Перейти до основного вмісту

ЗАПИТАННЯ «Дня»

«Прогнутися» перед чиновником — це в українців у крові?
03 грудня, 00:00

«День» продовжує обговорення впливу лестощів на суспільство. Чи можна твердити, що суспільство практично байдуже до лестощів чи, навпаки, сприйнятливе до них? Які прояви цих рис масової свідомості під час виборів-99 і відразу після них? Сьогодні ми публікуємо декілька різних думок з цього приводу.

Ірина ГОЛОВНЬОВА, кандидат психологічних наук, Харків:

— З психологічної точки зору лестощі можна оцінювати як навіювання — їх часто не оцінюють критично, на рівні здорового глузду. Коли нам лестять, ми не можемо чітко усвідомити — де закінчується правда і де починається неправда. Якщо брати останню передвиборну кампанію, то можна стверджувати, що там лестощі були наявні майже у всіх передвиборних програмах.

Однак при всій критичності, властивій нашому народу, в українців, на мій погляд, надзвичайно яскраво виражені саме емоційні віддавання переваги. Є ще один важливий момент: лестощі особливо сильно діють на не впевнених у собі людей. А міра впевненості наших людей у собі якраз дуже низька.

Геннадій ЗІЛЬБЕРБЛАТ, головлікар Київського наркодиспансера:

— Головними важелями впливу в нашому суспільстві (як і в будь-якому іншому) є порядність, сумлінність і людяність. Що стосується впливу лестощів на наш народ, то, на мою думку, він (народ) — не сліпа тварина і лестощі у передвиборній кампанії значущої ролі не грали.

Олена ДОНЧЕНКО, доктор соціологічних наук:

— Проблему лестощів в українському суспільстві, на мій погляд, треба розглядати з двох боків. Перший — чому рядові громадяни вимушені лестити і догоджати якомусь чиновникові? Тут, з одного боку, справа в менталітеті українського народу, а з іншого — проблема в тому, що почуття власної гідності у людей практично атрофоване. Відчуття власної безпорадності, безправності змушує людей «прогинатися» навіть перед найнижчими чинами. Ця поведінка вже настільки у нас «в крові», що її можна розглядати як одну зі стабільних характеристик нашої ментальності. Щодо проблеми застосування лестощів можновладцями, то в цьому випадку лестощі виступають лише як один з інструментів маніпулювання громадською думкою. Я думаю, що лестощі використовуються в цій якості у всіх країнах, але в Україні це робиться без всякої поваги до народу, до почуття його власного достоїнства. Повною мірою цей виявилося під час передвиборної кампанії. З народом обходилися, як з отарою. Особливо це стосувалося PR-кампанії влади.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати