«Я не збираюся міняти вектор своєї роботи»
Народний депутат з Донецька Наталія ВЕСЕЛОВА - про взаємини з фракцією «Самопомочі»
Питання блокади минулої зими було основним каменем спотикання в дискусіях. Її введенню - скоро рік, і градус напруги знову підскочив - цього разу в лавах парламентаріїв. Народний депутат з Донецька, голова Благодійного фонду «Донбас», уродженка Слов'янська Наталія Веселова у вересні зареєструвала законопроект №7047-1 «Про припинення економічної і транспортної блокади території України, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження». Відповідь фракції «Самопоміч» не змусила на себе довго чекати - її голова Олег Березюк в ефірі одного з каналів заявив: «Якщо Наталя Веселова зайшла в парламент з партією «Самопоміч» з тими політичними поглядами, які були три роки тому, а сьогодні їх раптом змінила, то було б дуже чесно щодо виборців України вийти з парламенту, тобто самостійно вийти з фракції і боротися за своє право бути в парламенті з іншою партією або з іншими уподобаннями». Депутат відповіла, що повернення Донбасу для неї в пріоритеті і поглядів своїх вона не змінювала. 4 жовтня Веселова повідомила, що «відбулося засідання фракції «Самопоміч», на якому мало розглядатися питання про виключення мене з фракції. Однак «Самопоміч» не знайшла достатньо голосів для цього».
«День» зв'язався з Наталією Веселовою, щоб дізнатися її реакцію на те, що відбувається, а також, як у секретаря комітету парламенту з питань соцполітики, запитати про ставлення до пенсійної реформи і очікування від «закону з реінтеграції Донбасу».
- Наскільки давно і чому у вас почався конфлікт з фракцією «Самопомочі»?
- Ще в 2015 році, коли виникла ідея «блокади Донбасу», на засіданні фракції я відкрито заявила, що не підтримую її й у мене є своя думка. А саме - що вона неможлива, так як «блокада» - це ізолювання окупованих територій від зовнішніх зв'язків, а ми не можемо цього зробити без взяття під контроль кордону з Російською Федерацією. Тому за фактом це буде лише ізоляція українських територій від України, які тимчасово перебувають не під нашим контролем. Це неприпустимо, якщо ми хочемо відвоювати ці території. Треба бути чесним - або ми хочемо повернути ці землі і тоді зберігаємо соціально-економічні зв'язки, або відкрито відмовляємося, але тоді повинні запропонувати альтернативу громадянам України - соціальне житло, місце для розміщення та роботи, щоб вони змогли розміститися на підконтрольній території.
Жодна з ідей не була підтримана. Коли на початку зими 2017 року «блокада» була реалізована, я теж висловилася проти, привела ті ж аргументи, тобто моя позиція не змінилася. Крім того, коли я балотувалася у складі «Самопомочі», у нас не було домовленості, що ми будемо ізолювати Донбас. Навпаки, всі говорили про те, що будемо відновлювати цілісність України, відвойовувати наші землі. Тому коли позиція у фракції змінилася, я відразу сказала, що не можу це підтримати, для мене це неприйнятно як для людини, яка бореться за цілісність України.
У вересні цього року я зареєструвала проект про припинення економічно-транспортної блокади, оскільки за півроку вона показала свої результати. І вони на користь тільки країні-агресору Росії. Чесно кажучи, я не вірю в те, що він буде ухвалений, але це моя позиція, і я її чітко висловила. Природно, фракція мене не підтримала, хоча не можу сказати, що вся, бо рішення не голосувалося. За «блокаду» виступали лише кілька людей з фракції, а не всі представники. Юридичних підстав виключити мене зі складу фракції «Самопоміч» немає.
У будь-якому випадку я не збираюся міняти вектор своєї роботи і планую рухатися в тому ж напрямі. Скласти мандат самостійно я теж не можу, бо займаюся тими питаннями, якими мало хто в парламенті переймається. Насамперед проблеми внутрішньо переміщених осіб, захисту прав громадян, які проживають на непідконтрольній території. Це буде зрада, якщо я складу мандат і не доведу роботу до кінця.
Нещодавно громадська організація «Мій дім.ua» провела велику акцію переселенців перед Кабміном, до якої я теж приєдналася. Ми домоглися змін до механізму закону про державну допомогу в отриманні житла для ВПО, оскільки раніше було абсурдна вимога - перебувати на квартирному обліку за місцем реєстрації, що неможливо для них. Зараз ми боремося за передбачення коштів на цю програму в бюджет на 2018 рік. А проблем у переселенців багато. Адже під цю програму не потрапляють малозабезпечені, стоїть питання розробки механізму компенсації від Росії за зруйноване житло внаслідок війни тощо.
- Ви є секретарем комітету з питань соціальної політики, і пенсійна реформа - ваш безпосередній профіль. Чому утрималися при голосуванні за неї? Як оцінюєте закон в цілому?
- Те, що називають пенсійною реформою, вважаю великою маніпуляцією. По-перше, Кабмін має всі повноваження і можливості, щоб просто підвищити пенсії. Але подають законопроект, який не змінює систему пенсійного фонду, робить її невигідною для майбутніх пенсіонерів, які будуть виходити на неї з січня 2018 року, не пропонується жодних компенсацій. Я є співавтором законопроекту №6677, який стосується введення другого накопичувального рівня, що є інструментом для накопичення двох пенсій. Тобто перший рівень - це традиційна солідарна система, другий - обов'язковий накопичувальний. Різниця в тому, що гроші не будуть іти в бездонний пенсійний фонд, а накопичуватимуться на індивідуальних рахунках громадян, що створить своєрідний банк внутрішніх інвестицій, що працює на громадян. Поки цей проект не ухвалений, я пропоную громадянам України накопичувати в недержавних фондах собі ще одну пенсію.
- Що ви очікуєте і хотіли б бачити в законі про реінтеграцію Донбасу?
- Найголовніше - конкретні кроки і пропозиції з реінтеграції і деокупації Донбасу. Він повинен містити передумови, умови для введення миротворчих місій, щоб парламент мав можливість проголосувати і почати цей процес на Сході. Поки чекаємо текст, щоб зрозуміти, як на нього реагувати, які можуть бути підводні камені. Готові у разі незгоди подавати альтернативний проект, щоб звернути увагу зали на принципові позиції.
Author
Анастасія РуденкоРубрика
Подробиці