Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Конфлікт навколо «Радіо «Континент» оголив проблеми некомерційних ЗМІ

30 січня, 00:00

Ситуація, що створила ще один момент напруження в інформаційному просторі країни, досі, схоже, виявилася безконфліктною. Принаймні саме це виходило з п’ятничного брифінгу керівників Нацради iз питань телебачення і радіомовлення. Термін ліцензії «Радіо «Континент», виданої у 1995 році, закінчився 25 жовтня 2000 року і, згідно із законом, частоту, на якій воно продовжує віщати, в кінці грудня виставили на конкурс. При розгляді поданих на конкурс документів «Радіо «Континент» буде користуватися пріоритетним правом, як станція, яка вже віщала на цьому каналі. І тому публічна стурбованість Всесвітньої служби Бі-Бі-Сі, «Репортерів без кордонів», Українського інституту засобів масової інформації, а також головного редактора цієї станції, голови правління Незалежної асоціації мовників України Сергія Шолоха про «спробу політичної розправи з опозиційною станцією», на думку голови Нацради Бориса Холода, може розцінюватися «як спроба втручання у діяльність Нацради». «Запевняємо, що процес ліцензування буде відбуватися максимально прозоро»,— неодноразово запевняли виступаючі під час брифінгу.

Що ж до проблем iз поданням документів на конкурс, то, за словами Б. Холода, проблема була в тому, що в документах «Радіо «Континент», поданих на розгляд, не була точно вказана частота («У заяві ви вказали частоти 88-108 FM, тобто ваша заява була направлена не на конкурс на частоту 100,9 FM», — пояснив С.Шолоху Б.Холод на цьому брифінгу), крім того вони були подані не за формою, вказаною в нових правилах про ліцензування, опублікованих першого грудня. «Радіокомпанія «Континент» візьме участь у конкурсі на ліцензію на мовлення, якщо документи, які необхідно подати до Національної ради з питань телебачення і радіомовлення України, будуть відповідати вимогам нормативних актів», — підкреслив Б. Холод у відповідь на питання С.Шолоха — «Чи приймете ви наші документи?»

Iз протилежного погляду, який представляє С.Шолох, ситуація носить прихований вибухонебезпечний характер. В інтерв’ю «Дню» головний редактор «Радіо «Континент» сказав, що як і раніше розцінює оголошення конкурсу на 100,9 FM як «політичний тиск», тому що, по-перше, «радіо є незалежним у політичному, фінансовому і, більш того, навіть у технічному відношенні, оскільки має весь комплекс телекомунікаційних споруд». По-друге, сказав Сергій Шолох, «наші новини не відрізняються лояльністю до влади», «службу новин довгий час очолював зниклий журналіст Георгій Гонгадзе». А крім того, відзначив Сергій Шолох, «Радіо «Континент» транслює відомі закордонні радіостанції.

Сергій Шолох підтвердив, що, дійсно, термін дії ліцензії, яка була видана «Радіо «Континент» у 1995 році на 5 років, закінчився в грудні минулого року. Однак, за його словами, «Континент» подав у 1995 роцi до Нацради заяву на продовження дії ліцензії й збільшення об’єму мовлення до 24 годин у добу. І Нацрада у 1997 році, повідомив Сергій Шолох, ухвалила рішення задовольнити це прохання.

С.Шолох передав «Дню» копію даного рішення Нацради від 10 липня 1997 року, де чорним по білому записане рішення Нацради про збільшення мовлення, встановлення підвищеного коефіцієнта тарифів «5». А пункту про збільшення терміну ліцензії у ньому немає, зате, якщо уважно вивчити підписи внизу, то поруч iз розчерком і «за» тогочасного члена Нацради М.Слободяна стоїть приписка від руки — «коефіцієнт «2», термін дії ліцензії — згідно із заявою», що означає особисту думку того, хто голосував, і ніяк не може вважатися рішенням Нацради. І що, власне, пояснює впевненість у своїй правоті нинішньої Нацради.

Крім того, зi слів першого заступника Нацради Микити Потураєва, власне прийняття рішення про продовження ліцензії на 10 років для «Радіо «Континент» не було б великою проблемою, якщо б ця станція проплатила державі 10 тисяч за 1-й пункт прийнятого у 1997-му році рішення — збільшення об’єму мовлення. «Ми сподівалися, що «Радіо «Континент» пройде ліцензування і потім якось розрахується з цим боргом. Ми не застосували ніяких репресивних заходів», — підкреслив М. Потураєв.

Можна зрозуміти, чому у членів Нацради був піднесений настрій — «противник» був побитий на своїй території. І при цьому буква закону була дотримана в суворості. І, по суті, Нацрада, може, сама того і не бажаючи, продемонструвала можливий новий, так би мовити, цивілізований спосіб розв’язання питання з некомерцiйними ЗМІ. Їм можна не продовжити ліцензію через просту причину — в зв’язку з фінансовою (технічною, і т.д.) неспроможністю. («Для нас немає різниці — опозиційний перед нами ЗМІ чи ні. Ми дивимося в змістову частину документів», — охарактеризував настрій Нацради Б. Холод.) Але... Виникає декілька питань. Відомо, що в нинішній час ЗМІ не можуть існувати без вливання великих спонсорських коштів. Про рекламу, як гарант рентабельності, в українських умовах говорити не доводиться: по-перше, останнім часом різко скоротився рекламний ринок країни, по-друге, він також підлягає ручному регулюванню, коли і той, хто дасть рекламу некомерцiйним ЗМІ, може «відповісти» сповна — разом iз цим самим ЗМІ. І з цього погляду крик про допомогу головного редактора «Радіо «Континент» (яке, до речі, віщає в нерентабельному форматі — незалежних новин, «джазу і класики»), навіть якщо від нього тхне шантажем, стає більш, ніж зрозумілим. Незалежні змушені «підіймати хвилю», щоб не піти на дно. І в умовах недосконалості наших як економічних, так і законодавчих основ залишається сподіватися лише, по суті, на порядність дій керівника Нацради і всього органу загалом, їх готовність вийти з суспільної зацікавленості саме в такому мовленні, яке представляє «Радіо «Континент», у тому числі здійснюючи і, за формою, «незаконну» (не вказану в ліцензії станції) ретрансляцію програм Бі-Бі-Сі, «Голосу Америки», «Німецької хвилі». Принаймні в недільному інтерв’ю Бі-Бі-Сі член Нацради Микола Княжицький заявив: «Сьогоднішня позиція Нацради мотивується заявою Президента, висловленою ним в інавгураційній промові, про головний пріоритет України — інтеграції в ЄС, і недавньою заявою міністра закордонних справ А.Зленка, який визначив нашу зовнішню політику як одновекторну, однозначно спрямовану на Захід. Тому позиція Нацради стосовно трансляції західних радіостанцій абсолютно відкрита. Ми запрошуємо їх працювати в Україні. Ми зацікавлені в тому, щоб вони несли європейський досвід будівництва цивілізованого суспільства для наших громадян. І крім того, вони є зразком об’єктивної подачі інформації для українських журналістів».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати