Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Україні потрібен свій Бальцерович»

У Харкові представили видання про економічну революцію по-польськи
16 вересня, 11:56

Днями в Харкові представили книгу-інтерв’ю Лешека Бальцеровича «800 днів: коротка історія великих змін» — хроніку непростих подій і доленосних рішень, які вивели Польщу із занепаду соціалістичної планової економіки на шлях ринкового розвитку й економічного зростання. Завдяки цій «шоковій терапії» Польща стала практично єдиною країною Європи, яка навіть під час кризи демонструвала впевнене зростання ВВП.

Документальний виклад перебігу перетворень від імені віце-прем’єра і міністра фінансів Польщі в 1989—1991 роках переклали російською й українською мовами. Ініціаторами видання виступили відомий харківський бізнесмен і меценат Юрій Сапронов і громадський рух «Альянс Республіка» за підтримки Польського консульства.

День представлення, 12 вересня, було обрано символічно — рівно 25 років тому цього дня розпочав роботу новий польський уряд, у якому Бальцерович обійняв свою посаду. Про користь видання для нинішньої ситуації в Україні розмірковували ректори вишів, молоді вчені-економісти, депутати, лідери громадських рухів і організацій, а також керівники основних бібліотек міста, куди передано весь наклад книги.

Книга дає суттєве розуміння того, як здійснюються реформи і політика, як управляти економікою, зазначають ініціатори видання. Наприклад, оповідає про те, наскільки консолідовано з урядом діяв Польський Сейм під час польської «мирної революції». Депутати збиралися навіть у вихідні дні на позачергові сесії, щоб проголосувати за рішення, які пропонувалися віце-прем’єром Бальцеровичем і прем’єром Тадеушем Мазовецьким. Відмітною рисою й основною умовою успіху реформ у Польщі стало подолання політичної корупції. Представники політичних партій були налаштовані не на отримання дивідендів для себе і власного бізнесу, а на виведення Польщі з економічної кризи. Публічні політики поступилися місцем професіоналам, ученим-економістам, яких цікавила не політична кар’єра, а можливість провести ті реформи, в які вони вірили і на яких зналися. До уряду і управлінського апарату переважно брали університетських викладачів, професіоналів. В Україні ж частенько стають «професорами», уже приходячи у владу, зазначають ініціатори видання книги.

«Бальцерович відрізнявся від українських політиків тим, що дуже не хотів іти в політику, не хотів вмішувати політичну складову в процес реформ, — розповідає політолог Юлія БІДЕНКО, яка познайомилася з видатним польським економістом 2013 року під час міжнародного форуму в Харкові. — Йому не подобалося сидіти перед камерами і зачаровувати електорат, тому що це відволікало від постійних справ економічного реформування. Він був, перш за все, економістом і став політиком через необхідність, а потім знову повернувся до наукової діяльності. Для здійснення реформ, подібних до польських, Україні потрібен свій Бальцерович і дещо інша якість політики».

Сам екс-віце-прем’єр-реформатор не зміг приїхати на презентацію книги, оскільки зайнятий читанням відкритих лекцій по всьому світу. Але він написав листа, в якому особисто подякував кожному з перекладачів і видавців книги і побажав українським читачам отримати користь зі свого досвіду.

Під час презентації ректор Харківського національного університету Віль Бакіров пообіцяв, що рекомендуватиме цю книгу студентам-економістам, а також соціологам і політологам для обов’язкового вивчення. Проте організатори проекту пояснюють, що, на відміну від навчальних посібників, тут немає економічних формул, правил, закономірностей і точних визначень. Немає також і простих практичних відповідей на ситуацію в Україні. «Навряд чи вдасться переламати систему лише самою цією книгою, оскільки політика в Україні доволі цинічна, — розмірковує Юлія Біденко. — Але для молодих політиків, генерація яких лише формується, ця книга дуже корисна. Можливо, після неї молоді люди не боятимуться здійснювати вчинки, які на даний момент не зрозумілі широким масам і колегам, але принесуть благотворний ефект у майбутньому. Так само вона важлива і для пересічних громадян. Простою мовою розповідається про складні економічні питання. Можливо, якщо цю книгу прочитає багато людей в Україні, то прийде розуміння того, що зараз треба потерпіти, щоб пізніше вибратися з проблем і прийти до кращого життя».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати