Перейти до основного вмісту

До кінця місяця КОД обіцяє визначитися із кандидатами

Сергій СОБОЛЄВ: «Бренд об’єднаної опозиції ще не гарантує перемоги...»
17 травня, 00:00
ФОТО БОРИСА КОРПУСЕНКА

«Нам сто років вона не потрібна». Так прем’єр Микола Азаров охарактеризував ставлення влади до Юлії Тимошенко, переконуючи європейців у тому, що в Україні політичних репресій немає. Сумнівно... Щодо репресій. Але в щирості заяви Миколи Яновича, якому, мабуть, не дуже подобається виправдовуватися, сумніватися не доводиться... Владі все це справді не потрібно. Але вже пізно.

Щодо опозиції — ситуація складніша. До ув’язнення Юлії Володимирівни ставлення до неї в нинішньому опозиційному таборі було далеким від однозначності (як, до речі, і до Юрія Луценка), і це цілком закономірно зумовлено її не завжди бездоганною біографією. Натомість сьогодні всіх, хто проявляє свою незгоду з тими чи іншими діями влади, рівняють під один гребінець, моментально записуючи до політичних прихильників Тимошенко. Хоча, по-перше, це далеко не завжди так. А по-друге, це значно зменшує шанс на появу альтернативи, бо для неї навіть не передбачено ніші. Тільки «або-або». І жодних альтернативних варіантів.

До того ж виникає питання: чи зробила висновки опозиція у зв’язку з буремними подіями останнього року? Саме від цього значною мірою залежатиме здатність формувати списки — демократичним шляхом, із залученням найкращих сил на місцях, а не за критерієм того, хто принесе більший чемодан грошей.

Спокуса заробити на виборах існує завжди. Чи має намір опозиція подолати цю спокусу? У цьому ми, на жаль, не можемо бути певними. Як опозиція контролюватиме виборчий процес, як готуватиме громадян до чесних виборів, закликатиме не продаватися за гречку? Як захистити результат виборів? Адже запевнення в тому, що документація зберігатиметься п’ять років, навряд чи спрацює. І нарешті — як визволити Тимошенко? Адже заяви про імпічмент — не лише популістські (звідки з’являться 300 голосів у Верховній Раді?), а й небезпечні — поряд у Росії набирає обертів епоха Путіна 3:0, яка не обіцяє Україні нічого доброго. А Україні обезголовленій (якою б ця голова сьогодні не була) — тим більше.

Наразі списки кандидатів закрито. Щоправда днями крига скресла — і лідер об’єднаної опозиції А. Яценюк представив кандидатів-мажоритарників на Житомирщині. Із цього ми почали розмову з народним депутатом (БЮТ-«Батьківщина») Сергієм СОБОЛЄВИМ.

— Пане Сергію, заява Яценюка — це «пробна куля»?

— Просто так склалося, що на Житомирщині, не зважаючи на те, що там всього шість округів, було чітко погоджено кандидатури. Серед кандидатів навіть є представник партії, яка формально не входить до Комітету опору диктатури (КОД). Це поважна людина, завжди займала принципову позицію проти режиму Януковича. Вона має всі шанси перемогти. Я маю на увазі пана Жебрівського.

— Чи означає це, що від інших партій, що входять до КОДу, не будуть висуватися кандидати?

— Це умова, яку підписали всі 11 партій, що входять до КОДу. Більше того, якщо хтось буде виставляти своїх кандидатів усупереч домовленості, ця партія буде виключена з КОДу і не матиме права висувати своїх кандидатів по жодному з округів.

— Микола Оніщук від «Нашої України» вже заявив, що буде балотуватися в будь-якому разі.

— Я не знаю, від кого пан Оніщук буде балотуватися. Кандидатом від КОДу він точно не буде. Може, висуватиметься від Партії регіонів чи від пана Ющенка.

— З кандидатами в інших областях визначилися?

— Після рішення Конституційного Суду (КС скасував можливість одночасно балотуватися кандидатам у мажоритарних округах і за списками партій. — Ред.) ми були змушені повністю переглянути списки кандидатів. Наразі це питання переговорного процесу. Я переконаний, що цього місяця нам буде достатньо для того, щоб вийти на остаточне затвердження кандидатів.

— Серед них будуть представники «УДАРу» Кличка, «Громадянської позиції» Гриценка?

— Ми їм запропонували той самий принцип, що й іншим опозиційним партіям. Від цих партій ми поки чуємо, що вони мають 70, 80, 100 кандидатів, але жодного прізвища вони ще не запропонували. Ми чекаємо, коли ці прізвища буде названо не в цифрах, а в конкретних особах. Що пізніше це буде зроблено, то гірше для всіх.

— Юлія Тимошенко закликала якнайшвидше оприлюднити кандидатів. Коли будуть відомі прізвища?

— Щойно завершиться процес формування кандидатів за мажоритарними округами, після цього наступає період списків. Минулої суботи Форум об’єднаної опозиції затверджував не кандидатів, не списки, а програму. Це правильно, коли за два місяці до старту виборчої кампанії затверджується програма.

— Як ви збираєтеся перемагати вибори?

— Єдине, що можу сказати, — бренд об’єднаної опозиції ще не гарантує перемоги. Повинна бути особистість, яка користується підтримкою, порядна людина, яка пройшла випробування важких часів, — кучмізму, нинішній режим Януковича.

— Чи означає заява Яценюка, що відтепер кандидатів від опозиції буде представляти лише він?

— Це питання презентації кандидатів. І це не означає, що нею буде займатися тільки Яценюк. Наразі він проводив перші презентації в Житомирі, далі буде Миколаїв. Я переконаний, що презентація має бути на рівні вищого керівництва об’єднаної опозиції. Ви ж розумієте, що це попередні кандидатури, остаточне затвердження списків відбудеться на з’їзді. Але чому це важливо робити зараз? Щоб почути зворотню реакцію людей.

— Чи правда, що за лаштунками опозиціонери зараз називають Яценюка «лідером»?

— Без сумніву, в опозиції є багато лідерів, але, на жаль, так сталося, що лідера опозиції кинуто до в’язниці. Це беззастережний лідер, якого визнають всі, включаючи Яценюка. Сьогодні у опозиції лідерів достатньо. Тому коли влада сподівалася, що, запроторивши когось до в’язниці, зможе залякати опозицію, вона прорахувалася.

— Багато хто вважає, що суботній форум — це старт президентської кампанії Яценюка.

— Я б не забігав так далеко. По-перше, нам треба відновити конституційний лад у країні, повноваження Верховної Ради, Президента, Кабінету Міністрів. Після завершення парламентських виборів і перших кроків об’єднаної опозиції, яка, я переконаний, стане владою, ми будемо визначатися в подальших кроках.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати