Здоров’я — приватна власність
В Україні буде встановлена персональна відповідальність керівників за «форму» підлеглихНаціональна рада з питань охорони здоров’я населення при Президентові України погодила в цілому проект концепції загальнодержавної програми «Здорова нація». Як повідомив голова Національної ради з питань охорони здоров’я Микола Поліщук, цей документ був підготовлений на виконання Указу Президента України №895 від 19 вересня 2007 року, відповідно до якого, у зв’язку з загостренням демографічної кризи, Кабінету Міністрів України було доручено у шестимісячний строк розробити програму збереження та зміцнення здоров’я населення, забезпечення умов для впровадження здорового способу життя.
За словами пана Поліщука, стан здоров’я людини на 50 відсотків залежить від того, який вона веде спосіб життя. Невмолима статистика свідчить, що понад 40 тисяч українців щороку помирають від надмірного вживання алкоголю, більш ніж 700 тисяч мають офіційно зареєстровану у медичних закладах алкогольну залежність (насправді ж — алкоголіків у нас значно більше), також 100 тисяч співвітчизників кожного року помирають від наслідків тютюнокуріння (з них 10 % — пасивні курці), 20 тисяч осіб гинуть внаслідок травм. Це вже не кажучи, про епідемії ВІЛ/СНІДУ, туберкульозу, які дедалі набирають все більшого розмаху.
Директор Інституту демографії та соціальних досліджень України Елла Лібанова стверджує, що причиною демографічної кризи в Україні є не погана медицина, а втрата українцями усвідомлення цінності власного здоров’я, а також відсутність відповідальності керівників місцевих органів влади за стан здоров’я населення.
— У 60-х роках Україна була одним із світових лідерів по тривалості життя населення. В цьому плані ми значно випереджали Японію, Німеччину, Францію, Іспанію. Весь світ зрозумів, що резерви зниження смертності, які у нас були реалізовані майже півстоліття тому, повністю пов’язані з діяльністю держави. Це стосується і забезпечення якісними водою та харчовими продуктами, і контролю за станом довкілля, але, головне, особистою відповідальністю кожного за своє здоров’я, — зазначила Елла Лібанова.
Саме тому в основу концепції програми «Здорова нація» її розробники поклали стимулювання українців до ведення здорового способу життя. За словами міністра у справах сім’ї, молоді та спорту Юрія Павленка, найперше, що потрібно зробити це — розпочати жорстоку боротьбу із тютюнопалінням та надмірним вживанням алкоголю.
Міністр обіцяє: 2008 рік стане початком масового будівництва спортивних майданчиків (на що будуть закладені кошти в бюджетах усіх рівнів). Аби стимулювати українців до занять фізкультурою та спортом, міністерство навіть збирається запровадити грошові премії для людей, які ведуть здоровий спосіб життя та не хворіють. Натомість, слід встановити штрафи для курців у громадських місцях та появу в нетверезому стані.
— Не останню роль тут має зіграти і соціальна реклама та залучення до пропаганди здорового способу життя громадських об’єднань, профспілок, авторитетних державних діячів. Також потрібно встановити персональну відповідальність керівників усіх рівнів за створення умов для збереження та зміцнення здоров’я населення, — підкреслив Юрій Павленко.
Програма «Здорова нація» розрахована на п’ять років, втілювати її в життя збираються з 2009 року. За словами Миколи Поліщука, загальна вартість цього проекту складає понад 1,5 мільярди гривень. Тепер, підкреслив пан Поліщук, справа за Верховною Радою та Міністерством фінансів. Якщо парламент затвердить згадану програму, то її розробники обіцяють, що через п’ять років тривалість життя українців зросте на два—три роки.