Мрійник із Банкової
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20091125/4214-4-1.jpg)
Взагалі-то кандидат у президенти Віктор Ющенко хотів виголосити положення своєї передвиборної програми на Софійській площі 1 листопада, однак через епідемію грипу захід довелося відкласти. Добре, що в Українському домі залишилися декорація і техніка ще зі святкування «Дня Свободи». Тож удалося трохи зекономити. Прийшли ті самі люди, що й у неділю, — невелика кількість депутатів, чиновники із Секретаріату, довірені особи й активісти обласних організацій.
«Ю-щен-ко», — почала скандувати зала під час появи Президента. Його виступ транслювався по державному каналу й на великому екрані в центрі столиці. На Європейській площі зібралося кілька десятків осіб у помаранчевому, аби послухати про плани Віктора Андрійовича на наступну каденцію. Отже, Ющенко збирається:
— забезпечити створення «українського уряду з українським прем’єром», здатного провести реформи;
— розпустити Верховну Раду за її відмови схвалити зміни до Конституції;
— домогтися припинення перебування Чорноморського флоту Росії в Україні з 2017 року;
— скасувати депутатську, суддівську та президентську недоторканність;
— забезпечити створення Антикорупційного бюро, перевести армію на контрактну основу;
— скоротити робочий день на одну годину зі збереженням заробітної плати для матерів, діти яких відвідують дошкільні установи та навчаються в молодших класах.
Він також обіцяв домогтися членства України в Європейському Союзі, модернізувати газотранспортну систему України, ввести податок на розкіш, своєчасне відшкодування державою податку на додану вартість, забезпечити прозорість ринку землі.
А ще при всьому цьому Віктор Ющенко пообіцяв не бути популістом. «Це непростий вибір. Я не говоритиму про ті речі, про які говоритиме багато кандидатів», — зазначив Президент. На все це нічого заперечити не можна, окрім того, що все це, схоже, залишиться добрими намірами. Виборець уже поставив оцінку Вікторові Ющенку за його першу каденцію. За даними компанії «R&В group» на початок листопада рейтинг Ющенка становить 4%, що відповідає рейтинговим позиціям Симоненка і Тігіпка.
Максимум, на що може розраховувати Президент — це поборотися за почесне третє місце, якщо, звичайно, Арсеній Яценюк йому це дозволить.
До речі, на останній «Свободі» у Савіка Шустера склалося стійке відчуття, що Арсеній Петрович, насправді, набагато цікавіший за той образ, який йому створили в цій рекламній кампанії. Багато хто з експертів зазначає, що коли Яценюкові вдасться вирватися з міцних обіймів своїх занадто «креативних» піарників, то він ще зможе подолати негативну динаміку свого рейтингу.
Ми попросили регіональних експертів «Дня» поділитися своїми враженнями про передвиборну програму Віктора Ющенка.
ОДЕСА: СВОЄ СЛОВО ПРО ЮЩЕНКА ЩЕ СКАЖЕ ІСТОРІЯ
Понад 100 одеситів, які бажали послухати Віктора Ющенка з блакитного екрану, зібралися біля Одеського оперного театру. Частину з них привезли автобусами з районів Одеської області, а також із сусідніх регіонів. Багато хто був у помаранчевих шарфах.
— Віктор Ющенко сподівається на перемогу, але це абсолютно нереально, — каже інженер Одеського порту Євген Ващенко. — Він дуже добре почав, але фінішує у мінусах. На одному мусируванні теми про Голодомор життя людей не покращити. Якщо він це і розуміє, то вже пізно. Втім, своє слово про його персону має сказати історія. А це станеться не раніше, ніж за кілька десятків років.
— Президент говорив про повернення до мажоритарної виборчої системи в місцеві ради та введення відкритих партійних списків на виборах до парламенту. Пропозиція правильна, але було достатньо часу, аби її реалізувати, — вважає працівник Котівського районного житлово-комунального управління Олег Радчук. — Проте Ющенко, на мій погляд, не найгірший з усіх варіантів, навіть незважаючи на його очевидні перебори з національним чинником у політиці. Зараз багато хто каже, що за Кучми було краще. Я остерігаюся, що за кілька років люди також говоритимуть, що за Ющенка було краще.
— Ющенко — породження Майдану. Тоді альтернативи йому не було, адже Віктор Андрійович — це символ. Його перемога була констатацією факту перемоги демократії в Україні й запорукою того, що Україна — це Україна, а не Білорусь і Румунія часів Чаушеску, — говорить телеоператор Костянтин Войцеховський. — Але однією національною ідеєю ситий не будеш. Людям, окрім свободи слова й розмов про національну самоідентифікацію, потрібно щось їсти. Вирішення цього питання залишається актуальним.
БІЛЬШІСТЬ ДНІПРОПЕТРОВЦІВ НЕ ПОЧУЛИ ПРЕЗИДЕНТА
Презентація передвиборної програми кандидата в президенти України Віктора Ющенка в Дніпропетровську проходила у формі телемосту, що з’єднав столицю з чотирма обласними центрами. Біля великого екрану на Фестивальному причалі набережної Дніпра зібралися нечисленні ветерани помаранчевої революції, а також делегації із районів та міст Дніпропетровської області. Прихильники В. Ющенка приїхали до Дніпропетровська та із сусідніх областей південного сходу країни — Запорізької, Луганської та Донецької. Не секрет, що «симпатиків» нинішнього глави держави там ще менше, ніж у самому Дніпропетровську. Усього, за даними обласного виборчого штабу В. Ющенка, на Фестивальному причалі можна було нарахувати близько тисячі осіб. За своєю чисельністю цей захід значно поступався тим масовкам, що неодноразово влаштовували в Дніпропетровську прихильники «лідера опозиції» Віктора Януковича. Дивуватися цьому навряд чи варто, оскільки Партія регіонів разом зі своїми союзниками «робить погоду» як у міськраді Дніпропетровська, так і в обласній раді. Разом із тим губернатор Дніпропетровщини Віктор Бондар, який за час свого перебування в області змінив дві «пропрезидентські» партії — НСНУ та «Єдиний центр», сьогодні позиціонує себе як безпартійний та незалежний політик. Проте учасники дніпропетровського телемосту розгледіли свого губернатора на екрані — в оточенні Президента Ющенка. Хоч ще частіше останнім часом його бачать поруч із прем’єром Ю. Тимошенко. Інших представників влади, крім міліції, на мітингу в околицях Фестивального причалу в Дніпропетровську помічено не було.
Вочевидь, задля того, щоб підняти бойовий дух, учасникам телемосту перед виступом В. Ющенка показали короткий фільм про участь дніпропетровців у подіях Майдану. Ностальгію за часами п’ятирічної давності викликала стара символіка з перевернутою підковою, помаранчеві прапори та підзабута музика гурту «Гринджоли». Виступ нового-старого кандидата його соратники вислухали переважно мовчки, задумливо покурюючи в кулак. На мітингу практично не було представників преси, а місцеве телебачення того вечора не показало жодного сюжету про телеміст. У штабі В. Ющенка пояснюють це тим, що з телевізійниками не були укладені договори на політичну рекламу, хоч недоброзичливці ущипливо жартують, що в «помаранчевих» закінчився «золотий запас». Обговорення програми кандидата було вкрай стислим — усього три виступи з Дніпропетровська, причому штабних активістів. Говорили без пафосу, і переважно заяложені слова. На Майдані п’ятирічної давності такі промови, напевно, нікого б не завели й не зігріли. «Зі своїми ініціативами, — зауважив у бесіді з кореспондентом «Дня» один з активних учасників помаранчевої революції Андрій Рябець, — В. Ющенко спізнився приблизно років на п’ять. Можна двома руками проголосувати за його нову програму, однак судячи з того, як втілювалися в життя «Десять кроків назустріч людям», ці наміри можуть залишитися на папері. Втілити їх можна лише тоді, коли Президента підтримуватиме парламентська більшість. Однак навіть у нинішньому скликанні, де формально вона була, зробити щось «революційне» не вдалося. Боюся, що намір В. Ющенка проштовхнути нову Конституцію результату також не матиме, а дострокові вибори до Верховної Ради та сумнівний референдум принесуть йому лише поразку». Цікаво, що судячи з відгуків, переважна більшість дніпропетровців про майбутній телеміст в їхньому місті нічого не знали, можливо, тому програмну промову Президента В. Ющенка вони просто не почули.