«Люди хочуть чути суть»
Вінниччина посіла третє місце за кількістю прихильників Ігоря Смешка, пропустивши вперед тільки його рідну Черкащину та місто КиївОлена Бадьорко із селища Яланець Бершадського району, коли дізналася, що на пост глави держави балотуватиметься Ігор Смешко, одразу почала шукати однодумців: писала Ігорю Петровичу у Facebook, телефонувала до центрального штабу, зверталася до координаторів-волонтерів на місцях. Каже, що довго чекала на це рішення, бо це шанс для України. Тому на волонтерських засадах з перших днів роботи обласного виборчого штабу жінка долучилася до роботи. За власні кошти виготовила і встановила біля місцевого ринку агітаційний намет і щодня кожному перехожому давала в руки листівку про «Сім Перемог» Ігоря Смешка.
«У МОЄМУ СЕЛИЩІ ВІН — ПРЕЗИДЕНТ»
«Люди спочатку дивувалися, чого це мені, підприємцю, не сидиться в затишному кабінеті? Чого це я ловлю людей за руки і розповідаю їм про Ігоря Петровича? — розповідає пані Олена. — Цією людиною я захоплююся вже багато років, поділяю його погляди і думки, а головне — знаю, що йому можна вірити, бо він у житті всього досяг, завдячуючи своєму професіоналізму, чесності й наполегливості. Ніхто йому не допомагав, не тягнув, ні з ким він не домовлявся... Коли наші люди почали більше про нього дізнаватися, дивитися ефіри, які ми анонсували, вони ставали нашими однодумцями. Щодня тих, хто вирішив голосувати за Смешка, ставало більше, люди розносили агітки по будинках, роздавали їх у маршрутках. Тому в моєму селищі Смешко — президент. Люди проголосували за нього, і він на першому місці. Міг бути і кращий результат по Україні, просто мало було часу — фактично два місяці. Центральний штаб довго заглиблювався в роботу, не було чіткої координації, довго ухвалювалися ті чи інші рішення. А потрібно було одразу формувати волонтерську мережу. Повірте, людей, які орієнтуються не лише на телевізійні гасла та бігборди, чимало. З ними просто треба працювати, не кидати порожні обіцянки, а об’єднувати заради позитивних змін у країні».
На Вінниччині за Ігоря Смешка проголосувало майже 72 тисячі жителів, що склало 8,98% голосів від загальної кількості виборців області. За результатами волевиявлення вінничан він посів четверте місце, хоча по округу № 11 — а це вся правобережна частина Вінниці — Ігор Смешко в рейтингу третій, бо набрав 13,52%, пропустивши вперед тільки чинного главу держави Петра Порошенка та Володимира Зеленського. Взагалі у містах області виявилося набагато більше прихильників Ігоря Смешка, аніж у селах. Напевно, тому, що в селах про нього дуже мало знають, пояснює активна дописувачка соцмереж Оксана Козачок із Жмеринки, де Ігор Смешко набрав 11,89% і посів четверте місце (загалом по округу № 14, куди входить Жмеринка, посів п’яте місце).
«Люди орієнтуються на кандидатів, яких бачать по телевізору. Ігор Петрович не часто з’являвся в ефірах тих телеканалів, які «ловлять» і дивляться по селах. Інформацію про того чи іншого кандидата можна було отримати в районах, але здебільшого в базарні дні, а це один-два рази на тиждень, — розповідає Оксана. — Я сама для себе відкрила Ігоря Смешка в лютому цього року. Побачила в соціальній мережі. Зацікавив. Почала шукати інформацію, після кількох статей, відео — він мене підкорив. Чим? Коли слухаєш Ігоря Смешка, то отримуєш смисловий меседж і впевненість. Це чоловік розуму і сили.
Наші люди втомилися від гасел і «бла-бла-бла», вони хочуть чути суть, бо розуміють, що, як і де відбувається. Тому, напевно, по округу і не пройшов чинний глава держави. Причина, на моє переконання, в тому, що навесні у нас, у Жмеринці, стався «переворот» у міській раді («День» писав про це у травні 2018 року в матеріалі «Дострокова відставка. Далі — суд?» ). Той, хто зараз очолює міську раду, мав зробити результат. Але люди вирішили діяти проти, тому обрали іншого. У тому, що Ігор Смешко посів четверте місце у Жмеринці, вагомий внесок зробив і колишній міський голова Анатолій Кушнір, який підтримував пана Смешка, навіть на своїй сторінці у Facebook про це заявляв, а люди йому вірять, бо порядна людина».
«СМЕШКО «З’ЇВ» ГРИЦЕНКА»
Як вдалося Ігорю Смешку, який протягом 14 років перебував поза публічною політикою, під час цієї виборчої кампанії увійти до числа лідерів, зокрема й на Вінниччині, пояснює політтехнолог, представник ГО «Передові правові ініціативи» Руслан ШТОГРИН. Він називає Ігоря Смешка «Гриценком у новому форматі» і каже, що він фактично «з’їв» Гриценка.
«Якби не було Смешка, люди проголосували б за Гриценка. А так прийшла людина, яка ніколи не була в політиці, тоді як за Гриценком тягнеться шлейф: він двічі балотувався у президенти, плюс земельні скандали, — відзначає політтехнолог. — По деяких дільницях у Вінниці результат просто дивує: Смешко займає третє місце... Сам знаю, що у військовому містечку (один із житлових районів Вінниці. — Авт.) ішли пенсіонери, військові у відставці, і всі казали: «Ми за Смешка». Тепер його електорату доведеться визначатися, хоча за Зеленського вони точно голосувати не будуть».
Руслан Штогрин прогнозує, що в другому турі прихильники Гриценка і Смешка, найімовірніше, віддадуть свої голоси за Порошенка. Зеленському перейде електорат Бойка. Але за умови, якщо не відбудеться «поцілунку Іуди». Під ним він має на увазі публічну заяву Бойка на підтримку Зеленського, що відкине від останнього увесь електорат Західної та Центральної України. Але, з іншого боку, до Зеленського можуть перейти виборці Тимошенко, особливо якщо буде вказівка «зверху» по всіх штабах, бо, як відомо, в партії Зеленського мережі немає, а у Юлії Володимирівни вона є, навіть на рівні сіл.
Підсумовуючи, Руслан Штогрин заспокоює: хоч би хто став новим президентом, в Україні ще один Майдан не відбудеться. Причина очевидна — до цього не готові ні люди, ні політики, ні бізнес. «В Україні уже зрозуміли, що силове протистояння в державі — це шлях в нікуди. Якщо ще 2014 року допомагав середній клас, то зараз він цього робити не буде», — пояснює політтехнолог.
Нагадаємо, на Вінниччині в першому турі виборів президента лідирує Володимир Зеленський, на другому місці — Петро Порошенко. Під час підготовки матеріалу до друку (станом на 14.00 3 квітня) по регіону було опрацьовано 99,93% протоколів.