Iгор ШКIРЯ: «Так» Януковича поки що не прозвучало
— Український політикум продовжує «перетравлювати» заяву сил парламентської більшості про намір висунути голову вашої партії, прем’єр-міністра України Віктора Януковича кандидатом на президентський пост. Що для Партії регіонів означає ця подія?
— В першу чергу, що в нас є лідер, достойний президентства. Віктора Януковича пропонує висунути кандидатом не Партія регіонів, а ціла низка впливових центристських сил. Про це, зокрема, кажуть і ті політичні форуми, які протягом останнього часу проводили в кількох регіонах країни.
— Президентський старт прем’єра отримав досить неоднозначні оцінки. Зокрема, кілька політиків висловили здивування щодо кулуарної форми прийняття рішення — у вузькому колі лідерів більшості. Вас як члена команди майбутнього кандидата в президенти не тривожить ця обставина?
— Критичні сентенції цілком з’ясовні. У нас достатньо сил — і політичних об’єднань, і окремих осіб, які прагнуть підкреслити свою значущість у виборчому процесі. Як кажуть, «де два українці — там три гетьмани». Та давайте не забувати, що центристи обговорювали чимало кандидатур — від 6 до 10. Хтось із можливих претендентів цю ідею- фікс — балотуватися, — вже відкинув, хтось продовжує її плекати. Що означає «кулуарно ухвалили рішення?» Зібралися керівники парламентських фракцій і депутатських груп, які є партійними лідерами. Лідери більшості — це люди, які реально працюють у парламенті та причетні до всього, що відбувалося в ньому впродовж останніх двох років. Отже, я би не назвав це кулуарним висуненням.
До речі, я ніде не чув, щоб Віктор Янукович дав підтвердження, що він балотуватиметься. Його «так» поки що не прозвучало. Зараз триває обговорення його кандидатури серед політичних і громадських сил, пізніше відбудуться партійні з’їзди. Тільки після висунення партійними з’їздами Віктор Федорович остаточно визначиться. Я сподіваюся, що він погодиться.
— Голова НДП Валерій Пустовойтенко відкрито заявив про намір вести власну гру на виборах, у пресі наполегливо циркулюють чутки про наявність аналогічних намірів у ще одного або навіть кількох партійних лідерів. Як Партія регіонів має намір переконувати партнерів по коаліції підтримувати саме Віктора Януковича?
— Перш, ніж ухвалити таке рішення, політик повинен усвідомити для себе мету. Для чого він це робить? Щоб перемогти, чи тільки для того, щоб укотре нагадати про своє існування, затіяти якісь політичні торги? Мені здається, в такий відповідальний момент для країни — коли вирішується, хто керуватиме нею найближчі п’ять, а можливо, й десять років, керуватися меркантильними міркуваннями для серйозного політика недоречно.
— Які, на ваш погляд, завдання повинен вирішити Віктор Янукович найближчими місяцями, щоб реально розраховувати на перемогу?
— Його основним завданням була й залишається успішна робота на посаді прем’єр-міністра. Потрібно лише втримати та розвинути позитивні тенденції, які справді є в економіці. Економіка зростає, і головне — щоб жодні кризи, зокрема, штучні, не зашкодили цьому процесу. Економічне зростання почало реально позначатися на доходах людей. Отже, якщо не трапиться нічого форс-мажорного, тенденція до зростання рейтингу Віктора Януковича збережеться. Крім того, на підтримку нашого кандидата працюватимуть усі прогресивні політичні сили — як парламентські, так і ті, хто в нинішньому парламенті не представлений.
— У зв’язку з невдалим голосуванням щодо внесення змін до Конституції України ймовірність того, що майбутній глава держави отримає ті самі широкі повноваження, котрі має нинішній, експерти розцінюють як вельми високу. Чи не стане ця обставина стримуючим чинником при підтримці єдиного кандидата для ваших партнерів по більшості?
— Із таким самим успіхом можна боятися висувати будь-кого. Тоді слід говорити про взаємонедовіру. Я не думаю, що в нас така взаємна недовіра. Це по-перше. По-друге, незабаром після так званої «кулуарної наради» в Президента, де ухвалили рішення про висунення Януковича єдиним кандидатом, прозвучала заява: цьому кандидату доручають проведення політичної реформи ще до президентських виборів. Це, звісно, швидше побажання. Адже є певні норми конституційного процесу, записані в чинній Конституції. І я не думаю, що парламент піде на грубе порушення цих норм. Зокрема, в Конституції написано, що знову голосувати з того самого питання можна тільки через рік. Тепер Конституційний Суд повинен роз’яснити, що саме ми проголосували, в якій формі та чи залишаються зараз у нас можливості для голосування змін до Конституції. А те, що і Партія регіонів, і сам Віктор Янукович багато разів декларували та реальними діями надавали підтримку конституційному процесу, було видно, як кажуть, неозброєним оком.
— Водночас семеро депутатів фракції «Регіони України» не підтримали політреформу — двоє утрималися, а п’ятеро були відсутні. Цих голосів якраз і не вистачило, щоб схвалити законопроект...
— А чому не вистачило саме наших голосів? Ті самі претензії можна висувати й іншим фракціям. Є різні пояснення того, чому ці люди не голосували. Кожен із них має власну позицію. Я думаю, на засіданні фракції ще буде докладний аналіз даного питання з відповідними рішеннями.
— Минулого тижня парламент проголосував за ратифікацію трьох міждержавних документів — договорів між Україною та Росією про українсько- російський державний кордон, про співпрацю у використанні Азовського моря та Керченської протоки, а також угоди про формування Єдиного економічного простору. Що, на ваш погляд, це означає для нашої країни?
— Що стосується договорів про кордон та азово-керченську акваторію, то це запорука стабільності та ясності в двосторонніх відносинах. Угода щодо ЄЕП означає великі економічні перспективи для України. Досвід останніх років показує, що на західних ринках нас особливо не чекають. А ринки СНД ми втратили через нашу невмілу політику.
— Вас не лякає перспектива тотального безробіття в Донбасі внаслідок неконкурентоспроможності нашої економіки, яку прогнозували противники ратифікації, зокрема, із фракції «Наша Україна»?
— Ці панове добре знають проблеми Донбасу? Вони є фахівцями в металургії, коксохімії, машинобудуванні, енергетиці? Що означає: ми будемо неконкурентоспроможними? Ми сьогодні конкурентоспроможні! Давайте подивимося на зростання показників економіки країни. Одним із головних чинників зростання економіки загалом є розвиток машинобудування. Воно в нас зростає просто божевільними темпами. Від 30 до 40% минулого року і цього року такі самі тенденції. Куди йде продукція? Передусім на експорт — зокрема до Росії. Ми, українці, — працелюбна, освічена та дуже життєстійка нація. Мине зовсім небагато часу, і ми знову будемо найбільш передовою, економічно розвиненою країною на території колишнього Союзу. Я не хочу образити росіян. Але багато в чому успіхи російської економіки базуються на енергоносіях. А нас ситуація з відсутністю енергоносіїв примусила робити серйозніші, оперативніші кроки в плані модернізації та реформування свого виробництва. Те відставання, яке в нас було і яке в чомусь ще існує сьогодні — в ціновому сегменті, в зарплатах, — ми подолаємо за рахунок нашої метикуватості, наших рішучіших і професіональніших дій.