Перейти до основного вмісту

«Битва за Дніпро»

Чому в регіоні дострокові вибори до Верховної Ради дали несподіваний і неприємний для влади результат
27 жовтня, 15:05

За попередніми цифрам голосування за партійні списки виявилося, що на лідируюче місце на Дніпропетровщині виходить «Опозиційний блок» - він набирає більше чверті голосів. При обробці 35 відсотків протоколів електоральна картина виглядала так: «Опозиційний блок» - 25,8 %, Блок Петра Порошенка - 19,39 %, «Народний фронт» 11,79 %, Об'єднання «Самопоміч» - 8,13 %, Радикальна партія О. Ляшка -7,71 % і КПУ - 5,32 %. Решта політичних сил поки не змогла подолати п'ятивідсотковий бар'єр. Такий результат спантеличив багатьох дніпропетровців, тим більше що після закриття виборчих дільниць заступник губернатора Святослав Олійник оголосив дещо інші дані екзит-полу. За опитуванням компанії Umbrella Research виходило, що лідером виборчих перегонів стає пропрезидентський блок з 22,86 % голосів. З іншими партіями, окрім «Опозиційного блоку», похибка виявилася невелика. 

Колишнім регіоналам, судячи з усього, вдається також зберегти за собою деякі мажоритарні округи в Західному Донбасі та Кривому Розі. Останній став справжнім епіцентром протистояння нинішньої влади з опозицією, що взагалі-то не дивує. За великим рахунком, всі колишні керівники Дніпропетровщини на чолі з екс-губернатором Олександром Вілкулом мали криворізьку «прописку». Сам Кривий Ріг очолює мер Юрій Вілкул - батько нинішнього лідера «Опозиційного блоку». Напруження боротьби за владу в Кривбасі іноді просто «зашкалювало». Справа дійшла до того, що Вілкул-старший звернувся з відкритим листом до керівництва України і правоохоронних органів, а також до посла ЄС в Україні Яна Томбінського. Він просив захистити Криворізьку міськраду від нападу, який, за його даними, готував «криміналітет». Ю. Вілкул стверджував, що в місто завезли близько «двохсот радикально налаштованих озброєних бойовиків». В результаті були повалені всі пам'ятники Леніну, «здійснені напади на голову окружної виборчої комісії № 33, агітаційні пікети...». Мер просив Президента України та правоохоронців зупинити «бєспрєдєл» у місті. За збігом обставин, найгострішою обстановка виявилася саме в 33-му окрузі, де балотувалося чимало відомих людей, зокрема куратор спецбатальйону «Кривбас» Микола Колесник. У день голосування навпроти приміщення окружної виборчої комісії було розстріляно з автоматів легковий автомобіль «Шкода». Його пасажирів із пораненнями відвезли до лікарні, проте міліція стверджує, що цей прикрий інцидент з виборами не пов'язаний. 

Не менш драматично події розвивалися і в Дніпропетровську. За кілька днів до голосування невідомі повісили опудало «опозиціонера» на пам'ятнику Супутнику на Запорізькому шосе. Неначе по команді всюди почали зрізати і валити рекламні щити «Опозиційного блоку». Лідер «опозиціонерів» О. Вілкул повідомив, що всього було повалено до 500 білбордів. За його словами, невідомі зламали і пошкодили десятки агітаційних наметів, били агітаторів, погрожували їм зброєю і навіть вивозили на цвинтар, змушуючи рити могилу. Під час кампанії ціла дюжина кандидатів від «Опозиційного блоку» зняла свої кандидатури. Відбувалися і «збої» у роботі місцевих телеканалів. Ці та інші інциденти вельми спантеличили міжнародного спостерігача, депутата Європарламенту Мілослава Рансдорфа, який став безпосереднім свідком нападу «людей у камуфляжі» на агітаторів від «Опозиційного блоку» в Кривому Розі. Він зафіксував безліч випадків неправомірного перешкоджання веденню передвиборної агітації. М. Рансдорф прийшов до висновку, що «хтось хоче залякати людей, щоб вони не прийшли голосувати». 

Однак майже половина виборців не прийшла на нинішні вибори зовсім з інших причин. Керівники облдержадміністрації не приховували свого розчарування пасивністю молоді. «Проїхав вже більше 30 ділянок. Дуже мало молоді. На ділянках при гуртожитках - взагалі порожньо. Явка катастрофічно низька. Скажу відверто. Хочете і далі жити в г**ні - сидіть по норах. Тільки потім не скаржтеся!», - написав спересердя на своїй сторінці в мережі «Фейсбук» заступник губернатора Борис Філатов.

Відносний успіх «Опозиційного блоку» політологи переважно пояснюють невисокою активністю молодого електорату. Політолог Віктор Пащенко зазначив, що свою роль тут могло зіграти і цькування «опозиціонерів», з яким суперники дещо передали куті меду. Адже битих і гнаних у нас люблять. Однак  лідерство «Опозиційного блоку», за попередніми даними, спостерігається не тільки на Дніпропетровщині, а й у сусідніх Харківській і Запорізькій областях, а також на звільненій від сепаратистів території Донбасу. Можливо, нинішнє керівництво області все ж поспішило з реляціями щодо перемоги в «Битві за Дніпро». Хоча успіхи таки є - в більшості мажоритарних округів перемоги домоглися кандидати від пропрезидентського блоку або люди, близькі до дніпропетровського губернатора І. Коломойського. А в сільському окрузі № 39, на кордоні з Донбасом, впевнено пробивається до Верховної Ради лідер «Правого сектора» Дмитро Ярош. 

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати