Російське кіно: вимкнути
На міжнародному сайті петицій change.org з’явилося відкрите для підписання англомовне звернення Call for a boycott of Russian cinema, котре висловлює консолідовану позицію української кіноспільноти. Його переклад варто процитувати повністю.
“Шановні кіноустанови та кінопрофесіонали!
Ми, члени Української кіноакадемії, від імені спільноти українських кінопрофесіоналів і діячів культури закликаємо до бойкоту російського кінематографу.
Як відомо, з лютого 2014 року Російська Федерація веде війну проти України, виступаючи як агресор. Росія анексувала Автономну Республіку Крим та окупувала частини Луганської та Донецької областей – території, що належать Україні. Російський режим регулярно вчиняє військові злочини проти мирного українського населення як у вищезгаданих регіонах, так і на прилеглих територіях.
21 лютого 2022 року Російська Федерація визнала незалежні квазіреспубліки «ДНР» і «ЛНР» на територіях як окупованих, так і підконтрольних Україні і ввела туди війська. 24-25 лютого Росія завдала ракетних ударів по Україні та розпочала збройний наступ у п’яти областях, включаючи власний і білоруський кордони, а також Крим.
Початок війни в Україні – це напад на цивілізований світ з демократичним устроєм, злочин, скоєний у центрі Європи.
Але в той час, коли світові держави вводять економічні та політичні санкції проти Російської Федерації, країна продовжує діяти в культурній сфері. Зокрема, фільми російського виробництва регулярно входять до програм більшості світових кінофестивалів, на їхнє просування витрачаються значні кошти.
Результатом цієї діяльності є не тільки поширення пропагандистських повідомлень і спотворених фактів. Це також підвищує лояльність до російської культури – культури держави-агресора, яка розв’язала невиправдану та неспровоковану війну в Центральній Європі. Навіть сама присутність російських фільмів у програмі світових кінофестивалів створює ілюзію причетності Росії до цінностей цивілізованого світу.
Враховуючи вищезазначені факти, ми пропонуємо:
Раді Європи – виключити Росію з Eurimages та розірвати з нею угоди про спільне виробництво. Ми також закликаємо виключити Російську Федерацію з Європейської конвенції про спільне кінематографічне виробництво.
Кінофестивалі – не допускати до конкурсних і позаконкурсних програм фільмів виробництва Російської Федерації або спільного виробництва з нею.
Міжнародну федерацію асоціацій кінопродюсерів (FIAPF) - позбавити Московський міжнародний кінофестиваль акредитації FIAPF.
Виробників – припинити будь-які справи з суб’єктами господарювання Російської Федерації та не передавати права інтелектуальної власності на будь-які фільми на територію Російської Федерації. Ми закликаємо вас розірвати всі договори з ними. Пам’ятайте, що бізнес, який буде використовувати ваші фільми, сплачує податки в російський з бюджет, якого фінансується армію, що порушила кордони незалежної держави, і закуповуться ракети для бомбардування мирного населення Європи.
Дистриб’юторів – звертаємо вашу увагу на те, що за договорами, які ви укладаєте на територію Російської Федерації, фільми незаконно розповсюджуються на легальну територію України, а саме: на тимчасово окуповані території Криму й так звану «ДНР» та «ЛНР». Видаючи такі ліцензії (зокрема, виготовляючи kmd-ключі для кінотеатрів), ви фактично порушуєте український суверенітет. Адже зараз на цих територіях ходять фільми за договорами, в яких ці території визнаються територіями Російської Федерації.
CEPI (European Audiovisual Production Association) і CFP-E (European Federation for Commercial Film Producers) - закликаємо членів асоціації припинити будь-яку співпрацю з аудіовізуальними продюсерами, які підтримують агресію проти України, зокрема розповсюдження аудіовізуальних творів в країнах-членах за участю акторів і громадських діячів, що підтримують російський злочин”.
Я пишу ці рядки в неділю, незабаром після того, як у Чернігові російська балістична ракета знищила кінотеатр просто в центрі міста. Очевиднішого символу того, що коїть Росія, не придумаєш.
Кіно – масовий жанр, воно зближує та здружує людей, зменшує питому вагу відчуження, а, значить, і ворожнечі в світі. Але кіна не існує без людей. А Росія наразі саме це й робить – винищує глядачів. Заодно й кінотеатри. З другого боку, в руках настільки непритомного режиму на зброю перетворюється все – в тому числі культура. І не треба зважати на показово аполітичну чи естетську стилістику твору: якщо він офіційно представляє Росію – значить, є її знаряддям для ще більшої кількості убивств.
Спортивні організації це вже зрозуміли і викинули державу-агресора з більшості престижних змагань чи перенесли їх за межі РФ. Пора зробити те ж саме й кіноіндустрії. І якщо в когось виникнуть сумніви - варто згадати руїни чернігівського кінотеатру. Для початку.
Держава Росія – це скажений собака й має бути ізольована тотально.
Дмитро ДЕСЯТЕРИК, “День”