Президент сказав, що «зніме» всіх!
Чому миколаївці не повірили
У середу Петро Порошенко здійснив робочий візит у Миколаїв. Крім відвідування миколаївського морського порту під час відкриття терміналу «Бунге – Україна» та університету ім. Петра Могили, де глава держави виступив перед студентами і викладачами й оголосив про присвоєння навчальному закладу статусу «національний», Президент зробив низку важливих для регіону заяв. Зокрема про те, що голова Миколаївської облдержадміністрації Вадим Меріков написав заяву про відставку. «Корупціонери будуть сидіти в тюрмах. Це моя принципова позиція. І не тільки корупціонери, а й ті, хто дозволяє або не реагує на кричущі факти корупції. Бо повинна бути не тільки кримінальна, але і політична відповідальність. Можу підкреслити, що вчора у мене була зустріч з головою Миколаївської обласної державної адміністрації Вадимом Меріковим і, незважаючи на певні досягнення, роботу з АТО та інші речі, після розмови зі мною Вадим Меріков написав заяву про звільнення з посади голови обласної державної адміністрації. Це є політичною відповідальністю. Підкреслюю, що цим не обмежиться», – цитує Президента «Інтерфакс-Україна».
Нагадаємо, 3 червня слідчі Слідчого управління військової прокуратури Південного регіону спільно з СБУ затримали першого заступника голови Миколаївської обласної державної адміністрації, Героя України (?!) Романчука та ще трьох чиновників за одержання хабара в сумі $ 90 тис. Приморський районний суд Одеси 8 червня заарештував Романчука на два місяці з можливістю внесення застави в сумі 5,5 млн грн. Військова прокуратура України має намір завершити розслідування цієї справи за півтора місяця.
Також днями стався ще один скандал. Депутат Миколаївської обласної ради від партії «Блок Петра Порошенка» Федір Барна погодив своє особисте голосування і голосування всієї фракції «БПП» за надання гірничого відводу ТОВ «Південний кар'єр» для розробки родовища пісків «Вознесенське - 1» з людиною, чиє ім'я у нього в телефоні підписане як «Миша Мультик». Листування з цією людиною Барни зафіксував на фото кореспондент «Преступности.НЕТ».
Петро Олексійович у Миколаєві також висловив намір ініціювати звільнення прокурора Миколаївської області та голови Миколаївської обласної поліції. «Я звертаюся до генерального прокурора звільнити прокурора Миколаївської області за бездіяльність в частині боротьби з корупцією. Я звертаюся до міністра внутрішніх справ, до шефа Національної поліції - звільнити главу поліції області», – сказав П. Порошенко, відповідаючи на запитання агентства «Інтерфакс-Україна». «Ніколи більше в Миколаєві не буде «тихого болота», яке нібито демонструє прийняття корупційних фактів», – також заявив Президент. Проте, на жаль, у самому Миколаєві в цьому мають сумнів, адже вважають, що корені багатьох проблем – у Києві. Як у південному обласному центрі сприйняли гучні заяви Президента, «День» запитав у місцевого журналіста.
Андрій ЛОХМАТОВ, кореспондент інтернет-видання «Преступности.НЕТ»:
– По-перше, поки що не можна нічого говорити фактично, бо є тільки звернення Президента до Луценка та Авакова з проханням звільнити очільників. Самих звільнень ще немає. По-друге, є заява про те, що вчора пан Меріков написав заяву про звільнення після розмови з Порошенком, але немає указу про звільнення і про те, хто виконуватиме обов’язки голови ОДА. Наразі, якщо ви зателефонуєте в Миколаївську обласну державну адміністрацію і запитаєте, що тепер, вам скажуть: «Нічого. У нас немає ніякого указу».
Щодо заяви, то, на мою думку, з якою погоджуються всі мої колеги, це дійсно просто показова гра. Бо якщо був перший корупційний скандал тиждень тому з паном Романчуком, то наступного ж дня Вадим Меріков їздив в Адміністрацію Президента і приїхав звідти з тим, що він залишається на посаді. Минає тиждень, іде сесія обласної ради, на місці залишається пан Михайло Соколов від «Батьківщини», який є першим заступником голови обласної ради і є фігурантом справи нарівні з Романчуком (є постанова Приморського суду, де чітко записано з матеріалів кримінального провадження, що Романчук та Соколов надавали вказівки своєму раднику, щоб він поїхав забрав кошти тощо, тобто вони обидва організатори цієї схеми). Один сидить у СІЗО із заставою у 5 мільйонів, а інший – у президії обласної ради, проводить сесію. Це до того, як у Миколаєві сприймаються ці події.
Відбувається другий корупційний скандал, і саме він стає каталізатором того, що сьогодні відбулося, а не перший. Хоча, на мою думку, і першого було достатньо для того, щоб зрозуміти рівень біди в регіоні. Другий скандал, як відомо, пов’язаний з тим, що депутат від Блоку Петра Порошенка звітує у вайбері перед кримінальним авторитетом (який визнаний кримінальним авторитетом начальником поліції Гончаровим, котрого повинні звільнити) про те, що вони проголосували разом із «Опоблоком» за видачу дозволу на кар’єр у Вознесенському районі.
Логіка підказує, і моя сьогоднішня коротка розмова з Президентом після підходу до преси дала мені зрозуміти, що він чітко розуміє, що тут відбулося: що це був депутат від його політичної сили, що ідеться про кримінального авторитета Михайла Титова, що саме це стало причиною його сьогоднішніх дій і заяв. І на моє запитання про те, що «губернатор, поліція, прокуратура – це одне, а як бути з тим, що депутат вашої політсили за два роки після Майдану звітує кримінальному авторитету, який працював п’ять років у Партії регіонів з губернатором Кругловим (і це також визнано публічно)»? Президент відповів: «Я думаю, що партія знайде рішення, як на це відреагувати». Тобто мені він показав: скільки тут не міняй губернаторів, керівників поліції, прокуратури, корінь проблеми залишається. І йому до цього «кореня» байдуже. Він своєю відповіддю показав: нехай місцеві вирішують самі, що з цим робити.
А всі в Миколаєві розуміють, що без втручання Києва (Президента, міністра внутрішніх справ чи ще когось) кримінальні авторитети не перестануть впливати на рішення обласної чи міської рад. Тому це для мене просто гра, показова демонстрація реакції.
Author
Ольга ХарченкоРубрика
Політика