Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Двері НАТО відчинені для України. Промова Столтенберга у Верховній Раді

10 липня, 19:22
Фото Руслана КАНЮКИ, "День"

Для мене глибока честь виступити сьогодні перед Радою, я – перший генеральний секретар НАТО, який це робить. І як депутат парламенту із 25-річним стажем, я повністю визнаю і розумію значення парламентів у сучасних демократіях.

Як написав великий український поет Тарас Григорович Шевченко, "не однаково мені,
як Україну злії люде присплять, лукаві, і в огні її, окраденую, збудять… Ох, не однаково мені". НАТО також "не однаково", і ось чому: ми разом з Вашою країною з часу проголошення Вашої незалежності.

Сьогодні зі мною до Києва прибули усі представники Північно-Атлантичної Ради. Ми разом святкуємо 20-у річницю від часу підписання угоди про особливе партнерство з Україною. Навіть до того, як ми поглибили нашу співпрацю 2014 року, ми дієво підтримували Україну, допомагали їй у зміцненні інституцій та збройних сил, а також допомагали втілювати критично важливі реформи.

Ми також святкуємо 20 років української підтримки нашому Альянсу. Україна брала участь у місіях НАТО по усьому світу, коли коли сама країна відчувала немалі виклики всередині.

Допомагала нам тренувати офіцерів в Іраку, патрулювали Середньоморський регіон, протидіяли піратству біля берегів Сомалі, підтримували місію "Рішуча підтримка" в Афганістані та в інженерних підрозділів у Косово. Тому ми ще раз дякуємо Вам за Вашу постійну підтримку!

Сьогодні ми прибули до України, аби продемонструвати свою солідарність і підкреслити свою підтримку суверенітету України і її територіальній цілісності. Анексія Росією Криму завдала важкого удару Україні, її наслідки відчувають усі вільні країні у світі.

Уперше після закінчення Другої світової війни одна європейська країна анексувала частину іншої і зробила це силою. Ця політика зруйнувала десятиліття прогресу, яку ми - включно з політикою щодо Росії - будували виключно на законності. Коли поважаються кордони, коли усі відмовляються від ідеї, що одна країна зобов’язана іншій тільки тому, що перебуває у сфері її впливу.

Я неодноразово повторював, але дозвольте мені ще раз нагадати: ось тут у стінах парламенту суверенного українського народу, що НАТО не визнає і ніколи не визнає незаконну, нелегітимну анексію Росією Криму.

Росія, і Ви знаєте це більше, ніж інші, намагається дестабілізувати ситуацію в Україні за допомогою підтримки бойовиків на Сході, за допомогою кібератак, дезінформації і, не останньою чергою, за рахунок військової присутності росіян в Україні. Ця практика повинна бути припинена.

І Європа, і Північна Америка однозначно засуджують російські дії і ми підтримуємо, беззаперечно підтримуємо, політику економічних санкцій. Росія повинна вивести і свої сили, і військову техніку з території, яка є міжнародно визнаною територією України.

Працівники ОБСЄ повинні мати повний доступ до території України і такий доступ повинен бути безперешкодним, тільки тоді мільйони українців, які є переміщеними особами, і ті, хто опинився на Сході (на окупованих територіях – ред.) зможуть повернутися до нормального життя. Тоді люди, які зараз живуть у жахливих умовах, і зможуть жити разом зі своїми сім’ями.

Україна справді буде вільною, Україна є суверенною державою. Вона має право обирати свою безпекову структуру. 

Важкий шлях України до НАТО

Минулого місяця НАТО вітало у своїх лавах Чорногорію в якості 29-го члена Альянса. Це свідчить про те, що двері НАТО залишаються відчиненими.

Шлях до набуття членства у НАТО непростий. Країна, яка намагається стати на цей шлях, має продемонструвати відданість реформам. Але, зрештою, рішення ж приймається тільки 29-ма членами НАТО і тільки ними. Ніхто із-зовні не має права ані втручатися, ані ветувати цей закон.

НАТО надає політичну підтримку Україні, але також надає і практичну допомогу. Минулого року НАТО погодило надання комплексного пакету допомоги Україні, аби Україна могла себе обороняти й зайнятися імплементацію важливих реформ.

Сьогодні ми маємо у Києві більше 50 представників, які віддані ідеї підтримувати Ваш шлях для того щоб підсилювати демократичний контроль і нагляд за системою управління і командування військами, покращувати військові навчання і енергетичну структуру, а також аби Україна могла протистояти кібератакам Росії. Це лише декілька прикладів того, як НАТО підтримує Україну у важких часах.

Але тоді як НАТО може підтримати Україну, Україна повинна очолювати ці зусилля. Якщо Україна насправді хоче використати свій потенціал на вступ, багато ще треба зробити. Вона повинна зміцнити свої інституції. І позбутися ракової пухлини корупції.

Корупція, інерція і спротив реформам стоять на шляху справжніх змін і безпечного, процвітаючого майбутнього українського народу. Ви вже досягли вражаючого прогресу, але попереду ще великий шлях.

На кожному рівні українського суспільства потрібне чітке лідерство. Але більше ніж коли-небудь і більш ніж деінде це має походити від президента, від прем’єр-міністра і від Вас, обраних представників народу. І я високо оцінюю те, як далеко Ви вже зайшли і я закликаю Вас рухатись далі цим шляхом. Боротися з корупцією, посилювати верховенство права і забезпечувати прозорість в усіх частина громадського життя.

Україні потрібні герої

Протистояння на Сході призвело до втрати багатьох життів, 24 тисяч людей було поранено. НАТО підтримує фізичну і психологічну реабілітацію військовослужбовців, яких поранено в бойових діях. Ми профінансували 1 700 осіб, які отримали підготовку і навчання з методик реабілітації.

НАТО допомагає пораненому особовому складу, у тому числі в отриманні протезів.

Психологічну реабілітацію, яка допомагає подолати травми війни, отримали майже 5 тисяч осіб. Цього ранку я зустрівся з деякими із цих людей, які поставили інтереси своєї власної країни понад своїми власними інтересами., які пішли на фронт боротися за свободу. І вони сплатили жахливу ціну, їхнє життя вже ніколи не буде таким як раніше.

Але ці люди не були скореними, вони прагнули продовжити роботу і відновити своє життя. І за підтримки НАТО ці люди у вересні вирушать до Канади аби змагатися на змаганнях "Інвіктус".

Вони і їхні загиблі брати по зброї є справжніми українськими героями. Так само як і "Небесна сотня" й усі ті, хто вимагали свободи під час протестів на Майдані.

Це час героїв, й Україні вони зараз потрібні як ніколи. Не тільки на поле бою, але тут у парламенті, в уряді, в бізнесі і в громадянському суспільстві.

Україні потрібні герої, які повстали проти тих, хто хоче затьмарити її світле майбутнє. Треба боротися з корупцією, де б вона не була і яких форм би вона не приймала.

Відтак, депутати парламенту, Україні потрібні сучасні збройні сили. Їй потрібні потужні, підзвітні демократичні інституції. І потужні, підзвітні демократичні лідери. Україні потрібні найкращі із Вас!

Протягом 20 років НАТО підтримує Україну. І НАТО продовжує стояти поруч з Вами протягом довгих і складних років, які перед Вами попереду.

Джерело: espreso.tv

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати