Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Зима без аварiйних запасiв

12 грудня, 00:00

Напередоднi Л.Кучма доручив уряду відпрацювати механізми залучення будівельних організацій для відновлювальних робіт за рахунок погашення їх заборгованості перед бюджетом. Крім того, Міністерству палива і енергетики Президент доручив сформувати комплексні бригади з проведення відновлювальних робіт, забезпечивши їх необхідними матеріалами і ресурсами. Міністерству фінансів і Міністерству економіки доручено передбачити в бюджеті витрати на ліквідацію наслідків і вирішити питання надання в грудні кредиту в розмірі 20 млн. грн. з держбюджету на ліквідацію наслідків стихії. Президент закликав звернути увагу на становище людей немолодого віку, багатодітних сімей і матерів-одиначок. На його думку, цим сім’ям необхідно приділяти «окрему увагу».

Л.Кучма вважає, що сьогодні «йде перевірка на дієздатність влади працювати в екстремальних умовах». На його думку, головні відновні роботи попереду. До Нового року необхідно завершити основний обсяг відновних робіт, вважає Президент. Тим часом МінНС підготувало звернення до офісу координації справ ООН і Євроатлантичного координаційного центру НАТО з проханням про допомогу в ліквідації наслідків стихійного лиха. Раніше Україна звернулася по допомогу до Росії і Білорусії.

Напередодні ситуація, що склалася внаслідок стихійного лиха, стала предметом обговорення на засіданні Ради національної безпеки і оборони, що проходило під керівництвом Президента. При цьому було визначено, що вона певною мірою є закономірним явищем і ще раз продемонструвала накопичені проблеми в системі організації виробництва і постачання електроенергії, зокрема в питаннях забезпечення планомірного проведення профілактичних робіт і реконструкції електроенергетичного обладнання, підтримки ліній електропередач в належному технічному стані, повідомляє агентство УНІАН. За його даними загальний обсяг збитків досягає 655 млн. грн. Учасники засідання РНБО зазначали, що наслідки біди були б не такими критичними, якби енергетики мали в своєму розпорядженні кошти для профілактичних заходів. Позначилося на ситуації і те, що в країні немає системи прогнозування стихійного лиха, оскільки в структурі Мінекоресурсів ліквідовано Державну гідрометеорологічну службу. На засіданні РНБО також відмічено, що обсяги державного резерву матеріалів, необхідних для відновлювальних робіт, недостатні. Насамперед не вистачає алюмінієвого дроту і залізобетонних опор. Недоліки в керівництві держрезервом виявляються, передусім у порушеннях Кабміном вимог законодавства стосовно витрачання матеріальних цінностей держрезерву. Внаслідок цього, як було зазначено, стан матеріального резерву є незадовільним і погіршується далі. Члени РНБО зазначили, що за два роки, які минули після попереднього засідання ради з питання державних резервів, ефективної системи керівництва ними так і не створено.

Аналізуючи наслідки стихійного лиха, фахівці також акцентують увагу і на інших проблемах. Генеральний директор ВАТ «Сумиобленерго» Леон Варданян зазначає, що «Енергокомпанії доведені до такого стану, якщо не убогості, то бідності, що вони не можуть навіть поповнювати той необхідний аварійний запас, який по всіх наказах Мінпаливенерго, та й по наших внутрішніх, ми зобов’язані мати напередодні кожної зими». На думку фахівця, винні в цьому «ті способи керівництва енергетикою, які сьогодні склалися. Це результат адміністративного регулювання, в ході якого професіонали практично відлучені від того, щоб визначати, що їм необхідно для надійної і якісної роботи мереж».

Консультант інформаційно- аналітичного управління МінНС Наталія Токар вважає, що «зима — це зима, до неї треба готуватися. Якби ми були на всі 100% готові до зими, збитки могли б бути меншими».

На думку директора ВАТ «Чернігівобленерго» Анатолія Скиби, «ми сьогодні навіть і по аварійному запасу, який формуємо з старих, вживаних проводів і опор, не готові до зустрічі зі стихією. А такий елемент, як пально-мастильні матеріали у нас взагалі в недостатній кількості. І коли на все це подивишся, то розумієш, що до стихії такої сили ми не готові. Я хочу звернути увагу на головну причину цього — ручне керування і закликати до того, щоб відійти від нього в енергетиці».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати