Перейти до основного вмісту

«Це буде чергова спроба заговорити проблему»

Експерт — про результати відеоконференції учасників Тристоронньої контактної групи з представниками так званої «ДНР» і «ЛНР»
30 квітня, 13:22
Фото Reuters

Позавчора пізно до вечора тривала відеоконференція учасників Тристоронньої контактної групи з представниками так званої «ДНР» і «ЛНР», яка  розпочалась після обіду. У роботі контактної групи вперше взяв участь новий представник Росії, посол з особливих доручень Азамат Кульмухаметов, який замінив посла РФ в Україні Михайла Зурабова.

Прес-секретар екс-президента України Леоніда Кучми, який є представником України в контактній групі, Дарка Оліфер повідомила в Facebook, що скайп-конференція тривала 5 годин 40 хвилин - це приблизно вдвічі довше, ніж середня тривалість відеоконференцій. За її словами, Україна закликала якнайшвидше започаткувати під головуванням ОБСЄ за участю міжнародних організацій роботу чотирьох підгруп з безпеки, політичних, економічних і гуманітарних питань, які мають безпосереднє відношення до виконання пакету Мінських домовленостей.

Окрім того, пані Оліфер повідомила, що учасники зустрічі обговорили виконання ключових пунктів Мінських домовленостей - припинення вогню, відведення важких видів озброєнь, звільнення незаконно утримуваних осіб. За її словами, наступна відеоконференція відбудеться найближчим часом.

Водночас, як повідомив російський "Інтерфаксу", представник "ДНР" Денис Пушилін заявив про позитивні результати відеоконференції контактної групи. Він також висловив сподівання, що озвучені представниками «ДНР» і «ЛНР» проекти «досить конструктивних і демократичних рішень будуть почуті, і найближчим часом відбудеться очна зустріч усіх представників підгруп».

«День» звернувся до екс-міністра закордонних справ: Володимира ОГРИЗКА з проханням прокоментувати засідання Тристоронньої контактної групи і перспективи врегулювання ситуації на Донбасі.

«РОСІЯ ОТРИМУЄ БЕЗУМОВНО ПОЛІТИЧНУ І ДИПЛОМАТИЧНУ ПЕРЕВАГУ»

- Можна собі уявити у що буде перетворено засідання самих так званих робочих груп, якщо тільки домовляння про модальності їх роботи зайняли п’ять з половиною годин. Насправді, нічого позитивного від таких груп чекати не можна. Я ризикну зробити такий категоричний висновок з однієї простої причини. Свого часу я дуже активно брав учать у спробах врегулювання придністровського конфлікту. Я бачив, яким чином працюють оці самі робочі групи. Вони були, є і залишились у Придністров’ї ширмою для того, щоб врегулювання ніколи не прийшло на молдовську землю. Я не думаю, що щось суттєве змінилось в кращий бік у російській зовнішній політиці. У мене немає підстав думати, що утворенням таких робочих груп російська дипломатія змінить свою позицію відносно конфлікту. Це буде чергова спроба заговорити будь-яку проблему в цих контактних групах. При цьому Росія отримує безумовно політичну і дипломатичну перевагу. Вона домагається того, чого вже давно хотіла, щоб Київ і сепаратисти сіли за один стіл переговорів і з’ясовували стосунки між собою. А Москва робитиме в черговий раз вигляд, що вона в цьому участі як сторона конфлікту не бере, а навпаки сприяє, звичайно ми розуміємо як «вирішенню» конфлікту. Тому це подвійний програш української дипломатії.

- А як ви прокоментуєте заміну російського посла Зурабова на колишнього посла РФ у Сирії Азамата Кульмухаметова у Тристоронній групі?

- Це дуже символічно. Ми бачимо до чого зараз дійшла ситуація в Сирії. Звичайно, тут паралелей ніяких проводити не можна, але це призначення нової особи свідчить саме про те, що Москва зараз почне акцентувати увагу саме на роботі цих так званих робочих груп. Ними керуватиме цей російських дипломат, а насправді робитимуть все для того, щоб у потрібний момент сторона терористів починала висувати якісь абсолютно неадекватні вимоги, або не виходити на зв'язок, або бойкотувати те, що вже прийнято, і використовувати все для того, щоб знову закликати сторони до порозуміння, а Росія буде в цьому плані знову тримати високо прапор миротворця, гаранта чи ще щось вони там придумають.

«Я ВІРЮ В ТЕ, ЩО ПОНЯТТЯ ЦІННОСТЕЙ ДЛЯ ЄВРОПЕЙЦІВ ЩОСЬ ТАКИ ВАЖИТЬ»

- А чи є якісь інші альтернативи для української влади, щоб вирішити це питання?

- Насправді, нічого нового не виникло, оскільки військовий варіант вирішення конфлікту є, щонайменше, на теперішній момент неможливим, то, на мою думку, залишається все те, що і було. Жорсткі санкції, але ж ми бачимо, що Росії вдається поглиблювати розкол між країнами Європейського Союзу і вже деякі члени-країн урядів ЄС, зокрема італійського публічно говорять про те, що Італія не буде продовжувати санкції. На цьому тлі, звичайно, залишається одне: домагатися їх, щонайменше, продовження, а в найкращому випадку для нас, звісно, їх посилення. Але чи це вдасться  нашій дипломатії, тут у мене великі сумніви.

- А якщо не вдасться зберегти санкції, то що далі робити нам?

- Давайте не буде забігати так далеко вперед. Я вірю в те, що поняття цінностей для європейців щось таки важить. Тому я не думаю, що так легко буде ці санкції відмінити. Тим більше, що в самому Євросоюзі є низка країн, які дуже активно підтримують збереження санкцій і розуміють, що означатиме їх зняття. Бо численні провокації, які відбуваються і в міжнародних водах або в водах інших країн, порушення повітряного простору і так далі, дуже чітко свідчить про реальні наміри російського агресора. Тому я не думаю, що дискусія про зняття санкцій буде такою легкою і результат буде для нас негативний. Але гірко те, що він не йтиме далі, тому що на превеликий жаль зараз розраховувати на посилення санкцій не доводиться. Я вважаю, це помилковий шлях, тим більше, що Крим залишається окупованим, але про нього воліють дедалі більше забувати.

«ПАН ГІ МУН НА ПАРАДІ В МОСКВІ  ЦЕ - СКАНДАЛ ДЛЯ ВСІЄЇ СИСТЕМИ ООН»

- До речі, а як ви прокоментуєте те, що генсек ООН Пан Гі Мун збирається брати участь воєнному параді в Москві 9 травня?

- Цивілізовані країни відмовились на політичному рівні брати участь у цих заходах і практично нікого там 9 числа на параді не буде. Це дуже чіткий і зрозумілий сигнал для Москви. Цивілізований світ не сприймає і не сприйматиме її такої політики. А от те, що генеральний секретар організації, яка має слідкувати за тим, щоб мир не був порушений, їде до країни, яка є очевидним агресором, це скандал. Це скандал для всієї системи ООН. Це черговий приклад того, що система ООН перестала функціонувати і вона ніяким чином не відображає тих реалій, які сталися на сьогодні. Такі речі означатимуть, що ця організація буде продовжувати шлях своєї деградації. І це дуже сумно.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати