Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

СНД розшаровується...

26 квітня, 00:00
«РЕНЕСАНС ГУУАМ». П’ЯТЬ ПОСТРАДЯНСЬКИХ КРАЇН, НЕЗВАЖАЮЧИ НА НЕОДНОРІДНІСТЬ У СВОЄМУ РОЗВИТКУ, ВИРІШИЛИ АКТИВНІШЕ РАЗОМ ВТІЛЮВАТИ ЯК ЕКОНОМІЧНІ, ТАК І ПОЛІТИЧНІ ПРОЕКТИ. НА САМІТІ В КИШИНЕВІ, ЗОКРЕМА, БУЛО ПІДПИСАНО ДЕКЛАРАЦІЮ «ЗАРАДИ ДЕМОКРАТІЇ, СТАБІЛЬНОСТІ Й РОЗВИТКУ» / ФОТО МИКОЛИ ЛАЗАРЕНКА

Чи потрібно констатувати смерть СНД і побудувати навколо Росії новий союз на базі суто економічної інтеграції? Після помаранчевої революції на пострадянському просторі почався геополітичний землетрус, який змінив баланс сил у цьому регіоні на шкоду інтересам Росії. Свідчення тому — широкий інтерес ЗМІ до донедавна зовсім непримітної регіональної організації ГУУАМ, що об’єднує, як на те вказує її скорочена назва, Грузію, Україну, Узбекистан, Азербайджан і Молдову — колишні радянські республіки. Ця група, створена за підтримки США 1997 року, щоб звільнитися від російського впливу, зібралася на саміт у столиці Молдови Кишиневі за підвищеної уваги з боку преси та дипломатів. Демократичні революції у Грузії й Україні раптово наповнили діяльність групи конкретним змістом,— адже досі її розглядали лише як американський проект.

У центрі зустрічі — питання зниження енергетичної залежності цих країн від Росії, а також транзит до Європи нафти й газу з Середньої Азії й регіону Каспійського моря. Україна, Грузія, Азербайджан або навіть Румунія, яка бере участь у саміті як гість, не приховують свого бажання брати участь у будівництві нових газо- і нафтопроводів в обхід Росії. Але, за словами аналітика Лорен Жілле, це лише «верхня частина айсберга» ГУУАМ. До неї потрібно додати не такі афішовані плани військового й політичного співробітництва. Тема саміту — спільне прагнення зробити Чорноморський регіон «басейном демократії», а також інтерес, який країни-учасниці цього об’єднання виявляють до «заморожених конфліктів» у Придністров’ї, Абхазії, Південній Осетії й Карабаху. Майже всі ці невизнані республіки отримують приховану підтримку від Росії.

Присутність американців за лаштунками форуму вельми помітна, вони виступають у ролі «неформального хрещеного батька». Співпраця між дядечком Семом і ГУУАМ була оформлена на папері в липні 2003 року з підписанням «рамкової програми». А ланцюжок оксамитових революцій підготував ще сприятливіший грунт для реалізації амбіцій Вашингтона в Євразії та Середній Азії, а також в Україні. Однак було б помилкою вважати, що всі ці країни є лише слухняними маріонетками в руках американців. У цих країнах Східної Європи дуже сильне прагнення до загальноєвропейського зближення. Розвиваючи відносини з Центральною Європою, ці країни усвідомлюють свою ідентичність, одночасно з цим у них підігріваються антимосковські настрої.

Під впливом Польщі та країн Балтії створюється нова вісь від Чорного до Балтійського моря. Країни Балтії, наприклад, вирішили допомагати Грузії у підготовці до вступу до ЄС. Міністр закордонних справ Литви нещодавно їздив до Молдови, щоб надати підтримку президенту Вороніну, який також шукає шляхів зближення з ЄС. Президент України Ющенко та президент Грузії Саакашвілі зустрічаються чимдалі частіше і вже стали авангардним загоном цієї вісі. Росія зовсім розгубилася, зіткнувшись з цією геополітичною фрондою держав, які вона завжди вважала своєю зоною впливу.

А СНД, яке побудували на руїнах СРСР, перебуває у стані клінічної смерті. Чи потрібно констатувати його смерть і побудувати навколо Росії новий союз на базі суто економічної інтеграції? Це питання поставили відкрито на нещодавній зустрічі найвищих державних осіб Росії та експертів у галузі міжнародних відносин. Багато експертів Ради з оборони та зовнішньої політики прямо заявили, що Росія перестала бути привабливою для країн СНД. Якщо так буде й надалі, то ці країни остаточно перейдуть до сфер впливу інших світових лідерів — Китаю, США та ЄС.

ДО РЕЧІ

Підписанням двох декларацій, спрямованих на зміцнення регіонального співробітництва, розвиток демократії та стабільності завершився в Кишиневі саміт ГУУАМ — регіональної організації, куди входять Грузія, Україна, Узбекистан, Азербайджан і Молдова. Головування в ГУУАМ перейшло до Молдови. За словами президента Володимира Вороніна, «кишинівський саміт матиме велике значення для будівництва демократії від Балтики до Чорного моря». У свою чергу, президент Грузії Михаїл Саакашвілі вважає, що саміт стане поштовхом «третьої хвилі революцій, яка має охопити решту Європи». При цьому він провів паралелі між кольоровими революціями в Грузії й Україні з празькою революцією та падінням Берлінської стіни. Президент України Віктор Ющенко зазначив, що в Кишиневі було відкрито нову сторінку діяльності ГУУАМ у врегулюванні регіональних конфліктів.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати