Перейти до основного вмісту

Миротворчі ініціативи

і пошук рішення
24 листопада, 00:00

«Я розумію та поважаю ваш вибір і ваше право на власну політичну позицію. Ваше бачення української перспективи обов’язково буде враховане новим керівництвом України», — пообіцяв у своєму понеділковому телезверненні до співгромадян кандидат на посаду президента, прем’єр-міністр України Віктор Янукович виборцям, які проголосували за Віктора Ющенка. «У системі нової влади, безумовно, знайдеться гідне місце виразникам ваших надій і прагнень. Ми виграли всі. І виграємо ще більше, коли збережемо спокій, мир в Україні та єдність усього суспільства», — наголосив кандидат на посаду президента. «Ми повинні якнайшвидше забути те, що нас розділяло протягом цієї передвиборної кампанії. Ми всі є одним — єдиним — народом», — сказав прем’єр. Зі слів В. Януковича, демократичній країні потрібна «сильна влада та сильна опозиція, яка б відображала прагнення народу. Тим більше, що мета в усього нашого народу одна. Ми всі мріємо про процвітаючу європейську Україну». «Це та мета, — відзначив кандидат, — яка може і повинна об’єднати всіх нас, громадян України».

Прем’єр розкритикував «тих окремих політиків, які зараз кличуть людей на барикади», назвавши їх «невеликою групою радикалів», що поставила перед собою мету розколоти Україну, вдавшись до силового тиску й антизаконних дій. «Сьогодні до мене звертаються багато українських матерів із проханням не допустити вуличного безладу, в якому могли б постраждати наші діти», — сказав він також. «Я запевняю вас: нам вистачить розуму, зваженості та відповідальності, щоб не допустити дестабілізації. Я вірю також у розсудливість українського народу, в його здоровий глузд і прагнення до позитивних зрушень», — заявив В. Янукович. «Україна стала на шлях демократії та побудови соціальної держави, з якого не зійде», — наголосив кандидат.

Віктор Янукович закликав співвітчизників до примирення «... зі своїми сусідами, близькими, співробітниками». «Пробачте образи. Сядьте за один стіл. Країна в нас одна. Ми повинні її берегти, оскільки попереду в нас — великі справи», — сказав він.

Звернувшись з телеекрана до виборців, які підтримали в другому турі виборів його опонента, Віктор Янукович зробив один із кроків, які повинен зробити новий президент України для консолідації розколеного виборами суспільства. Водночас, хоча на цьому етапі вже всім зрозуміло, якими будуть остаточні підсумки другого туру голосування (за даними Центрвиборчкому, результатом опрацювання 99,48% протоколів територіальних виборчих комісій стали 49,39% (14966336 голосів) Віктора Януковича та 46,71% (14154153 голосів) Віктора Ющенка), офіційно вони ще не оголошені. На тлі зростання напруження всередині країни, а також заклопотаності Заходу обставинами українських президентських виборів і його сумнівів у їхній легітимність необхідно все ж спробувати, хоч як би це було зараз складно, налагодити політичний діалог обох протиборчих сторін. Пошукам способів мирного урегулювання ситуації була присвячена, зокрема, зустріч Віктора Януковича з лідерами фракцій і груп парламентської більшості. При цьому учасники зустрічі відзначали, як із посиланням на прес-службу Кабінету Міністрів повідомляє Інтерфакс-Україна, що результати голосування не можуть бути переглянуті. На зустрічі розглядалися можливі форми діалогу влади з опозицією — «з тим, щоб не допустити розколу України», йдеться в повідомленні. Учасники обговорення були одностайні в тому, що лідери всіх без винятку політичних сил зобов’язані зробити все від них залежне для стабілізації ситуації. Лідер фракції «Регіони України» Раїса Богатирьова, наприклад, висловила готовність провести спільний «круглий стіл» із політичними силами, які підтримали на виборах Віктора Ющенка. На її думку, саме під час такого «круглого столу» з участю зарубіжних спостерігачів можуть бути визначені компромісні шляхи урегулювання ситуації. Лідер фракції СДПУ(О) Леонід Кравчук звернувся до всіх батьків із закликом вберегти дітей від участі в «небезпечних» політичних акціях, а постійний представник уряду в Верховній Раді Володимир Рибак зазначив, що всі штучно створені політичні проблеми в країні можуть бути вирішені виключно шляхом переговорів.

На користь мирного обговорення політичної ситуації в країні висловився і голова Верховної Ради України Володимир Литвин. На його думку, місцем проведення дискусії з участю кандидатів на посаду президента Віктора Ющенка та Віктора Януковича, а також представників Конституційного та Верховного судів України може стати парламент. Зі слів В. Литвина, необхідно, щоб представники штабів обох кандидатів зайнялися підготовкою такої зустрічі. Володимир Литвин не втомлюється повторювати, що політичним силам, які усвідомлюють свою відповідальність за те, що відбувається, треба шукати спільні позиції та базу для домовленостей.

Виключаючи можливість введення в Україні надзвичайного стану, що, на його думку, посилить протистояння, спікер також вважає, що парламенту слід якнайшвидше ухвалити політичне рішення про вихід із виниклої ситуації. Зокрема, у вчорашній телефонній розмові з прем’єр-міністром Нідерландів Яном Пітером Балкененде Володимир Литвин, зі слів його прес-секретаря Ігоря Сторожука, висловив надію, що таке рішення буде знайдене. Він також повідомив, що звернувся до керівників обох сторін із закликом «шукати можливість для діалогу та виходу з кризи». Голова ВР відзначив, що ситуація в Україні непроста, багато людей вийшли на вулиці. Тому необхідно зробити все, «щоб говорила не вулиця, а політики».

Політики, звісно, не мовчать, але чи в змозі представники різних таборів сьогодні почути одне одного? Від цього багато в чому залежить, чим закінчиться для України складання чергового «тесту на демократію».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати