Парламентська «четвірка» Нацради залишиться колишньою
Ні в четвер, ні в п’ятницю Верховна Рада так і не розглянула питання про закон про обов’язкове проведення передвиборчих теледебатів. Закон, який було підтримано більшістю депутатів у грудні, в січні вже, мабуть, вже не викликав колишньої одностайності серед парламентаріїв. Проте, як і питання про ротацію складу парламентської «четвірки» в Національній раді з телебачення і радіомовлення, яке вчора, як і напередодні, вимагали внести до порядку денного сім депутатських фракцій: соціалісти, комуністи, «Батьківщина», РУХ і УНР, «Реформи—Конгрес», «Солідарність». При цьому вони звинувачували центристські фракції в тому, що ті спеціально блокують розгляд питання з ротації, бо не хочуть відсторонення «своїх людей» з посад у Нацраді, повідомив УНІАН.
За півтора року роботи Нацради «ротаційне питання» підіймалося неодноразово. Як сказав в інтерв’ю програмі «Саме той» (УТ-1) керівник цього органу Борис Холод, воно використовується певними політичними силами в своїх цілях. Як стверджують фахівці, початок парламентом подібної процедури може паралізувати роботу Нацради на час виборів (очевидно, що процес затвердження кандидатур затягнеться, як це відбувалося з призначенням парламентської четвірки в 2000-му році) — і далі на невизначений термін, поки вже новий парламент не визначиться зі своїми кандидатурами. В цей період переполовинена Нацрада (склад органу формується з двох «четвірок», що призначаються відповідно Президентом і парламентом. — Ред. ) не зможе нормально функціонувати, що внесе додаткову напруженість у роботу тих багатьох телерадіокомпаній, у яких закінчується термін дії ліцензії та автоматично збільшить обсяг робіт для наступного складу цього відомства. Пристрасті, що розгорілися вчора в залі парламенту з приводу внесення у порядок денний питання про ротацію членів Нацради, зайвий раз підтвердили не стільки важливість цього органу, скільки зробили очевидними напередодні виборів прагнення політичних сил, які не володіють власними телересурсами, забезпечити собі таким чином вихід на телеаудиторію. Показово, що при цьому, як і раніше, з боку ініціаторів розгляду питання не звучала конструктивна критика на адресу нинішнього складу Нацради, деякі рішення якого викликали різкий осуд вітчизняної та міжнародної громадськості.
КОМЕНТАР
Олександр ЗІНЧЕНКО, голова парламентського Комітету з питань свободи слова та інформації:
— Глибокі зміни в інформаційній сфері напередодні виборів, як правило, не вдаються. Кращі зміни — це ті, які зачіпають основи, а не просто пригладжують якісь деталі. Закон про теледебати не вирішує долю цих виборів і практично вже не вплине на хід агітаційної кампанії, що розгорнулася.
Що ж до питання ротації парламентської «четвірки» Нацради, то я абсолютно переконаний, що незалежно від результатів сьогоднішнього голосування, в травні нова Верховна Рада повернеться до нього. Я вважаю, що важливо було пройти саму процедуру, тому що ще незрозуміло, як Верховна Рада поводилася б при цьому. Передбачаю, що перемогли б емоції. На жаль, особливої надії на конструктив у мене не було. Ми в комітеті питання про ротацію розглянули, все підготовлено. Хоча вважаю неправильним, коли законодавче поле намагаються серйозно регулювати за місяць-півтора до проведення кампанії, прагнучи через кадри, а не через норми законодавчих актів вплинути на хід виборчої кампанії. Це вже пізно. Тим більше, що Національна Рада — це орган, який виконує не функції контролю по відношенню до виборчої кампанії, а регулятивні. Ми створюємо основу для функціонування суб’єктів інформаційного простору у вигляді законів, Нацрада — видаючи ліцензії. Хоча — ще раз повторю — комітет це питання розглянув, воно підготовлене, і, думаю, що сьомого — дев’ятого лютого Верховна Рада повернеться до голосування з усіх інформаційних питань.
Випуск газети №:
№11, (2002)Рубрика
Подробиці