Нові надходження Гончарської книгозбірні в Опішному
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20101022/4192-23-3.jpg)
Фондова колекція Гончарської книгозбірні України — спеціалізованої бібліотеки з проблем українського та світового гончарства Національного музею-заповідника українського гончарства в Опішному, що на Полтавщині, поповнилася виданнями з особистої книгозбірні професора, автора численних публікацій з проблем керамології та естетики Леоніда Сморжа (1927 — 2009). Також він автор монографій «Світ десяти муз: мистецтво і дійсність», «Орфей в эпоху звездолетов (Искусство в духовной жизни современного человека)», «Особа і суспільство (філософсько-психологічний аспект)», «Гончарівна (одержима керамікою)», навчальних посібників «Філософія» та «Естетика», керамологічних публікацій у періодичних виданнях і збірниках. В одній зі своїх статей науковець пророчо заявив: «Опішня повинна стати своєрідним заповідником народної творчості — і не лише кераміки, але вишивки і килимарства». Упродовж 1960—1990-х років усіляко підтримував опішнянських гончарів. Без його багатолітніх зусиль, мабуть, так би ніколи й не з’явився Національний центр збереження й вивчення гончарської спадщини України. У своїх спогадах писав: «Багаторічне спілкування з гончарями... переконало мене, що деякі з них за своїм культурним рівнем і життєвою позицією, цінностями, якими вони орієнтуються і утверджуються, вищі за тих, хто більш освічений або має науковий ступінь». Захоплення опішнянською керамікою спонукало Леоніда Сморжа сформувати власну колекцію, куди увійшли найкращі зразки. Її було подаровано Національному музею-заповіднику українського гончарства в Опішному.
Отже, у Гончарську книгозбірню було передано понад три тисячі книжок. Це — видання з історії мистецтва, традиційних ремесел та промислів, релігії, твори класиків української та світової літератури, довідкові видання... Вагоме місце займають і праці з філософії, етики, естетики, педагогіки. Багато унікальних видань містять автографи авторів — діячів науки, культури, літератури і мистецтва.
Щоб зберегти пам’ять про науковця і колекціонера опішнянської кераміки, у будинку його батьків у селі Міські Млини на Полтавщині відкрито Меморіальний музей-садибу — структурний підрозділ Національного музею-заповідника українського гончарства в Опішному. До речі, його відкриття відбулося у липні цьогоріч під час ІІ Тижня Національного гончарного здвиження в Опішному «Здвиг-2010». Саме там тепер зберігається унікальна колекція гончарних виробів, а також книжки з колекції відомого науковця.