Аграрії не хочуть бути «піратами» на зовнішньому ринку
«Ніхто не проти, всі — за», — з таким лейтмотивом у Мінагрополітики (МінАП) днями пройшло обговорення перспектив вступу України до Світової організації торгiвлi. Можливо, востаннє українські аграрії звірили координати обраного курсу: адже, як заявив віце-прем’єр-міністр Василь Роговий, Україна «практично знаходиться на фінішній прямій переговорного процесу» і розраховує вже в цьому році перейти до наступного етапу роботи — підготовки протоколу робочої групи iз вступу до СОТ.
Прогрес України на двосторонніх переговорах особливо відчутний у тій частині, яка відноситься до сільського господарства: за словами першого заступника держсекретаря МінАП Юрія Лузана, вже узгоджено більш ніж 95% тарифних митних пропозицій. Проте задовольнятися досягнутим поки не доводиться, оскільки частина питань, що залишилися, на думку В. Рогового, є зовсім непростою. Передусім це стосується вимоги Австралії, Бразилії, Куби та деяких інших країн про встановлення щорічної квоти на імпорт в Україну 200 тис. тонн цукру-сирцю (згодом ця квота повинна бути доведена до 260 тис. тонн). Ситуація, окреслена віце- прем’єром, настільки серйозна, що розбіжності, які виникли, стали чи не найголовнішим гальмом переговорiв. Справа в тому, що Україна протягом декількох років сама встановлює таку квоту, тому, вважає В. Роговий, у цьому питанні ми не маємо можливостей для маневру і достатніх контраргументів. «Щоб отримати переваги, необхідно погодитися на відповідні поступки. Це аксіома переговорного процесу», — резюмував В. Роговий. Мінагрополітики не заперечувало цей погляд, і тут же в залі міністр аграрної політики Сергій Рижук сказав, що введення квоти не вплине негативно на внутрішній ринок цукру, ємкість якого оцінюється в 2 млн. тонн. Так і залишилося незрозумілим, чому ця проблема не вирішилася раніше...
Що стосується іншого принципового питання на переговорах — збереження за Україною державної підтримки аграрного сектора на рівні $1,38 млрд. в рік з поступовим її скороченням протягом десяти років — то тут, підтвердив Ю. Лузан, наша позиція залишається непохитною, незважаючи на протидію США, Канади, Австралії та інших країн. На думку Ю. Лузана, ця сума набагато поступається внутрішній підтримці сільського господарства в розвинутих країнах, і, до того ж, вона просто непорівнянна з масштабами продовольчого ринку України, який у минулому році оцінювався в 84 млрд. грн. Серйозна втрата у справі державної підтримки села, як нагадав заступник глави Адміністрації Президента України Павло Гайдуцький, може незабаром виникнути через те, що 1 січня 2004 року закінчується термін дії фіксованого сільськогосподарського податку.
Навіть не будучи членом СОТ, Україна активно експортує сільськогосподарську продукцію: в 2001 році її частка в структурі загального експорту становила 17%, а у грошовому вираженні — $2,1 млрд. Тим часом експортний потенціал українського аграрного сектора набагато вищий, і повністю він може бути реалізований тільки в рамках СОТ. «Зараз, на превеликий жаль, нам доводиться бути трохи піратами: або торгувати за заниженими цінами і провокувати антидемпінгові процеси, або користуватися послугами посередників, які залишають сільгоспвиробника ні з чим», — говорить народний депутат України Іван Кириленко. За словами Ю. Лузана, український сільськогосподарський експорт носить епізодичний характер і має переважно сировинну спрямованість, внаслідок чого Україна досі не завоювала постійний статус на світовому ринку. Тільки при експорті зерна в 2001 році, якщо порівнювати з цінами продажу світових виробників цієї продукції, Україна втратила понад 1 млрд. грн. Приєднання України до СОТ, вважає Ю. Лузан, дозволить їй отримати максимальний доступ на світові продовольчі ринки і встановити з ними паритетні відносини.
Для країн, які готуються стати членами СОТ, важлива й та обставина, що в цій організації нещодавно відбулася зміна керівництва. Як повідомляє Страна.Ru з посиланням на РІА «Новости», новий генеральний директор СОТ Супачай Панітчпакді є прихильником спрощення і прискорення діючої процедури вступу до СОТ. На його думку, процедура прийому повинна обмежуватися 3-4 роками. Це може означати, що СОТ займеться зміною правил гри, але станеться це, звичайно, не так швидко, як нам хотілося б.