ВIДКРИТТЯ
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20060921/4159-8-3.jpg)
Загублений підводний свiт
Не минуло й року після відкриття у внутрішній долині хребта Фоджа в індонезійській частині острова Нова Гвінея справжнього «загубленого світу», як міжнародна експедиція виявила поблизу ще один, цього разу — підводний.
Унаслідок вивчення всього лише двох місцин у прибережних водах півострова Пташина Голова в провінції Західний Іріан-Джая вчені виявили 50 нових, раніше невідомих науці видів тварин, повідомляють РІА «Новости» з посиланням на Міжнародну екологічну організацію «Консервейшн Інтернешнл» (КІ). Протягом менше ніж півтора місяця експедиція під керівництвом співробітника КІ Марка Ердмана відкрила вісім нових видів креветок, 24 види риб і 20 коралів, більшість iз яких, швидше за все, не зустрічаються ніде на планеті. Особливо вразило вчених відкриття двох нових видів еполетних акул, яких назвали так завдяки плямам на боках, що нагадують за формою ці аксесуари військової форми. Ці елегантні рибини виростають до 1,2 метра в довжину й, пересуваючись дном, спираються на свої грудні плавники. Усього вчені описали 1233 види риб і 600 коралів, які зустрічаються у водах поблизу Пташиної Голови. Відразу в шести місцях зареєстрована найбільш висока з відомих науці концентрація твердих коралів — більше 250 різних видів на одному гектарі.
— Це більше ніж у чотири рази перевищує число видів коралів у всьому Карибському морі, до того ж усе це знаходиться на площі приблизно як два футбольних поля, — говорить Ердман. — Ці рифи в прямому значенні є фабриками видів, тому вимагають особливої уваги та захисту.
На початку цього року організована «Консервейшн Інтернешнл» й Академією наук Індонезії спільна експедиція австралійських, американських й індонезійських фахівців відкрила у внутрішній долині хребта Фоджа, всього в кількох сотнях кілометрів від Пташиної Голови, безліч нових, невідомих раніше науці видів тварин і рослин, включаючи гігантські квіти й рідкісного деревного кенгуру. Серед інших відкриттів — помаранчевий медоїд: перший новий вид птаха, знайдений більше ніж за 60 років на гігантському острові світу.
— Це було настільки схоже на райський сад, наскільки це взагалі можливо на землі, — розказував один із керівників експедиції, віце-президент Меланезійського центру збереження біологічної різноманітності КІ Брюс Білер. — Перший же птах, якого ми побачили в нашому таборі, належав до невідомого раніше виду. Там рясніли великі ссавці, винищені в інших місцях мисливцями практично до повного зникнення.
Учасники експедиції вважають хребет Фоджа й води поблизу Пташиної Голови одним iз найбільш унікальних районів на планеті з погляду біологічної різноманітності. Учені впевнені в тому, що акваторія поблизу Пташиної Голови є епіцентром морської біологічної різноманітності в усьому світі.
«Планета-склянка»
За допомогою мережі невеликих автоматичних телескопів група вчених із Гарвард-Смітсонівського астрофізичного центру в Кембриджі зробила сенсаційне відкриття: найбільша, вона ж найгарячіша планета, яка рухається орбітою навколо зірки, виявилася ще й найбагатшою на воду.
Планета Ейч-ей-ті-пі-1 (НАТ- Р-1) знаходиться на відстані 450 світлових років від Землі в сузір’ї Ящірки. Тривалість року там дорівнює 4,5 земного дня. Розміри планети більше за діаметр Землі в 16 разiв, вона більша за всі планети Сонячної системи. Попередні розрахунки показують, що HAT-P-1 більша за Юпітер приблизно в 1,4 разу, при цьому маса об’єкта становить усього половину (0,53) від маси найбільшої планети Сонячної системи. З отриманих даних випливає, що густина «знахідки» — всього чверть від густини води. «Це космічне тіло нагадує величезну склянку, наповнену водою», — сказав один із авторів відкриття Роберт Нойес.
Учені, які зробили відкриття за допомогою телескопів у штатах Арізона й Гаваї, вважають, що НАТ-Р-1 належить до абсолютно нового класу «живих планет», повідомляє РІА «Новости». Цікаво, що зірки, навколо яких вона обертається, можна побачити за допомогою простого бінокля. Зараз астрономи розмірковують, до якого класу можна зарахувати нове небесне тіло. Імовірно, цей об’єкт утворить цілком новий клас планет.
Зазначимо, що останнім часом це вже не перше виявлене астрономами небесне тіло нової структури, яке вченим складно класифікувати. За допомогою тих же гавайських телескопів було відкрито незвичайне скупчення п’яти зірок, назване, відповідно, Квінтіплет. Усі п’ять зірок Квінтіплету знаходяться буквально на межі зникнення й скоро припинять своє існування. Хоча вони порівняно молоді, але через інтенсивність процесів, що відбуваються всередині них, умирають швидше.
ДОВIДКА «Дня»
Сонячна система утворилася майже 4,6 млрд. років тому. Тривалий час учені вважали, що Сонячна система складається з дев’яти планет, що обертаються навколо Сонця — Меркурій, Венера, Земля, Марс, Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун і Плутон. Однак 24 серпня 2006 року на XXVI Асамблеї Міжнародного астрономічного союзу в Празі було прийняте безапеляційне рішення: Плутон із класу планет виключити. Тепер Плутон значиться там як астероїд №134340. Одночасно були «пронумеровані» також інші великі об’єкти пояса Койпера, які, до речі, донедавна також претендували на статус планети. Об’єкт 2003 UB313, також відомий як Зена, отримав номер 136199, астероїд 2003 EL61 — номер 136108, астероїд 2005 FY9 — номер 136472. Крім того, ім’я «Зена» рішенням Міжнародного астрономічного союзу було вирішено змінити на «Еріда».
Пояс Койпера — область Сонячної системи за орбітою Нептуна, розташована на відстані 35 — 50 а.е. від Сонця, населена невеликими об’єктами типу астероїдів та ядер комет. Перший об’єкт пояса Койпера діаметром майже 280 км був відкритий 1992 р. й отримав назву 1992 QB1. До травня 2000 р. були відкриті вже 270 транснептунних об’єктів. Усі вони обертаються навколо Сонця в прямому напрямку.
Випуск газети №:
№159, (2006)Рубрика
Тайм-аут