Перейти до основного вмісту

За принципом доступності

Як у Дніпрі облаштовують безбар’єрний простір — на вулицях, в парках та лікарнях
02 грудня, 17:57
ФОТО НАДАНО МІСЬКРАДОЮ

У Дніпрі міський простір роблять максимально доступним для маломобільних та людей з інвалідністю. При капітальному ремонті вулиць тротуари тепер обов’язково облаштовують з пониженням, а нові зупинкові комплекси навпаки — із завищеним майданчиком, аби було зручно заходити до громадського транспорту. Таких зупинок по місту зараз приблизно 180. На капітально відремонтованому проспекті Героїв серед іншого зробили такі тротуари, щоб можна було вільно пересуватися пішоходам, зокрема і маломобільним, улаштовано низку заїзних кишень для зупинки громадського транспорту і нові зупинкові комплекси. «Такі заїзди і зупинки цілком відповідають нормам доступності й безпеки. Вони оснащені огороджувальними стовпчиками, тактильною плиткою», — сказав під час пресконференції представник департаменту капітального будівництва міської ради Ростислав ГОЛУБОВСЬКИЙ-ЄРОЩУК.

За словами Ольги Волкової, голови ради Громадської організації «Центр соціальної адаптації людей з інвалідністю «Океан добра»», за останні роки міський простір та інфраструктура Дніпра кардинально змінилися — вони стали більш доступними.  «Усюди роблять платформи. Якщо, наприклад, під’їжджає тролейбус чи автобус з низькою підлогою, то часто не потрібно і пандус відкривати — можна легко зайти до салону. Окрім того, при ремонтах доріг, на перехрестях — усюди роблять пониження. Це зручно, так і має бути»,  підкреслила Ольга Волкова. Водночас принцип доступності застосовують і при ремонтах внутрішньоквартальних доріг — роблять пониження бордюрів до рівня проїжджої частини як на тротуарах, так і на підходах до будинків. «При ремонті понижуємо бордюри у певних місцях, щоб усім мешканцям, зокрема і мамам з візочками, було легко і зручно пересуватися подвір’ям. Таким чином торік відремонтували 250 дворів, з початку нинішнього року — вже 130», — пояснює начальник управління інфраструктури департаменту благоустрою та інфраструктури міської ради Дмитро Коробов. Одночасно прибудинкові території теж роблять максимально доступними — уздовж тротуарів встановлюють огороджувальні стовпчики і спеціальні антипаркувальні сфери. «Раніше по тротуарах неможливо було ходити, оскільки на них постійно паркувалися машини. Мамам з візочками, людям поважного віку доводилося йти по дорозі. А зараз ці огороджувальні елементи забезпечують цілковиту доступність до тротуарів. Завжди можна вільно пройти», — розповів Дмитро Білий, голова правління ОСББ «Вернадського 35».

У міськраді Дніпра розповідають: принцип доступності враховується й при створенні, оновленні парків, скверів, зелених зон. Безбар’єрність передусім застосовують для зручності пересування маломобільних людей та осіб з інвалідністю. Наприклад, в оновленому парку ім.Писаржевського територія та інфраструктура цілком відповідають вимогам доступності. Тут розширено центральну алею. Входи у парк теж достатньо широкі і без усіляких бар’єрів. Територія парку без сходів, з плавними нахилами, низькими гумовими бордюрами. Завдяки цьому тут можуть легко, комфортно і безперешкодно пересуватися усі. Окрім того, у парку є вбиральня, яка пристосована для маломобільних і людей з інвалідністю. Це дуже зручно, вважає місцева жителька Юлія Єлінська, яка разом з дитиною по декілька разів на день гуляє у парку ім. Писаржевського. «Продумано все — нема ніде сходів, плавні заїзди, нахили. З візочком зручно гуляти, непотрібно ніде його підіймати. Окрім того, коли малюк самостійно пересувається, не турбуюся, що він перечепиться через щось і травмується — тут усюди полога територія». Поруч з парком транпортна зупинка, яка теж відповідає нормам доступності й безпеки. «Зараз у місті понад 40 регульованих пішохідних переходів обладнані тактильною плиткою і пандусами; 44 світлофорні об’єкти обладнані звуковим супроводженням, а 22 — кнопкою виклику зеленого сигналу», розповідає директор комунального підприємства «Транспортна інфраструктура міста» Дмитро Герасимов.

І ще одна новація — у Дніпрі для людей з інвалідністю працює соціальне таксі. Це пять спеціалізованих автомобілів, оснащених гідравлічним підйомником. Ними можуть скористатися особи з 1 або 2 групою інвалідності з захворюваннями опорно-рухового апарату та люди, які мають 1 групу інвалідності з захворюваннями органів зору. Щоб замовити послугу, необхідно перебувати на обліку в відділенні міського центру соціальної допомоги. «На обліку в нас 698 людей з інвалідністю. Послугою соціального таксі одна особа може скористатися 4 рази на місяць, на поїздку дається 3 години. З початку 2021 року соціальне таксі здійснило понад 3 500 поїздок», — розповів директор міського центру соціальної допомоги ДМР Максим Єрьоменко.

У Лівобережному управлінні соціального захисту населення для людей з інвалідністю зробили пандуси, тактильну плитку, а для осіб з вадами слуху є планшети, за допомогою яких можна скористатися послугами сурдоперекладача. Раніше, аби зрозуміти одне одного, доводилось писати на папері, розповідає відвідувачка центру Ганна Приходько. «Планшети дуже допомагають в спілкуванні з працівниками, раніше на це було необхідно значно більше часу», каже вона. Будівля Лівобережного управління соціального захисту населення стала більш зручною для людей з інвалідністю після ремонту в 2020 році. Було реконструйовано фасад будівлі, обладнано сучасний вхід з пандусом, який відповідає ДБН. Всередині є термінал для осіб з інвалідністю та санітарна кімната.

Така ж робота по забезпеченню доступності ведеться й в медзакладах міста, де облаштовано пандуси, є тактильна плитка, вбиральні для людей з інвалідністю та вказівники зі шрифтом Брайля.  У приміщеннях широкі двері та немає порогів. «В 80 % медзакладів є ліфти, наступного року плануємо замінити підйомники в усіх медзакладах Дніпра, вони будуть зручні для всіх категорій населення», — каже спеціалістка департаменту охорони здоров’я населення Дніпровської міської ради Інна Шарапанюк. Юлія Чередниченко понад 15 років пересувається на візку. «Я користуюсь соціальним таксі, відвідую центри соціального захисту, медустанови. Зараз це стало набагато зручніше, ніж було раніше», — розповідає вона. За останні кілька років Дніпро став значно комфортнішим для маломобільних людей.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати