«Кучма-1», «Кучма-2», «Кучма повертається»
«Злагода» готує народу нескінченний політичний серіал без надії на хепі-енд— Ну, ти Льоня й учудив! У країні нікого окрім тебе не залишилося.
— Як це нікого, а ти? — запитує Брежнєв.
— А я телефоную з Вашингтона, — відповідає Громико.
Вочевидь, полемізуючи з мораллю цього анекдоту, Валерій Пустовойтенко після з’їзду «Злагоди», котрий відбувся в суботу, зазначив, що особисто він підтримуватиме нинішнього Президента Леоніда Кучму, «якщо навіть ніхто його не підтримуватиме». Ця ситуація, окрім суто комічного (нарешті, ми знаємо прізвище того одного, хто буде підтримувати Кучму), має і політичний зміст — прем’єр ще раз підтвердив, що головний критерій існування уряду — особиста відданість Президенту. Ділові й інші якості, вочевидь, не беруться в розрахунок, інакше звідки береться невдоволення, до дружного хору якого приєдналися вже і профспілки, іменовані «офіційними»? 24 березня Рада ФПУ має намір звернутися до Президента з проханням про відставку уряду, «який нічого не робить, щоб виправити соціально-економічну ситуацію». На думку голови ФПУ Олександра Стояна, «уряд фактично не реагує ні на вимоги профспілок, ні на вимоги УСПП, ні на вимоги інших структур». У свою чергу президент УСПП Анатолій Кінах (також учасник «Злагоди») назвав «жорсткою» адміністративну, силову, фіскальну політику влади щодо промисловців. «Ці жорсткі заходи не супроводяться поліпшенням умов для підприємницької діяльності», — зазначив він.
Може уряд має намір виправити свої гріхи в швидкому майбутньому і зайнятися нарешті стратегічною політикою замість «гасіння пожеж»? Вочевидь, ні. Розрекламована програма «Україна-2010» представляє набір загальних благих побажань. Декларативний характер програми підтверджує і декларативний же характер її обговорення на з’їзді. За словами прем’єра, програма буде допрацьована з урахуванням зауважень і побажань, висловлених у ході засновницького з’їзду об’єднання. Яким чином учасники могли схвалювати програму «Україна-2010», а тим більше вносити в неї зауваження і побажання, якщо ця програма не була опублікована, прем’єр не повідомив.
Вочевидь, організаторів цікавив передусім політичний аспект «Злагоди» — підтримка діючого Президента. Цікаво, що підтримка ця здійснюється «всіма разом» і ніким конкретно. Виходить, що у країні не знайшлося жодної партії(!), яка однозначно підтримала б діючого Президента. Навіть з лав НДП, яку чимало оглядачів називають вотчиною Кабміну, лунає найжорсткіша критика Леоніда Кучми. У принципі для будь-якої партії підтримка Кучми означає сьогодні політичне самогубство, бо зубожілий електорат просто не зрозуміє: чому треба підтримувати людину, яка розвалила все, що тільки можна було розвалити. Адже вибори до Верховної Ради теж не за горами.
А так, заполучивши у «Злагоду» по кілька партійних генералів (у загальному хорі сорому менше) можна говорити про «загальну підтримку Леоніда Кучми».
Однак перед співголовами нової організації стоїть суто партійне завдання — як пояснити народу: чому треба голосувати за Леоніда Кучму. Перші спроби знайти таке пояснення виглядають досить незграбно. Зокрема, один зі співголів — Іван Плющ відмітив, що «Кучма-2» буде значно ефективнішою, аніж «Кучма-1», бо «Кучмі-2» не треба буде вже загравати з усіма, щоб ще і в третій раз висуватися». За логікою Івана Плюща, виходить, що п. Кучма цілих п’ять років «загравав з усіма» для того, щоб висунуться удруге? П’ять років для країни втрачено через політичну некомпетентність однієї людини? Вбивча логіка і насамперед для самого Леоніда Кучми. Продовжуючи її можна дійти до парадоксальних висновків — для того, щоб довше утриматися при владі, треба керувати якомога гірше. Тоді вам обов’язково нададуть шанс «виправитися». Що ж до «Кучми-1» і «Кучми-2», то продовження фільму завжди гірше, аніж перший фільм. І якщо керуватися логікою пана Плюща (нічого не зробив удруге — нехай покермує і втретє), то можна сміливо прогнозувати і третій термін Президента Кучми — «Кучма повертається»?
Правда, країну шкода, бо, як писав О.Генрі: «Болівару не знести двох», не кажучи вже про третій термін.
Повертаючись же до анекдоту тижня, цілком доречно поцікавитися: якщо все-таки Леонід Кучма пройде на другий президентський термін, то де буде Іван Плющ наступного дня після виборів?