Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Путін позбавив себе можливості мирного переходу і закінчить погано, не залишивши народові вибору»

20 червня, 12:01

«Російська влада через свою тупість і недалекоглядність відмовилася від мирного переходу до демократичнішої форми правління — цей «порядок денний» скінчився.  Влада це не зрозуміла. Зараз вона себе такою можливості позбавила. У Володимира Путіна вибору вже немає. Він у будь-якому разі закінчить погано. Це буде або двірський переворот, або соціальний вибух. Коли система відмовляється від виборів, вона не залишає народові вибору, — сказав Акунін в інтерв’ю Deutsche Welle. — Настання реакції, повернення до архаїки, спотворення моралі, демонізація опонентів. Усе це ми спостерігаємо і в сьогоднішній Росії, але на щастя (не хотілося б зурочити) на дуже зниженому і пом’якшеному рівні. Нині ми спостерігаємо вибух ура-патріотизму, який дуже схожий на вибух ура-патріотизму, що охопив Росію напередодні Першої світової війни, але гадаю, що і друга революція не забариться.

Автократичний режим архаїчний і неефективний. Цей режим просто не може довго керувати такою великою і складною країною. Він економічно і організаційно неефективний. У XXI столітті неможливо керувати Росією за допомогою ручного керування, що його здійснює одна особа, без механізму суспільного контролю, заборони і розподілу влади. Це все скінчиться банкрутством, передусім економічним.

Ми знаємо чимало прикладів країн із традиціями дуже сильної держави, якими згодом, у результаті еволюції, почали керувати інакше. Наприклад, Японія, Німеччина. Мені здається, що в Росії сильна держава, безумовно, необхідна, в усякому разі, в перехідний період. Але вона не обов’язково має бути жорстко централізованою, в ній мають бути не поверхові, а сутнісні прикмети справжнього федералізму. Окрім того, для Росії, де дуже вкорінені традиції свавілля влади і корупції, дуже важливими є демократичні інституції, контроль з боку депутатів, з боку нехай не незалежних, але хоча б різнозалежних засобів масової інформації. І звичайно, неможливо жити в країні, в якій немає незалежного суду».

На думку Акуніна, в Росії Майдан не відбувається тому, що люди живуть загалом заможніше, ніж в Україні. І досі, поки так воно є, мільйони на вулицю виходити не будуть. У Москві люди виходили на вулицю «не з економічних причин, а з етичних, естетичних», але «жоден естетичний рух в політичному сенсі надто сильним стати не може».

newsru.ua нагадує, на початку березня Акунін написав у своєму блозі, що в Росії стався «перехід від плутократичної автократії до поліцейської держави і диктатури», і закликав російську опозицію відмовитися від протестних акцій «доти, доки на вулиці не будуть готовими вийти сотні тисяч».

У своєму зверненні Акунін наголосив, що тимчасова відмова від вуличних акцій протесту «зовсім не означає припинення боротьби з корумпованим режимом». «Просто потрібно бути розумнішим за нього», — написав він. «І найголовніше правило: будьмо мужніми. Настають тяжкі часи, і треба не втратити себе. А на закінчення скажу, що морок навряд чи буде тривалим. Хотілося б лише, щоб зоря не виявилася кривавою», — йдеться у зверненні Акуніна.

Він вважає, що справжніх антиукраїнських настроїв в Росії немає, є лише політична риторика, зумовлена тим, що Київ виходить зі сфери політичного впливу Кремля, який мислить категоріями XX століття, коли прямому політичному впливові надавалося гіпертрофоване значення. «Зараз набагато важливішим є вплив економічний і культурний. Вони цього не розуміють, у цьому їхня проблема», — зазначив письменник.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати