Врятувати репутацію...

«Керівництво Міністерства оборони визнає, що причиною катастрофи літака Ту-154 могла стати ракета С-200, пуск якої відбувся під час навчань військ ППО України 4 жовтня в Криму», — підтвердив учора «Дню» начальник групи інформації міністерства Ігор Халявинський. «При цьому слід визнати, що причиною трагедії могло стати тільки ненавмисне ураження літака ракетою С-200. Проте остаточні висновки буде зроблено після закінчення комплексу досліджень», — підкреслюється в повідомленні прес-центру.
Імовірно, тоді ж буде прийнято рішення із приводу прохання про відставку Володимира Ткачова. У суботу на прес-конференції головнокомандувач військ ППО України повідомив, що він і його заступник написали відповідні рапорти й вибачилися перед «рідними та близькими загиблих за цю страшну за своїми наслідками випадковість». Міністр оборони Кузьмук, передає агентство «ПресКіт», з’явившись на прес-конференції опісля, заявив, що «ми й по сьогоднішній день не знаємо причини трагедії, хоч знаємо, що причетні до неї. Ми ретельно розібралися в причинах, але не можемо сказати, в чому вони полягають, проте вони в будь-якому випадку не будуть поховані на дні Чорного моря». Цікаво, що через 10 днів після трагедії в прес-службі МО повідомили, що версію причетності ППО України до катастрофи ТУ-154 Кузьмук «особливо старанно наказав вивчити ще під час перебування на полігоні, одразу ж після того, як стало відомо про трагедію».
Тим часом окремі російські політики вирішили скористатися програшною українською ситуацією. У зв’язку із загибеллю російського лайнера Ту-154 Москва найближчим часом може зажадати від Києва запровадження «негайного контролю» за системою української ППО, — повідомила газета «Известия». «В ідеалі в України й Росії має бути єдиний командний пункт сил ППО, — заявив заступник голови комітету в міжнародних справах Ради Федерації Михайло Маргелов. — Російські генерали прийматимуть рішення про запуск ракет у присутності українських. Точно так само функціонують системи ППО Америки й Канади. Американські офіцери приймають рішення в присутності канадських, і ніхто не відчуває себе ущемленим. Упевнений, що Держдума Росії та Рада Федерації таку ідею підтримають», — підкреслив він.
Однак українські державні структури дотримуються щодо цього іншої думки. У прес-службі Міноборони України «День» учора повідомили, що ідея підпорядкування нашої ППО російському командуванню навіть не розглядалася. Більше за те, її практична реалізація, безсумнівно, зіткнеться з низкою непереборних труднощів. «Не треба забувати, що Україна не просто незалежна країна, яка навряд чи підтримає такий почин, але й позаблокова держава», — сказав «Дню» І. Халявинський. — Так що вступ у військовий союз із РФ просто неможливий», — підкреслив він.
Напевно, що Україна може зіткнутися з реальнішими проблемами, аніж бажання РФ підпорядкувати собі наші війська ППО. За відомостями агентства Інтерфакс, авіакомпанія «Сибирь» має намір висунути українській стороні позови щодо відшкодування заподіяних збитків. До речі, попри те, що немає офіційного висновку Державної комісії про причини катастрофи ТУ-154, юристи авіакомпанії вже готують документи для звернення до суду і навіть підрахували приблизну суму прямих збитків: майже $10 млн.
Але, як сказав «Дню» президент Авіаційного страхового бюро України Анатолій Лопата, «російська авіакомпанія «Сибирь» не має ніяких підстав висувати свої претензії безпосередньо до української сторони». «В обставинах, що склалися, всю відповідальність щодо виплати компенсацій у зв’язку із трагедією, яка сталася, повинні взяти на себе російські установи, що проводили в обов’язковому порядку страхування лайнера ТУ- 154 — членів екіпажу, пасажирів, вантажу й самого літака. І лише після того, як буде здійснено всі виплати і визначено їхню точну суму, страхові компанії (а не авіакомпанія!) зможуть шляхом регресного позову висунути вимоги українській стороні», — підкреслив він.
Як би там не було, ясно одне, якщо катастрофа Ту-154 все ж таки сталася з вини наших військ ППО, керівництво Міністерства оборони повинно набратись мужності і, не очікуючи остаточного вироку експертної коміссії та судових позивів різного роду страхових компаній, запропонувати компенсаційну допомогу постраждалим в авіакатастрофі. Можливо тоді вдасться врятувати, хай навіть частково та з запізненням, істотно постраждалу в ході ракетних навчань репутацію нашої держави.
КОМЕНТАР
Сергій ЗГУРЕЦЬ, аналітик Центру дослідження армії, конверсії та роззброєння:
— Заява російської сторони про потребу передачі контролю над ППО України спільному командуванню має довгу передісторію. Іще 1996 року було підписано договір про створення спільної системи протиповітряної оборони в межах СНД. Згідно із цим документом, передбачається обмін інформацією та проведення спільних дій військ ППО у форс-мажорних обставинах. Україна підписала його з низкою застережень. Зокрема, було зазначено, що положення договору не повинні йти врозріз із національним законодавством. До речі, саме підписання цього договору значною мірою було зумовлено прагненням одержати від Росії полігони для стрільб, від яких наша країна через дорожнечу згодом відмовилася.
На мій погляд, заява Михайла Маргелова має частково популістський характер і є логічним продовженням прагнення РФ створити спільну систему ППО. Цього разу було використано ситуацію з ракетою. Більше за те, реакція на цю заяву політичної та військової еліти України дозволить російській стороні прозондувати ситуацію й визначити свої подальші дії. Думаю, Україна навряд чи погодиться на таке об’єднання. Принаймні для цього потрібно буде переглянути низку положень чинного законодавства у Верховній Раді. Та й піти на таке зближення з Росією багато які народні депутати не погодяться.