Перейти до основного вмісту

Про що свідчить призначення Клюєва?

Максим РОЗУМНИЙ: «Група впливу, яка перемогла, буде зацікавлена в стабілізації ситуації»
24 січня, 15:52
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Сьогодні вранці на офіційному сайті Президента України з’явилася інформація стосовно призначення на посаду глави Адміністрації Президента  Андрія Клюєва. У світлі останніх подій персона вже екс-секретаря Ради національної безпеки й оборони Клюєва викликала чимало суперечок. Думки експертів розділилися: одні кажуть, що призначення Клюєва на пост очільника АП є лише формальністю (мовляв, від цього ні роль, ні місце екс-глави РНБО в оточенні Януковича не зміниться), інші -  необхідною передумовою для повного запуску в дію прокремлівського сценарію в Україні.

Про останню кадрову зміну в оточенні Віктора Януковича та її вплив на можливе врегулювання політичної кризи в країні, «День» говорить із доктором політичних наук, завідувачем відділу політичних стратегій Національного інституту стратегічних досліджень Максимом РОЗУМНИМ.

— Про що свідчить призначення Андрія Клюєва на посаду керівника Адміністрації Президента?

— Президент і орієнтовані на нього адміністративно-економічні групи побачили в особі Клюєва ефективного менеджера і, скоріш за все, після цього призначення робота виконавчої вертикалі в Україні стане більш осмисленою та ефективною. Очевидно, що саме призначення відбувалося в умовах внутрішньої конкуренції груп впливу, а тепер, коли визначений переможець цієї конкуренцію, Клюєв перший буде зацікавлений стабілізувати ситуацію. По-друге, в його руках будуть сконцентровані всі ресурси для цього.

— Деякі експерти підкреслюють, що Клюєв входить у невелику групу людей, яка зараз має безпосередній вплив на Януковича. Говорять і про начебто проросійську орієнтованість Андрія Клюєва. Зважаючи на це, наскільки  ймовірною за такого розкладу є реалізація так званого «російського сценарію» в Україні?

— Думаю, що за таких умов впровадження сценарію Путіна в Україні буде менш імовірною. «Російський сценарій» – це сценарій дестабілізації. Але зараз група впливу, яка перемогла, безперечно, буде зацікавлена в стабілізації ситуації. Тому на цьому етапі інтереси російського лобі і владної групи очевидно розходяться.

— На вашу думку, яким чином ця група може «стабілізувати ситуацію»?

— Думаю, все-таки більш ефективним стабілізаційним сценарієм буде реалізація певних компромісних кроків. По-перше, переформатування уряду, можливе скасування законів від 16 січня тощо. Це дозволить Клюєву дистанціюватися від тих дестабілізаційних заходів, які були проведені в минулий період. По-друге, зрозуміло, що владі в нинішніх умовах потрібна якась передишка, осмислення ситуації, перегрупування сил. Вважаю, для цього і був взятий тайм-аут у протистоянні. Силовий сценарій такої можливості не дає. Навпаки, за його реалізації фактори нестабільності та непередбачуваності лише зростуть.

Тому якщо жорстке закручування гайок все-таки відбудеться, то стане остаточно зрозуміло, що політологія вже закінчилася і настав час для гри «стінка на стінку» - класики доіндустріальних суспільств. Однак в цьому разі передбачити щось наперед практично неможливо.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати