Зачарує з перших нот!
Львівська опера завершує сезон онлайн-тижнем української музикиДля перегляду, а він відбуватиметься 12–14 червня на YouTube каналі Львівської національної опери імені Соломії Крушельницької, публіці, яка в час карантину скучила за оперою, запропонують твори українських композиторів Євгена Станковича, Миколи Лисенка та Юлія Мейтуса.
12 червня, у п’ятницю, о 19.00 транслюватиметься феєрія «Коли цвіте папороть» Євгена Станковича; 13–14 червня, у суботу та неділю, о 12.00 – опера «Наталка Полтавка» Миколи Лисенка; 13 червня, у суботу, о 19.00 – «Украдене щастя» Юлія Мейтуса; 14 червня, у неділю, о 19.00 – «Коли цвіте папороть» Євгена Станковича.
Глядачів просять звернути увагу на те, що доступ до перегляду чинний на час трансляції вистав та ще упродовж дванадцяти годин після їх закінчення.
У театрі розповідають, що новітня прем’єра феєрії
«Коли цвіте папороть» сучасного класика Єгена Станковича відбулася на сцені Львівської національної опери три роки тому – 2017- го і була першою постановкою у проекті Василя Вовкуна «Український прорив». Відеозапис вистави цікавий ще й тим, що доповнений розповідями про історію постановки композитора Євгена Станковича, режисера Василя Вовкуна та диригента Володимира Сіренка.«Музика Євгена Станковича – масштабна, всеосяжна…»; «уперше на українській театральній сцені можна було побачити вражаюче уяву дійство у форматі 3D»; «…унікальне поєднання жанрів, народних традицій і сучасної хореографії, а музика зачаровує», – писали про прем’єру критики. Варто нагадати, що до часу постановки твір пережив десятиліття забуття – радянська влада заборонила його ще наприкінці 1970-х рр.
Щодо опери «Украдене щастя» Юлія Мейтуса, то її можна назвати довгожителькою, бо прем’єра твору на сцені Львівської опери відбулася 1960 року, і він досі залишається в репертуарі театру.
Лібрето створене Максимом Рильським за однойменною драмою Івана Франка. Сюжет вражає глибиною життєвої драми, а почуття головних героїв любовного трикутника втілені в особливо емоційній музиці.
Перші творці «Украденого щастя» – диригент Ярослав Вощак, режисер Сергій Сміян, сценограф Олександр Сальман. Вистава мала великий успіх.
«Багата партитура, оздоблена мелосом українських Карпат, привабила нове покоління постановників, і 1989-го над постановкою працювали диригент Ігор Лацанич, режисер Федір Стригун, балетмейстер Герман Ісупов та сценограф Тадей Риндзак», – розповідають у театрі.
Тепер для онлайн-перегляду Львівська опера підготувала запис 2009 року – у цій постановці партії Миколи Задорожного, Михайла Гурмана та Анни співали народні артисти України Володимир Ігнатенко, Ігор Кушплер та заслужена артистка України Любов Качала.
Третя у списку онлайн-трансляцій опера «Наталка Полтавка» Миколи Лисенка.
П'єсі – понад два століття (Іван Котляревський написав її 1819 року), і вона доволі швидко стала улюбленицею українського театру. Є такою й досі.
Микола Лисенко написав на її основі оперу у 1889-му. Хоча п'єса Котляревського приваблювала багатьох музикантів і до Лисенка, саме його опера закріпилася в репертуарі оперних театрів і посіла чільне місце серед найпопулярніших українських опер. «Пісенні номери «Наталки Полтавки» розкривають ключові моменти сюжету – тут і прониклива лірика закоханих, і жартівливі пісні та діалоги, і щасливий фінал кмітливої Наталки та її нареченого Петра!», – анонсують онлайн-показ у Львівській опері й обіцяють, що опера зачарує відомими мелодіями з перших нот!
Варто додати, що тиждень української музики завершить весняний цикл «карантинних» онлайн-показів Львівської опери, яка повним складом йде у відпустку.
Про передвідпускні справи театру і про те, як розвиватимуться події опісля відпочинкового періоду, «Дню» детально розповів генеральний директор театру Василь Вовкун.
Виклад розмови – у наступних числах «Дня».
Author
Тетяна КозирєваРубрика
Тайм-аут