Перейти до основного вмісту

Як модернізувати владу

Партії від вождів мають залишитися в минулому
31 січня, 12:02
ФОТО З АРХІВУ "ДНЯ"

Очевидно, було великою помилкою, що Народний Рух України перетворився свого часу на політичну партію. Євромайдан показав, що політичні партії в Україні — це минуле і Україна повинна відмовитися від політичних партій у нашій державі.

Розганяти політичні партії чи примусово їх розпускати ніхто не повинен. Разом із тим, слід відзначити, що в Україні понад 200 партій, і зрозуміти, чиї інтереси та побажання ці партії захищають, пересічному громадянинові не те що складно, а просто неможливо. Наші політичні партії не мають чіткого ідеологічного спрямування і у Верховній Раді виконують замовлення своїх олігархічних спонсорів.

Якщо є декілька демократичних партій, християнських, соціалістичних, то невідомо, яку демократію, яких християн і яких трудящих вони представляють. Зменшенню кількості партій у майбутньому та припиненню їхньої діяльності повинна сприяти виборча система. Як суто партійна, так і мажоритарна система виборів в Україні є потворними, з великою кількістю недоліків, що створює безлад на виборах. Тому назріла необхідність запровадити систему виборів на основі політичних блоків — правий, лівий, правий центр, лівий центр, центр. Об’єднуйтеся, панове, і йдіть на вибори відкритими списками!

Партійки під вождів (вождизм) повинні залишитися в минулому. Звичайно, що порядок проведення виборів повинен бути чітко прописаний у Законі про вибори в Україні чи Виборчому Кодексі, а діяльність депутатів — у регламенті ВР.

За основними напрямками політичної, економічної, соціальної діяльності повинні бути узгоджені програми політичних блоків і доведені до виборців у порівняльних таблицях. Щоб не було всиляких бігбордів з лідерами, обіцянок пустодзвонів і необґрунтованих популістських закликів. Кожен виборець повинен віддавати свій голос не за лідера, а за програму політичного блоку (напрямку). У пресі, а також окремими виданнями за рахунок коштів, які надаються на проведення виборів із бюджету, потрібно опублікувати порівняльні таблиці й довести до кожного виборця програми політичних блоків. У цих таблицях кожен політичний блок подає свою конкурентну програму, своє бачення вирішення тих чи інших питань по розділах і підрозділах: освіта, медицина, промисловість, сільське господарство, соціальна сфера та інші галузі. Порівнюючи програми блоків, виборець зможе зорієнтуватися, за яку політичну силу, і за якого конкретного кандидата віддати свій голос, і до кого можна мати претензії у разі невиконання обіцянок.

Депутатами у Верховні Раді повинні бути професіонали, а не грошові мішки з гречкою чи куплені кнопкодави, і не сімейні клани — куми, свати, брати, діти (молодший Янукович, молодший Азаров, молодший Пшонка).

Відкриті списки дадуть можливість передбачити умови та порядок відкликання того чи іншого депутата за невиконання програми блоку і даних обіцянок на конкретному виборчому окрузі та порушення присяги. Порівняльні таблиці дадуть можливість запам’ятати обіцяне, щоб згодом, до наступних виборів, можна було зробити висновок про те, що виконано, а про що забули.

За проблемними питаннями, які сходяться в програмах політичних блоків, завжди можна виносити спільні проекти законів у Верховну Раду і більшістю голосів ухвалювати відповідні закони, необхідні для України. Треба шукати точки дотику з тих питань, які об’єднують суспільство. Кожен політичний напрям має право на існування.

Політичний блок, який одержав у Верховній Раді більше мандатів, повинен мати більше представництво в уряді. За результатами виборів, відповідно до одержаних мандатів у ВР, формується уряд народної довіри. Розподіл портфелів та представництво в уряді має бути пропорційним до одержаних мандатів у Верховній Раді, що стане універсальною платформою для консолідації суспільства. Уряд не може бути донецьким, київським, харківським, львівським, дніпропетровським чи донецько-російським, львівсько-польським — уряд повинен бути українським.

Прохідними у Верховну Раду повинні бути всі політичні блоки, незалежно від одержаного відсотка голосів виборців. Таким чином, всі громадяни України, які взяли участь у голосуванні, матимуть своїх представників у Верховній Раді, підтримуючи блок відповідного політичного напрямку. Не слід залишати поза увагою і тих виборців, які не брали участі в голосуванні, — шляхом проведення референдуму Центристською політичною силою може виступити Всеукраїнське об’єднання «Майдан», щоби заповнити центристську електоральну нішу. Ліві — це представники соціалістичних ідей, праві — це представники націоналістичної орієнтації. Лівий і правий екстремізм в Україні повинен бути поза законом, як і іноземні політичні організації.

На сьогодні у Верховній Раді до лівого центру можна умовно віднести фракцію Партії регіонів, до правого центру — «Батьківщину», до центру — «УДАР», до лівого напрямку — фракцію КПУ і до правого напрямку — «Свободу».

Цим фракціям, як і позафракційним депутатам, слід визначитися, переформатуватися, щоб утворити відповідні політичні блоки та охоплювати своє електоральне поле.

Україна потребує змін у системі влади, її модернізації, виходячи з тих реалій, які склалися за роки незалежності. Очолювати уряд повинен всенародно обраний Президент, а не якийсь цар чи генсек, це не наше. При цьому доцільно ліквідувати Адміністрацію Президента (сучасне політбюро), а також обласні та районні адміністрації (бюро обкомів і райкомів) і відповідно посади голів адміністрації (наглядачів). Опозицією до влади завжди буде виступати не задоволений її діями народ, а також засоби масової інформації, крім купленого олігархами медійного ресурсу, і громадські організації.

Вождики й гетьманчуки та їхні годувальники можуть погоджуватися чи не погоджуватися з поданими міркуваннями, але, люди добрі, треба щось робити з цією країною. В Україні обов’язково повинен настати час єдності, порозуміння і національної консолідації.

Delimiter 468x90 ad place

Новини партнерів:

slide 7 to 10 of 8

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати