Перейти до основного вмісту

Очікуючи на бабине літо

27 вересня, 10:53

На Тернопільщині перший місяць осені видався прохолодним, подекуди навіть по-справжньому листопадовим. Проте жителі краю ще сподіваються на бабине літо, котре, як пообіцяли синоптики, переноситься. Останні ж вересневі дні додають оптимізму «жоржиновим вогнем» і «хуртовиною айстр». Цього тижня тернопільці готувалися до великого і величного свята — Воздвиження Чесного і Животворчого Хреста Господнього, яке 27 вересня відзначають православні та греко-католики. Також активно обговорюють Ялтинську щорічну зустріч і українські європерспективи.

 

Леонід БИЦЮРА, заступник міського голови Тернополя, депутат Тернопільської обласної ради, політик:

— Підписання Угоди про асоціацію з ЄС на саміті Східного партнерства у Вільнюсі, схоже, неминуче. Такий висновок зробив після десятої зустрічі «Ялтинська європейська стратегія» (YES) у Лівадійському палаці. Надто емоційне протистояння Росії, Європи та США, перемога російської дипломатії в Сирії, заява Вірменії про намір приєднатися до Митного союзу, дебати в Європейському парламенті та російська торгова агресія, різнорівневі й різнокаліберні події в міжнародних відносинах підготували справжній подарунок Україні. Ми не просто здобули переваги перед Вільнюсом. Україна надалі — суб’єкт глобального процесу творення простору військово-політичної стабільності і співробітництва «від Ванкувера до Владивостока». Саме ланкою такої доктрини Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) від 1992 року стала геополітична позиція України, запропонована єврокомісаром з питань розширення та європейської політики сусідства в Європейській комісії Штефаном Фюле. Україна в новому статусі мала б об’єднати простір майбутньої зони вільної торгівлі від Лісабона до Владивостока, забезпечивши стабільність і мир на всьому цьому просторі. 1992 року такий формат уже приймали під гаслом «Виклик часу змін». 2013-го Х Ялтинська щорічна зустріч змоделювала майбутнє під назвою «Україна та світ в епоху змін: фактори успіху». Різниця між подіями — більш ніж двадцять років... Результат — Україні повернули її законну та обѓрунтовану місію. Від того, вступить вона до ЄС (підписати Угоду про асоціацію з ЄС не означає вступити до ЄС) чи до Митного союзу, залежить розстановка сил на політичній та економічній картах світу на найближчі кілька років.

Радісна новина для області — й те, що 19 вересня Верховна Рада України проголосувала за надання райцентру Чорткову статусу міста обласного значення. Це перемога, до якої ми йшли не один рік. Сподіваюся, новий статус допоможе Чорткову стати більш фінансово самодостатнім. Вірю, що за ним Верховна Рада надасть статус міст обласного значення Кременцю і Бережанам і вони стануть надійною опорою Тернопільщини в нелегкій боротьбі за збереження її як територіальної одиниці. Адже наша область має на це всі історичні, соціальні, економічні підстави.

А що поганого? Верховна Рада України не підтримала проект Постанови про впровадження мораторію на закриття навчальних закладів системи загальної середньої освіти, розташованих у сільській місцевості, — за основу та в цілому. Не проголосували біло-блакитні. Партії регіонів закриття сільських шкіл на руку, бо неосвіченими людьми легше керувати, їх легше робити рабами. На Тернопільщині тільки цього року закрили 20 шкіл! Влада розводить руками, мовляв, немає фінансування. Учень малокомплектної сільської школи обходиться державі у 17—25 тисяч гривень на рік, а звичайної — до 10. Шановні, один народний обранець обходиться державі у 30 тисяч гривень щомісяця! То може, владі почати зі скорочення кількості нардепів, а не шкіл?

Наталка МИХНО, письменниця, політик:

— Тиждень, що минув, і тиждень, що гряде, злетить для мене під знаком Львівського Форуму видавців. Дочитую придбану там «Королеву», попереду — «Несподівана вакансія» Джоан Роулінг, «Історія України очима письменників» та «Мальована історія незалежності України» братів Капранових. Приємно, що за 20 років проведення форуму наші письменники дослужилися уваги! До Матіос було не підступитися. Книжка «Черевички Божої Матері» розійшлася на ура.

А ще цей тиждень схвилював ситуацією, що склалася в нашій Тернопільській обласній раді. Пленарне засідання востаннє відбувалося ще в листопаді 2012 року. Усі наступні спроби депутатів зібратися зазнали фіаско. Неспроможність дійти політичної згоди вилилася в низку економічних та соціальних проблем. Розрубати цей гордіїв вузол, як на мене, можуть тільки перевибори. Та чи вистачить у депутатів сміливості на такий радикальний крок, чи погодяться вони добровільно скласти мандати?

Здивувала й до сліз розсмішила звістка про... дивну фобію деяких наших народних обранців. Як зізнався голова фракції Партії регіонів Олександр Єфремов, бояться бідаки, що на голову їм «звалиться або фотоапарат, або кінокамера». Тому вимагають забезпечити їхню безпеку в сесійній залі та загородити журналістів екранами. Воно й не дивно. Влада завжди прагнула відгородитися від журналістів парканом, склом або ще чимось. Просто вона боїться гострих запитань, відеокамер, які фіксують факти «кнопкодавства», фотокамер, які «лапають» нардепів за відвертим позіханням чи биттям байдиків...

Приємною звісткою був старт у соцмережах проекту «Україна — це Європа!». Молоді люди за допомогою відеозвернень висловлюють свою думку щодо євроінтеграції та переваг підписання Угоди про асоціацію з ЄС. Переглянула кілька з них і дійшла висновку: жити по-європейськи для сучасної молоді означає, найперше, пишатися своєю країною і бути відповідальним за її майбутнє.

Дмитро ГЕТЬМАН, житель с. Бакоти Кременецького району:

— Для сільського жителя вересень — пора гаряча. Як, зрештою, і ціла осінь. Іще попереду збирання пізніх овочевих культур. Бачили б ви, як розляглися на городі красиві, яскраво-помаранчеві гарбузи, не кажучи вже про те, які вони корисні. У п’ятницю з дружиною Леонідою плануємо піти до церкви у сусідній Чеснівський Раковець, де храмове свято на честь Воздвиження Чесного і Животворчого Хреста Господнього. Це все — добре! А про погане, чесно кажучи, немає часу думати.

Ганна КОЗАК, пенсіонерка, м. Тернопіль:

— Гарні події цього тижня відбудуться у п’ятницю, 27 вересня. Звичайно, перш за все, йдеться про одне з найшанованіших свят церковного календаря. Саме слово «воздвиження» означає «піднесення», тобто урочистий обряд почитання та прославлення Хреста Господнього. 27 вересня також День туризму. До нього приурочили відкриття двох туристично-інформаційних центрів — у Тернополі і Бережанах, що є надзвичайно важливим для нашого краю, бо туризм визначено як один з пріоритетів економічного зростання Тернопільщини. Приємно те, що живе пам’ять у серцях тернопільців про славного земляка Ігоря Петровича Ґерету — відомого археолога, історика, мистецтвознавця, дисидента, громадсько-політичного діяча. У середу відбулося покладання квітів до пам’ятного знака засновникові Інституту національного відродження. 25 вересня Ігорю Ґереті минуло б 75 років.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати