Перейти до основного вмісту

Зварич шукає алгоритм

Він — єдиний міністр, який усе ще не здав свого депутатського значка
19 серпня, 00:00
ФОТО БОРИСА КОРПУСЕНКА / «День»

Дев’ятеро народних обранців просять парламент достроково припинити їхні депутатські повноваження у зв’язку з їхнім переходом на роботу в Кабінет Міністрів. Десятий — депутат від «Нашої України» та міністр юстиції одночасно, Роман Зварич — єдиний на сьогодні сумісник двох несумісних за законом посад.

Нині в Комітеті з питань регламенту, депутатської етики та забезпечення діяльності Ради, лежить дев’ять заяв про здачу мандатів. Ці заяви вже зареєстровані і, за словами співробітників комітету, на найближчому засіданні їх розглянуть і підготують щодо них проекти постанов для голосування у ВР. За кожного з депутатів парламент голосуватиме окремо, а не пакетом і попередньо це питання парламентарії розглядатимуть на другий день роботи осінньої сесії — 7 вересня. 4 серпня, під час голосування за прем’єра й уряд, віце-спікер Адам Мартинюк попередив міністрів-депутатів, щоб вони протягом двох тижнів також подали заяви про відмову від мандатів. Показово в цьому випадку вчинив прем’єр. Номер один списку Партії регіонів Віктор Янукович одразу після затвердження своєї кандидатури на посаду глави уряду з трибуни ВР заявив про складення своїх депутатських повноважень. Інші новоспечені міністри-депутати не поспішали.

П’ятеро з них — члени фракції ПР, а саме: перший віце-прем’єр-міністр Микола Азаров, віце-прем’єр- міністр Андрій Клюєв, віце-прем’єр- міністр будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства Володимир Рибак, міністр вугільної промисловості Сергій Тулуб і міністр охорони навколишнього середовища Василь Джарти. Три члени фракції НУ — міністр юстиції Роман Зварич, міністр закордонних справ Борис Тарасюк і міністр у справах сім’ї, молоді та спорту Юрій Павленко. Двоє соціалістів — міністр транспорту та зв’язку Микола Рудьковський і міністр освіти та науки Станіслав Ніколаєнко. Усі вони, втім, крім міністра юстиції, вклалися у відведений Законом «Про статус народного депутата» термін, що передбачає 14 днів для роздумів, у якому кріслі залишитися.

Єдиний сумісник Роман Зварич неодноразово заявляв про те, що в уряді Віктора Януковича почувається не дуже комфортно. Незабаром після свого призначення міністром він натякнув, що його рішення залишитися у ВР або Кабміні, ймовірно, залежатиме від того, чи ввійде «Наша Україна» до складу правлячої більшості, чи ні. Якщо — так, то Зварич залишиться в міністерському кріслі; а якщо НУ вирішить поповнити опозиційні лави або ж (що дуже ймовірно) займе в парламенті статус-кво, Роман Михайлович залишиться депутатом.

Однак після 19 серпня (за поданням регламентного комітету ВР) спікер Олександр Мороз має право заблокувати картку Зварича для голосування, припинити виплачувати йому заробітну плату та компенсувати інші витрати, пов’язані з парламентською діяльністю.

І навіть якщо позову не буде, депутат Зварич автоматично втратить міністерський портфель. Стаття 7 Закону «Про особливості звільнення з посад осіб, які суміщають депутатський мандат з іншими видами діяльності» передбачає, що акт про призначення депутата міністром втрачає чинність, якщо повноваження народного депутата не припинені у встановленому законом порядку. Так що кожен день сидіння на двох несумісних кріслах загрожує Роману Михайловичу втратою обох портфелів.

ХТО ЗАМІНИТЬ КОЛИШНІХ МІНІСТРІВ?

Зареєструвати депутатів, які прийшли на зміну призначеним міністрам, Центральна виборча комісія зможе тільки після того, як отримає постанову Верховної Ради про складення депутатських повноважень народних депутатів, які пішли працювати в уряд.

На початку вересня, коли парламент проголосує про складення повноважень із 10 депутатів-міністрів, Верховна Рада поповниться 11-ма (враховуючи місце Януковича) новими обличчями. За квотою Партії регіонів пройдуть шестеро депутатів. Віце-президент акціонерного комерційного банку «Імексбанк» Ігор Мітрошкін з Одеси, генеральний директор миколаївського підприємства «Термінал-Укрхарчзбутсировина» Володимир Фалько, київський пенсіонер Василь Демчишин, помічник- консультант народного депутата Михайло Разгоняєв, перший заступник голови Житомирського обласного відділення Партії регіонів Микола Якименко та бригадир прохідників окремого підрозділу «Шахта «Добропольська» Володимир Литвинов.

Квота «Нашої України» — три колишні нардепи Сергій Бичков, Володимир Шкляр й Олексій Козаченко. СПУ — помічники-консультанти народних депутатів Василь Богачук і Геннадій Савосін.

СУМІСНИКИ: БУЛИ, Є І БУДУТЬ

Під час формування першого «помаранчевого» уряду під керівництвом Юлії Тимошенко, питання сумісників також було вельми актуальне. Тоді Кабмін був сформований у лютому, а сумісники сиділи на двох стільцях до осені (!). Зі злісними порушниками законодавства в конфлікт вступив особисто Президент і, за позовами тогочасного спікера Литвина, — Феміда. Віктор Ющенко багато разів просив сумісників, переважна частина яких «нашоукраїнці»: «Я вимагаю терміново виконати норми Конституції та закону й офіційно визначитися з місцем роботи».

Нагадаємо, що в лютому 2005 р. на роботу в органах виконавчої влади перейшов 41 депутат парламенту і тільки повноваження 12 із них були одразу ж достроково припинені. Ще в квітні спікер Верховної Ради Володимир Литвин подав до суду подання на позбавлення мандатів 21 народного депутата. Влітку Апеляційний суд Києва ухвалив рішення про позбавлення глави Львівської обладміністрації Петра Олійника депутатських повноважень. Це була перша ухвала стосовно депутатів-сумісників, які представляють нову українську владу.

ВР позбавила депутатських повноважень і тогочасного голову Дніпропетровської облдержадміністрації Юрія Єханурова, який подав заяву добровільно.

Серед сумісників зразка 2005 року були такі відомі політики: Петро Порошенко (був і депутатом, і секретарем РНБО), міністри фінансів і економіки країни Віктор Пинзеник і Сергій Терьохін, голови СБУ Олександр Турчинов і ФДМ Валентина Семенюк.

ОКРЕМИЙ ЕПІЗОД

Судячи з усього, суміщати депутатські будні з міністерським кріслом модно серед міністрів юстиції. Попередник Романа Зварича, Сергій Головатий, також грішив сумісництвом. 1 червня поточного року він подав заяву в ЦВК із проханням звільнити його від заробітної плати народного депутата. Таким чином, зазначив тоді пан Головатий, він може суміщати роботу в Кабінеті Міністрів й у Верховній Раді одночасно. Мотивував свою правоту екс-міністр юстиції тим, що міністри Кабміну, сформованого при Раді четвертого скликання мають право суміщати депутатську та чиновницьку діяльність доти, поки ВР п’ятого (нинішнього. — Авт. ) не сформує нового уряду.

За його словами, ті політики, які дуже поспішали з політичною реформою та наполягали проти сумісництва, допустили недоробку законодавства при внесенні змін до Конституції: «Вони наступили на свої граблі. Де-факто, сьогодні членів Кабміну (Єханурова. — Авт. ), які одночасно є народними депутатами, можна назвати сумісниками, але де-юре, законодавство не залишає іншого вибору, порушень немає». Правий у той час був Сергій Головатий чи ні, але нині він, уже екс-міністр юстиції, скористався завчасно приготованим «запасним аеродромом» і є №43 фракції блоку «Наша Україна» в парламенті. Більше того, відставний міністр юстиції є членом комітету ВР із питань правосуддя.

А нинішній міністр юстиції Роман Зварич станом на 16 серпня зазначався під №26 у фракції НУ. Більше того, пан Зварич є головою підкомітету ВР із питань планування законодавчої діяльності комітету ВР із питань правової політики. Як довго він всидить на двох кріслах, покаже час. Поки що така практика головного юриста країни минає без ексцесів.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати