Перейти до основного вмісту

Вибори в Кривому Розі: як зламати монополію?

«Опозиції варто навчитися домовлятися між собою для того, щоб на рівних розмовляти з владою», — експерт
03 листопада, 14:23
ФОТО З АРХІВУ "ДНЯ"

У Кривому Розі у другий тур виборів міського голови вийшли чинний мер Юрій Вілкул та місцевий підприємець, кандидат від партії «Самопоміч» Юрій Милобог. Перший із них набрав 45,1% голосів виборців, другий — 10,7%. Решта кандидатів за підсумками голосування отримали більш скромну підтримку — висуванець партії «УКРОП» Микола Колесник — 8,88%, представник «Батьківщини» Ольга Бабенко — 8,23%, Олександр Світловський від «БПП «Солідарність» — 6,34%.

Місцеві ЗМІ, близькі до міської влади, пророкували Юрію Вілкулу перемогу вже у першому турі, однак під час підбиття підсумків з’ясувалося, що сенсації не сталося.

Сімейний тандем Вілкулів почав правити на Дніпропетровщині 2010 року, коли після перемоги на президентських виборах Віктора Януковича Вілкула-молодшого було призначено губернатором. До того часу Вілкул-старший, довірена особа Януковича, вже чотири роки керував облрадою. Незабаром він відмовився від цієї посади і його було обрано членом виконкому Криворізької міськради, а восени, на місцевих виборах, він став міським головою. Таку кадрову рокіровку дніпропетровські політологи пов’язували зі стратегічною важливістю Кривбасу для Ріната Ахметова. У Кривому Розі розташовано гірничо-збагачувальні комбінати, які забезпечують залізорудною сировиною українську металургію. І саме тут починав свою кар’єру як топ-менеджер Вілкул-молодший. Навіть після висунення Олександра Вілкула на віце-прем’єрську посаду в уряді Миколи Азарова, посади голови облдержадміністрації та голови Дніпропетровської облради обіймали його колеги, колишні керівники криворізьких ГЗК Д. Колесніков та Є.Удод.

Після втечі Януковича з України криворізькі активісти двічі збирали місцевий Майдан, вимагаючи дострокової відставки міського голови Юрія Вілкула. На нинішніх виборах вони пророкували йому поразку й підшукували єдиного кандидата, здатного пробитися на посаду мера. На адресу чинної міської влади час від часу звучать звинувачення в корупції та «дахуванні» бізнесу — від транспортних до поховальних послуг, але на разі все безрезультатно. Місцева опозиція скаржиться, що в Кривому Розі монополізовано міські ЗМІ, й тому вона не може донести до громадськості справжній стан справ у місті. «У Кривому Розі — місті гірників та металургів потрібно враховувати специфіку місцевого електорату. Люди там дорожать стабільною роботою і зарплатою, а тому не схильні до змін заради ідей Євромайдану. Крім того, Вілкула-старшого, котрий багато років очолював місцевий університет, у місті добре знають. За ним стоїть потужний адміністративний та фінансовий ресурс. До того ж, міська опозиція не може знайти рівновелику фігуру, для того щоб перемогти чинного мера. Ймовірно, їм варто навчитися домовлятися між собою, щоб на рівних розмовляти з владою», — вважає політолог Андрій Золотарьов.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати