Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Секрети сценічної мови

25 березня, 15:53

У мистецьких колах України ім’я Алли Гладишевої відоме. Вона, в минулому актриса Національного театру ім. І. Франка, вже сорок років на педагогічній роботі. Через її «голос» пройшли сотні студентів вузів мистецтв. Адже вона викладає чи не найважливішу для акторської професії дисципліну — сценічну мову. Захистивши свого часу дисертацію «Сценічна мова в українському драматичному театрі», професор Національного університету театру, кіно і телебачення ім. І.К. Карпенка-Карого Алла Гладишева має в своєму творчому доробку солідний практичний і теоретичний багаж знань, який залюбки передає своїм студентам.

Як ніхто в цій галузі, А. Гладишева приділяє увагу саме теоретичному підгрунтю дисципліни, вона постійно поповнює список рекомендованих праць для студентів-акторів власними дослідженнями, спостереженнями, практичними висновками. Продовженням теоретичних досліджень у цій царині стала й нова книжка Алли Гладишевої «Сценічна мова. Монологи. Композиції. Моноп’єси». Це зведення творів високої української літератури з довершеним художнім словом, що його сформувала А. Гладишева як навчальний репертуар для завершення курсу сценічної мови. В цій хрестоматії, ретельно дібрані твори вирізняються глибокою продуманістю доцільності їхньої присутності, саме такою послідовністю, і це успішно працює на розкриття акторської творчої індивідуальності.

Зі змісту, що складається з розділів: «Поетичні монологи та композиції», «Художньо-документальні композиції», «Моноп’єси», добре видно, яку кропітку роботу проведено автором. Прекрасні твори класичної і сучасної української літератури, що є зразками багатства нашої мови, в змозі захопити творчу уяву як студента, так і молодого актора. Наповнення хрестоматії автор формувала для того, аби «культивувати та плекати любов до рідної мови».

У «Методичних порадах», якими розпочинається хрестоматія, подано теоретичні викладки застосування сценічної мови для роботи над поетичним та прозовим словом. Доводиться важливість планомірного опанування слова на професійному рівні у різних літературних жанрах, йдеться про основи роботи над драматичним, літературним монологами, вказується на особливості опанування принципів мономистецтва, на необхідність володіння повноцінною художньо-образною лінією літературної композиції, азами академічного читання.

Не обмежуючи фантазію студента-випускника, який повинен знайти свій репертуар, що відповідає саме його індивідуальності й естетичним уподобанням, Алла Гладишева пропонує вивірений роками, збалансований у навчальних і професійних сенсах, літературний матеріал. Тут зразки інтимної лірики Т. Шевченка. О. Пушкіна, І. Франка, Р. Бернса, Л. Костенко, В. Симоненка, С. Йовенко, М. Вінграновського, В. Гуртовенка, Р. Іванченко, Г. Чубач, М. Матіос...

У розділі «Художньо-документальні композиції», Алла Гладишева виступає як автор (про особисте життя Тараса Шевченка, Івана Франка та Ольги Рошкевич, Лесі Українки та Сергія Мержинського, Лесі Українки та Климента Квітки, Олени та Михайла Теліг, Василя та Людмили Симоненків) та перекладач (Про стосунки Марії Заньковецької та Миколи Садовського). В цих композиціях, створених у жанрі камерних п’єс, збережено документальну достовірність подій, про які йдеться, історичну хронологію листування та коментарів до них, віднайдено й вплетено в сюжетний перебіг надзвичайно цікаві подробиці, деталі творчості й моменти відносин людей, які заслужили право називатися велетами духу, знаковими постатями нації, вершинними фігурами національної культури. Вперше до подібної хрестоматії вводяться такі художньо-документальні композиції, в яких автор використовує не лише твори митців, а й публіцистику, епістолярій, щоденники, спогади, документи, що стосуються їхнього життя та творчості.

Звернувшись до книжки Гладишевої не тільки майбутні майстри сцени, а й будь-яка людина зможе спробувати осягнути акторську природу, ознайомившись із цими зразками високої літератури. Й таким чином збагатити власний духовний світ.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати