Перейти до основного вмісту

Волинянам відкривають... луцький Єрусалим

19 червня, 00:00
СВЯТО-ТРОЇЦЬКИЙ КАФЕДРАЛЬНИЙ СОБОР / ФОТО КОСТЯНТИНА ГРИШИНА / «День»

Зустріти в старовинному Лучеську екскурсантів із Польщі чи Литви — зовсім не дивина. В історії міста були тривалі й «польський», і «литовський» періоди. Майже половину приїжджого люду приваблюють найперше середньовічний замок та власне Старе місто, яке просто переповнене пам’ятками і пам’ятниками різних епох. Проте пересічний лучанин (не кажучи про волинянина) майже не знає, що під католицьким костелом, наприклад, є кількаярусні підземелля, які в будь-якому місті навіть сусідньої Польщі стали б туристичною родзинкою. А за кількість церков та храмів Лучеськ називали і другим Римом, і навіть Єрусалимом. «Луцький Єрусалим» — так назвав свою екскурсію історик, начальник відділу охорони культурної спадщини Луцької міської ради Сергій Годлевський. Адже Луцьк, говорить він, був багатокультурним містом, яке колись говорило десятками мов. У Старому місті є й православні храми, й вірменська церква, й німецька кірха, й єврейська синагога, й навіть кенаса караїмів, народу, який вже практично зникає на землі.

— Пересічному міщанину, мабуть, однаково, хто такі домінікани, чи францисканці, чи трінітарії. Хоча в Луцьку були й монастирі цих католицьких орденів. Але йому мусить бути не байдуже, що далеко не кожне місто мало відділення, так би мовити, домініканського ордену, — говорить Сергій Годлевський. — Ченці-домінікани — це філософи, книжники, богослови... Завдяки їм у Луцьку з’явився згодом і колегіум єзуїтів, який потім переріс в академію. Це додавало місту культури, знань.

Екскурсія «Луцький Єрусалим» Сергія Годлевського стала першою в проекті, який має додати місту туристичної привабливості. Проект має назву «Екскурсоводи у відпустці», і з історією та сучасністю Луцька міщан познайомлять відомі люди: краєзнавці, історики та навіть музиканти, письменники, журналісти, політики, яким є що сказати про Луцьк. Екскурсії безкоштовні. Наступну екскурсію проведе науковий співробітник відділу новітньої історії Волинського обласного краєзнавчого музею Марія Філонюк, яка є правнучкою Миколи Куделі, в’язня луцької тюрми, якому вдалося пережити розстріл 23 червня 1941 року. А згодом відомий краєзнавець, дослідник історії Луцька та Луцького замку Петро Троневич запропонує мандрівку середньовічним Луцьком, столицею Галицько-Волинського князівства, містом-фортецею, в якому відбувся й європейський з’їзд монархів.

Організували проект працівники комунального підприємства «Центр туристичної інформації та послуг» і управління міжнародного співробітництва та туризму Луцької міської ради.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати