Юрій Бірюков: волонтери отримають повний спектр повноважень
Ми ще не можемо наступати, але здатні впевнено стримувати наступ ворога
Через декілька тижнів починається чергова хвиля мобілізації. Враховуючи активізацію ворога і тривожні передбачення щодо майбутнього розгортання подій на фронті, питання забезпечення тилу стоїть першочергово. Президент на днях продемонстрував надання армії відновленої і виробленої техніки, заявивши, що наразі армія відновила свою обороноздатність.
Міністерством оборони було прийнято рішення про реформування департаменту держзакупівель і призначенням його головою Нелі Стельмах. У волонтерів, які стояли біля витоків цього руху, тепер з’явиться повний спектр повноважень. Саме тепер можна казати, що волонтери будуть відповідати за забезпечення військ, - сказав Юрій Бірюков. Цю фразу, яка пролунала з вуст радника Президента, треба сприйняти уважно. Можливо, вона просто вимагає уточнення. Зрозуміло, що "повний спектр повноважень" і "будуть відповідати" - це фрази, які цілком кореспондуються. Але тоді виникає закономірне питання щодо цілої низки чиновників і навіть відомств, які мали б відповідати за цю ланку. Волонтери за минулий рік свідомо брали на себе обов’язки по забезпеченню армії, в той час як до відповідних державних служб існує в цьому плані багато питань. Окрім того, потрібне і чітке визначення статусу волонтерів. Чи це "вольные хлеба", чи це робота, яка має заохочуватись.
Саме кадровий склад Міністерства оборони, за словами Бірюкова, чинив всілякий спротив до подібних змін. Ці люди діють суворо за інструкціями, вони знають, як уникнути звільнення, як звітувати, щоб до них не було претензій. Але по факту ми маємо 50% зірваних контрактів по речовому забезпеченню в 2014-му році. Гроші, які передбачались на ці речі, будуть повернуті до бюджету. Звичайно, підприємства, які мали б забезпечити постачання цієї продукції, будуть її постачати в 2015-му році, але вже із нового бюджету. Отже, замість того, щоб іти далі, ми будемо дозамовляти те, що замовляли, але не використали в минулому році.
Юрій Бірюков за висновками зустрічі в Міноборони доповів, що на ній було багато гучних слів і жорстких рішень. Зокрема очікується низка звільнень, які Бірюков не деталізував. Міністр оборони має провести на цю тему прес-конференцію 8 січня. Волонтери півтора місяця вивчали систему діяльності Міністерства оборони та самі пройшли детектор брехні - запевнив Бірюков. При цьому волонтери боролись з корупцією і виявили багато зловживань. Волонтери виявили деякі контракти, які містили в собі явні ознаки корупції. Наприклад, коли під виглядом нової техніки постачалась техніка 2006-го року, коли в документах видна підробка тощо. Всі ці факти вже передані до відповідних органів.
Окремо волонтери займались реформою забезпечення військових. Днями волонтерами була представлена Президенту і голові РНБО відповідна концепція такого забезпечення. 5 січня міністр оборони зазначив на нараді, що волонтерська концепція реформи прийнята до роботи. Має змінюватись система закупівель департаменту держзакупівель. І одна з докорінних змін має відбутись у системі інформаційного забезпечення, яка впритул пов’язана із логістикою. Питанням логістики, за словами Бірюкова, буде займатись людина, яка вважається гуру в цьому питанні в Україні. Прізвище цього гуру Бірюков так і не назвав, але зазначив, що буде піддана контролю вся схема - від постачальника до солдата.
Наразі, наприклад, існує дуже багато неспівпадінь із кількістю і розмірами закупленого одягу. Саме тому багато одягу залишається на складах. Також за нормативом кожен солдат має отримувати через 9 місяців новий комплект одягу. Всі ці та безліч інших моментів мають обліковуватись окремою інформаційною системою, яка буде впроваджена.
Одною ж із основних проблем наразі Бірюков назвав той факт, що служба тилу і Міністерство держзакупівель знаходяться "в різних площинах" без особливого обміну інформацією. Грубо кажучи, ми маємо класичну проблему лівої і правої руки. Зазвичай служба закупівель закуповує речі, довозить їх до служби тилу і там втрачає будь-який контроль за використанням цих речей. Відповідно виникає нестиковка в розумінні потреб тилу, особливостей використання речей тощо, вже не кажучи про можливі зловживання. "Ніхто не займався дослідженням потреб наперед", - говорить Бірюков.
В цьому моменті залишаються питання щодо доставки гуманітарного канадського вантажу до солдатів. Зокрема волонтерка, яка представилась як "Василіса", розповідає: "Я на розфасовці попереднього вантажу канадського була. На складі в Позняках. Там нормально волонтери і «фенікси» впоралися. Але потім якась дивина почалася. Зі складів забирали доставщики на фронт і не довозили. Бійці вантаж так і не отримали".
Відсутність повноцінної комунікації в межах одного міністерства в даному випадку призводить до того, що ми втрачаємо гроші навіть там, де ми вже щось купили. Яскравим прикладом є вже згадані замовлення форми, яка виробляється по стандартизованій таблиці розмірів, складеній 1986-му року. Лише завдяки впровадженню сучасної ефективної інформаційної системи контролю можна зберегти орієнтовно 15% втрат.
Щодо фактичного забезпечення продовольством Юрій Бірюков сказав: "Ми обманюємо самі себе". Адже на закупівлю продовольства для одного бійця на добу у нас виділяється 17 грн 62 копійки (від неї розраховується і "сухпайок"). При цьому є таблиця добової норми харчування по грамах тих чи інших продуктів. За існуючими цінами добова норма для одного солдата виходить за межі 32 грн. Наразі до Кабміну подано прошення про відповідне збільшення цифри, яка виділяється. Ставляться вимоги до того, щоб не чотири постачальники, які щорічно постачають до армії продукцію, а будь-який виробник міг запропонувати для армії харчування власного виробництва. Наразі за згаданими чотирма постачальниками договори на постачання харчування пролонговані на перший квартал 2015 року.
Враховуючи останні заяви Президента про відновлення обороноздатності країни, на питання "Дня", чи дозволяє нам відповідне матеріальне і військове забезпечення забезпечити наступ, Юрій Бірюков відповів наступним чином - ми дійсно відновили свою обороноздатність, але про можливість наступати говорити ще зарано. Бірюков нагадав, що на вересень 2014-го року втрати бронетехніки оцінювались на рівні 60%. За останніми даними ці втрати відновлені. "Наша армія 23 роки руйнувалась. Наразі ми не можемо наступати, але ми можемо впевнено стримувати наступ ворога", - уточнив Бірюков і додав: Чому так трапилось? Тому що ми не готувались до цього. Наприклад, в минулому році в бюджеті на оборону було виділено орієнтовно 14 млрд грн, а витрачено понад 27 млрд грн.
Юрій Бірюков в Facebook майже паралельно з прес-конференцією оприлюднив: "Так, зараз ось нарада. Але взагалі - йес, документи-повноваження і так далі. Nelly Stelmakh (Неля Стельмах) почала процедуру оформлення на посаду директора Департаменту матеріального забезпечення. Тобто: коли Департамент запрацює (орієнтовний термін початку роботи - 6-7 тижнів, технічно неможливо швидше) - ВСЕ буде закуповуватися через її депарамент. Речове забезпечення, продовольче забезпечення, ПММ, запчастини".
Валентин ТОРБА, "День", фото автора
Author
Валентин ТорбаРубрика
Політика