Перейти до основного вмісту

Звільнили, щоб перепризначити?

Володимир В’ЯТРОВИЧ: «Жодної важливої ролі Інститут національної пам’яті вже не відіграватиме»
25 лютого, 00:00

Президент Віктор Янукович звільнив спочатку заступників, а потім і самого голову Українського інституту національної пам’яті. Якщо Олега Омельченка та Дмитра Вєдєнєєва (заступники) звільнено відповідно до пункту 1 частини першої статті 40 Кодексу законів про працю України, то Валерія Солдатенка (голову) — без указаної причини. В Адміністрації Президента на наше прохання прокоментувати ситуацію так і не відреагували. Спочатку в приймальні в. о. керівника Головного управління з гуманітарних та соціально-політичних питань Адміністрації Президента Володимира Голуба сказали, що він на нараді, потім — у нього гості, а на прохання за можливості з’єднати була відповідь: «У мене багато роботи».

Якщо зазирнути в зазначений пункт 1 частини першої ст. 40 Кодексу законів про працю України, то побачимо, що трудовий договір може бути розірваний у випадках: «змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників». У випадку зі звільненням Валерія Солдатенка питання залишається відкритим.

Це реалізація адміністративної реформи (як це називає влада, хоча, насправді вона є оптимізацією органів виконавчої влади), чи все ж таки реакція Президента на численну критику гуманітарної політики глави держави?

«До звільнення Солдатенко і його заступники працювали в Інституті національної пам’яті як центральному державному органі виконавчої влади, — говорить колишній голова УІНП Ігор Юхновський. — Зараз же інституту змінили статус — Інститут національної пам’яті при Кабінеті Міністрів України. Таким чином, має бути новий наказ про призначення директора УІНП при Кабміні. Я думаю, що цим наказом на відповідні посади у новоствореному інституті знову будуть призначені Валерій Содатенко, Олег Омельченко та Дмитро Вєдєнєєв. Тобто нічого по суті не зміниться».

Чи виконуватиме інститут у нових умовах і з новим керівництвом завдання з відновлення національної пам’яті?

«Вивівши УІНП з рівня органу виконавчої влади до рівня науково-дослідницького інституту при Кабміні, Президент практично ліквідував його, — коментує ситуацію кандидат історичних наук Володимир В’ятрович. — Тому що в такому новому форматі інститут не може бути інструментом реалізації політики національної пам’яті в Україні. Жодної важливої ролі він вже не відіграватиме. Звільнення керівника і його заступника лише підтверджують мою тезу — цілковита ліквідація УІНП. Чи будуть перепризначені Солдатенко і його заступники, не відіграє жодної ролі, тому що з такими повноваженнями, які є зараз в інституту, він ніколи не зможе виконувати ті завдання, які ставилися перед ним при створенні, чи ті завдання, які виконують аналогічні інститути в Східній Європі. Сьогодні УІНП став симулякром і має лише назву».

КОМЕНТАР

Станіслав КУЛЬЧИЦЬКИЙ, доктор історичних наук, професор, заступник директора Інституту історії України НАН України:

— Не треба поспішати з висновками, тому що немає підстав ні радіти, ні сумувати. Звільнення пов’язані з продовженням реформування органів виконавчої влади. Колишній голова УІНП Солдатенко і його заступники будуть знову призначені. Ніяких кардинальних змін не відбудеться.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати