Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

10 можливостей публічних бібліотек у ХХІ столітті

14 січня, 12:18

ЯКЩО ВАМ ДАЛЕКО ДО БІБЛІОТЕКИ, ВОНА САМА МОЖЕ ПРИЙТИ ДО ВАС

Бібліотекам у ХХІ сторіччі не обов’язково ховатися за стінами похмурих будівель. Книги можуть потрапити до читача в електронному вигляді, методом завантаження, або ж в паперовому. Останнє можуть забезпечити «книгомобілі» та інші «виїжджаючі» бібліотеки.

В Україні подібні ініціативи теж присутні. Наприклад, в приморських містах в пляжний сезон, бібліотекарі виносять книги ближче до моря, аби відпочивальники не нудьгували. Бібліотекарі Деснянського району Києва планують реалізувати програму «мобільна бібліотека», що зробить можливим доставку книг для читачів віддалених районів Києва.

Завітайте до найближчої з бібліотек і скажіть, де б ви хотіли бачити бібліотеку на колесах: в парку, на пляжі, на спортивному майданчику чи поряд з банком або лікарнею. Бібліотекарі одразу відгукнуться на прохання, бо цінують бажання читача не менше, ніж свіже повітря.

НАЙДОСТУПНІША БАЗА ЗНАНЬ ПРО МІСЦЕВУ КУЛЬТУРУ Й ІСТОРІЮ

Колись бібліотеки несли світ в громаду. Лише через газети, журнали і книги, мешканці певних населених пунктів могли дізнатися про найважливіші світові події, історичні аспекти та інші цікавинки. В умовах швидких трансформацій та динамічності розвитку світу ХХІ століття проявився вже зворотний процес: бібліотеки несуть громаду в світ.

Адже кожна спільнота позначилася здобутками: книгами, журналами, відео- й аудіоматеріалами (зокрема й усноісторичні краєзнавчі свідчення), своїми колективними спогадами, які осіли в державних і приватних архівах, на телебаченні, але, насамперед, в бібліотеках! Саме звідси їх найлегше безкоштовно дістати дистанційно та напряму.

Тож, якщо потребуєте знань про маловідому громаду або жителів далекого населеного пункту, сміливо прямуйте до місцевої бібліотеки або її сайту.

ПРОСТІР ДЛЯ ТВОРЧОСТІ ТА КРЕАТИВУ

Немає можливості віддати дитину на гурток по авіа- чи кораблемоделюванню? Тадж-Махал з пап’є-маше – мрія, яку ніяк не виконаєте з дитинства? Схема з улюбленим ламповим роботом-садівником перейшла у спадок від дідуся не до вас? Звісно ж, усі ці та ще мільйони детальних описів і схем для реалізації вашого хобі можна знайти в бібліотеці.

Але бібліотекарі не лише можуть забезпечити вас спогляданням інструкцій, а й дозволять взяти до рук клей, папір, гвинтики й мікросхеми та принесуть з підсобок усі потрібні інструменти. Також бібліотеки залучають спонсорів, що обладнують читальні-майстерні (мейкерспейси) для найвибагливіших хобі. Адже хранителі книг добре розуміють, чого вартує втілення мрій у життя, і роблять усе, аби бібліотеки ставали для читачів найзручнішим для цього місцем.

ХАБ, ВИНАЙДЕНИЙ ЩЕ У ВАВИЛОНСЬКОМУ ЦАРСТВІ

Публічні бібліотеки працюють не лише задля поширення знань, сконцентрованих в різноманітних ресурсах, а й виступають майданчиками для комунікації і творення нових спільнот – місія, що сьогодні також покладена на креативно-комунікативні майданчики – хаби. Різноманітні художні і тематичні читання, дискусії, обговорення і лекторії – уже звична справа для храмів книжок.

Сьогодні бібліотеки залучають до співпраці соціальних працівників, які можуть влаштовувати тренінги й бесіди з багатьох проблемних питань, фахово допомагати людям, котрі опинилися у групах ризику тощо. Ще одним напрямком є сприяння бібліотек у формуванні найліпших умов для побудови навчальних спільнот: вивчення мов, комп’ютерної грамотності для пенсіонерів, психологічних тренінгів, гуртків хенд-мейду й багато іншого.

БІБЛІОТЕКИ ДОПОМАГАЮТЬ ПОЧАТИ ВЛАСНИЙ БІЗНЕС

Аби почати власний бізнес, потрібні знання та ідеї. Знайти одне й інше вам можуть допомогти у публічних бібліотеках. Окрім матеріалів, що стосуються фінансової грамотності та підприємництва, в книгозбірнях можна розшукати дані про особливості місцевої громади і її уподобання, тобто вивчити майбутній ринок. Знаючи це, бібліотекарі пропонують також безліч програм та сервісів, які можуть допомогти у розвитку малого бізнесу, наприклад, у налагодженні бухгалтерського обліку або юридичному сприянні.

Чимало бібліотек стають партнерами державних і муніципальних програм, що спрямовані на розвиток підприємництва. Дізнатися про них або залучитися підтримкою держави, найлегше просто завітавши до бібліотеки. Також бібліотеки пропонують різноманітні ресурси людям, які шукають роботу, зокрема ознайомлюють з програмами для розвитку вмінь, що необхідні для успішнішого пошуку нового місця роботи.

ІНТЕЛЕКТУАЛЬНИЙ РОЗВИТОК ДЛЯ ВСІЄЇ РОДИНИ

Де ще можна знайти цікавинки для цілої родини, як не у бібліотеках? Тільки ці заклади пропонують сім’ям повноцінний простір для читання, навчання і зростання разом. Публічні книгозбірні випрацювали чимало програм, спрямованих на забезпечення потреб молодих сімей та подружжів у похилому віці. Батьки можуть приводити дітей на програми, які сприяють розвитку грамотності малечі, готують до школи та формують образне й критичне мислення. Такі програми є не менш важливими для самих молодих батьків, які часто не володіють необхідними знаннями щодо потрібних для дітей книг у певному віці або не мають успіху в зацікавленні дітей до читання.

БІБЛІОТЕЧНИЙ АБОНЕМЕНТ – ЦЕ НЕ ЛИШЕ КНИЖКИ

Окрім накопичення і надавання у безкоштовне користування книг, музичних записів і фільмів, бібліотеки можуть виступати банком ресурсів, якими одні члени суспільства хотіли б поділитися з іншими. Відомий у світі буккросинг може включати не лише книжки. Непотрібний вам, але необхідний комусь хатній інструмент, посуд або спортивне спорядження можна віддати до бібліотеки. Звідти ця річ потрапить у руки тому, кому вона потрібна, і, виконавши свою роль, повернеться на полицю бібліотеки. У такий спосіб формується справді дружнє суспільство. І бібліотеки готові збирати й зберігати у своїх сховищах все необхідне для цієї високої мети.

НАВЧАЛЬНИЙ ЦЕНТР СЕРЕД КНИГ

Бібліотеки підтримують бажання відвідувачів до навчання у будь-яких формах. Сьогодні однією з найпопулярніших форм навчання є онлайн-курси. Бібліотеки пропонують для проходження таких курсів комп’ютери, спеціалізовану літературу, онлайн і «живу» підтримку викладачів для виконання домашніх і творчих завдань, а також персональну допомогу. Залежно від регіональної та суспільної специфіки, бібліотекарі пропонують найбільш популярні й ефективні курси навчання, не вимагаючи за це ніякої плати.

«ХМАРИННЕ» ЦАРСТВО

Зі зростанням кількості та значення мобільних девайсів, паперові носії стали менш популярними й зручними в роботі та навчанні. Бібліотеки, не відмовляючись від книжкових полиць, приготували потужні сервери й наповнили їх, відповідно до потреб суспільства, електронними колекціями книг, журналів, газет, історичних документів, фільмів, листів, фотографій тощо. Бібліотеки створюють сучасні електронні колекції, що забезпечують усі потреби і смаки, в усіх форматах, та доступні з будь-яких девайсів.

ГОЛОВНИЙ МАЙДАНЧИК ДЛЯ ІННОВАЦІЙ

Найкращі бібліотеки сьогодні намагаються завжди відповідати на унікальні потреби суспільства. Саме вони демонструють технологічні наукові й інженерні новинки, які є важкодоступними для приватного власника. 3D-принтери й робототехніка, складні конструктори і тренажери, віртуальна реальність – усе це є вже реальним для публічних бібліотек. ХХІ століття, безсумнівно, подарує ще не одну сотню важких для осягнення новинок. І щоб одним з перших познайомитися з ними – вам просто треба завітати до бібліотеки!

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати