Чернігівські домовленості

28 січня 73 голосами «за» за відсутності «проти» і одному, що утримався Чернігівськська обласна рада ухвалила заяву про суспільно-політичену ситуацію в Україні. В основі – проект, розроблений фракцією «Батьківщина». Детутати вирішили не розгладати інший текст з тієї самою назвою, запропнований фракцією партії регіонів, втім їхні пропозиції враховані під час відкриття засідання голова обласної ради Анатолій Мельник зазначив: ми знайдемо спільне рішення, яке задовольнить усіх депутатів.
Перед голосуванням на сесії доволі коротко виступли представники опозиційних політичних сил – О.Кодола, М.Зверев, В.Лабазов, С.Журман, які представили проект заяви та зазначили: ми не будемо нікого ні за що агітувати, але зараз ми маємо ухвалити рішення.
Надалі взяли слово кілька депутатів від фракції партії регіонів. Арсен Дідур, автор іншого проекту заяви, наголосив: в ситуації, що склалася, винна не лише влада, а й опозиція. Бо ми не вміємо домовлятися. Тож депутат закликав своїх колег дати приклад, як можуть домовлятися на Чернігівщині, працюючи як одна команда, а саме: взяти за основу опозиційну заяву та закликати скасувати закони, що спровокували загострення кризи, передбачивши водночас низку правок такого змісту: найбільш прийнятним шляхом є врегулювання політичного конфлікту за столом переговорів, всі політичні сили та громадські діячі не повинні порушувати Конституції та законів України, не піддаватися на провокації, що ставлять під загрозу цілісність країни.
Микола Стрілець підтримав свого колегу, наголосивши: ми за мир і спокій. Треба домовлятися. Ми підтримаємо все і вся, аби покласти край нестабільності, вдосконалити законодаство, посадити за стіл переговорів всіх, хто приймає рішення. Ми готові підтримати резолюцію, але без деяких оцінок, бо зараз не час для дискусії, а потрібні дії, злагодженість і результат.
Звершив обговорення ще один депутиат від фракції партії регіонів – Юрій Солодько, який підтримав своїх колег та заявив: гордий за чернігівців, які не допустили ескалації конфліктів.
Небачений випадок – нпа сесії з голосу було принято кілька поправок, усі – фактиично консенсусом. На останок (як зазначив головуючий – для повної згоди) до проекту Заяви внесли й пропозицію фракції КПУ, а саме: провести судову реформу та запровадити виборність суддів.
В підсумку офіційний текст виглядає так (наводим повністю):
В умовах жорсткого політичного протистояння пролилася кров у центрі столиці України, вже є загиблі, багато поранених і зниклих наших громадян.
Ряд приміщень обласних державних адміністрацій захоплені, напруга перемістилася у регіони, що може призвести до делегітимізації влади.
В цих умовах ми, депутати Чернігівської обласної ради, закликаємо всі сторони конфлікту до стриманості, пошуку шляхів мирного врегулювання глибокої політичної кризи.
Для її подолання необхідно прийняти ефективні рішення, спрямовані на виконання волі народу. Звертаємося до Президента України зупинити насилля між протиборствуючими сторонами, зобов’язати працівників правоохоронних органів діяти виключно в межах правового поля.
Звертаємося до керівництва військових частин СБУ, МВС, ДПСУ діяти відповідно до даної народові України присяги.
Звертаємося до Верховної Ради України та Президента України скасувати закони України, що обмежують конституційні права та свободи громадян, прийняті Верховною Радою України 16 січня 2014 року.
Закликаємо до звільнення активістів та учасників протестних акцій.
Звертаємося до Верховної Ради України повернутися до Конституції
2004 року, провести судову реформу та впровадити інститут виборності суддів.
Ми засуджуємо дії екстремістів, якими б ідеями вони не прикривалися.
Закликаємо всі політичні сили України, громадських діячів та громадян не порушувати Конституцію, не піддаватися на провокації, які ставлять під загрозу цілісність, суверенітет і незалежність нашої держави. Просимо виявити витримку, зваженість і мудрість в ім’я незалежності України, демократичного шляху її розвитку, дотримання прав і свобод людей.
Єдність нашої держави, гідне життя наших громадян варті того, щоб за це боротися в рамках законності та порядку.
Справді, на відміну від інших обласних центрів, крім суботнього загострення, події в Чернігові розвивалися відносно мирно. Тут так само були помічені «тітушки» біля адміністративних будинків (і, навіть всередині перебували дивні громадяни України), щодо яких місцева міліція виявляла більш ніж дивну толерантність, часом просто не помічаючи їх. 25 січня тут також були затримані, але їх відразу відпустили. Навіть двоє поранених, але лобових зіткнень, тим більше кривавих розгонів, вдалося уникнути. 27 січня біля 12.30 мітингувальники зайшли до обласної ради – не штурмували (це неправдива інформація), а саме зайшли й там залишилися, проявивши зразкову дисципліну та стриманість. А далі розпочалися багатогодинні переговори у голови обласної ради за участю кількох чернігівських народних депутатів, силовиків, політичних та громадських діячів, що транслювалися у прямому ефірі. Зрештою, обласна рада ухвалила рішення, яке реально поєднало предстаників різних політичних сил.