Про «чисту сторінку» Юлії Тимошенко
В інтерв’ю швейцарській газеті «Триб’юн де Женев» прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко зробила заяву про те, що після проведених нею переговорів з російським прем’єр-міністром Володимиром Путіним у наших країн з’являється можливість нової, більш плідної співпраці: «Ми зараз вибудовуємо наші відносини на новій основі... з чистої сторінки... я налаштована тут оптимістично». Такі висловлювання на тлі майбутніх переговорів уряду України з Російською Федерацією з приводу постачання газу й формування ціни, можуть налаштувати громадян нашої країни на оптимістичні результати в майбутніх переговорах. З другого боку, зважаючи на впливи зовнішньополітичного чинника з боку Росії на внутрішню політику України, яка, як відомо, зараз у кризі, не можна відкидати й того варіанта, що ці домовленості можуть мати не лише перспективний економічний характер, а й політичний. Мається на увазі підтримка кандидатури Юлії Тимошенко на посаду президента України на майбутніх президентських виборах.
Більш точні висновки про двосторонні домовленості прем’єр-міністрів обох країн можна буде зробити після підписання газової угоди між Україною та Росією, яке має відбудуться до кінця поточного місяця. При цьому слід підкреслити, що результати «оптимістичного налаштування» Юлії Тимошенко матимуть суміжний характер як для неї самої, так для всієї країни. Не можна також забувати й того, що наш північний сусід в Україні має «давнього друга» — Віктора Януковича, із заяв якого (про визнання незалежності Південної Осетії й Абхазії) випливає явна проросійська орієнтація. Таким чином, можна припустити, що Росія на майбутніх президентських виборах зробить ставку одразу на обох кандидатів — Юлію Тимошенко й Віктора Януковича. Ці особи є основними кандидатами на майбутню посаду президента України, однак це ще нічого не означає. Крім цього, висловлювання як Ю. Тимошенко, так і В. Януковича свідчать про те, що вони ведуть боротьбу між собою не лише за посаду президента, а й за підтримку з боку Москви. Хоча позицію лідера «біло-серцевих» визначити складно, бо з її боку ведеться явна гра на кілька фронтів одночасно, як у внутрішній політиці, так і у зовнішній. Якою буде ціна на газ для України, побачимо, а тим часом, як же, все-таки, слід розцінювати позицію нинішнього прем’єр-міністра щодо відносин «з чистої сторінки»?
Кость БОНДАРЕНКО, політолог, директор Інституту проблем управління імені Горшеніна:
— За останні 3—4 роки у відносинах між Росією й Україною є певний дисбаланс. Хоча, згідно з нашим законодавством, ми розвиваємо й стратегічні дружні відносини з Росією. На жаль, чимало політиків про це забули. Що стосується позиції Юлії Тимошенко з цього приводу, то вона якраз спрямована на нормалізацію наших двосторонніх відносин. Коли прем’єр-міністр говорить про відносини «з чистої сторінки», то це не зовсім так, бо все нове — це добре забуте старе. Вона просто пропонує перейти до більш дружніх відносин між нашими країнами. А те, що Росія робитиме ставку на будь-якого кандидата, який має шанси виграти майбутні президентські вибори, це явно. Швидше за все, це навіть не буде ставка, а підтримка того чи іншого кандидата в Україні для того, щоб уникнути якихось проблем, як це було 2004 року, коли Росія надала лінійну підтримку В. Януковичу. Що стосується ціни на газ, то вона буде регульованою, тобто будуть певні домовленості про поетапне підвищення цін. Головне, щоб цих домовленостей досягли в найкоротші терміни й ми знали ціну на газ у майбутньому для України. На сьогоднішній день, я думаю, що очікується планка ціни на рівні 250 доларів, і дана ціна буде для нас прийнятною.