Чому Майдан не повинен розходитися, або Усе тільки починається…

Поки Майдан стоїть, політики вже святкують. На сцені з палким спічем виступає щойно звільнена лідерка опозиції Юлія Тимошенко. Біля неї – «герої» Майдану-2004 Петро Порошенко, Юрій Луценко…
Кількість жертв за цей тиждень досягла майже сотні… День жалоби за померлими закінчують святковим салютом. Та пам'ять за померлими вшановувати треба точно не так… Політики вітають усіх з перемогою. Хоч до кінця нічого ще не доведено. Люди не розуміють, чому тут радіти, тож передчасно розходитися наразі ніхто не збирається. «Боротьба продовжується», - переконують ідейні майданівці.
* * *
День 22 лютого 2014 року точно потрапить в історію: Межигір’я відкрито, Тимошенко на волі, Янукович фактично відправлено у відставку. Депутати VII скликання за рідкістю голосують одностайно, а регіонали масово покидають лави ПР. «Сьогодні ми можемо прийняти абсолютно все: скасувати скандальний закон про мови, пенсійну реформу, звільнити незаконно ув’язнених (не лише одну з них)…, – захоплено розповідав «Дню» один із опозиційних обранців. – Сидітимемо хоч до ранку».
Утім так довго засідати не довелося. Парламент закінчив свою роботу відразу після прийняття пакету узгоджених рішень. Далі справа так і не просунулася. «Не змогли поділити владний пиріг», – констатував у розмові з «Днем» позафракційний народний депутат, яких побажав залишитись неназваним.
Натомість кілька опозиціонерів таки отримали «шматок пирога». «Батьківщинець» Олександр Турчинов – став новим спікером Верховної Ради, «ударівець» Валентин Наливайченко – Уповноваженим по контролю за діяльністю Служби безпеки України, «свободівець» Олег Махніцький – Уповноваженим по контролю за діяльністю Генеральної прокуратури.
Голосувати за кандидатуру нового прем’єра та переформатування старого уряду депутати так і не взялися. «Постанова про повернення парламентсько-президентської республіки почне діяти тільки після 16 години сьогоднішнього дня. Відповідно, ставити питання на голосування раніше немає ніякого сенсу, – пояснив «Дню» позафракційний народний депутат Віталій Немілостівий. – Скоріш за все, ці питання обговорюватимемо сьогодні».
Цю інформацію «Дню» підтвердив і віце-спікер ВРУ Руслан Кошулинський. «Голосування – можливе, але поки ми його не погоджували», – сказав він.
Серед імовірних претендентів – Арсеній Яценюк, Петро Порошенко та… Юлія Тимошенко. Кандидатуру щойно звільненої опозиціонерки весь день активно обговорювали в кулуарах Верховної Ради. Дехто переконував, що такі припущення є безпідставними, інші – голоси «за» це призначення в Раді вже є. Треті, навпаки, – багато депутатів не готові підтримати ЮВТ. «У них є більшість – нехай і голосують», - коротко відказав «Дню» депутат від Партії регіонів Сергій Тігіпко.
«У Юлії Володимирівни – інші плани», – загадково кинув у відповідь «Дню» Руслан Кошулинський, так і не уточнивши, про які саме амбіції йдеться. Однак уже вчора ввечері на вулиці Грушевського Тимошенко розвіяла всі сумніви і сама озвучила плани на найближче майбутнє. «Я буду балотуватися на пост президента», – заявила лідерка «Батьківщини». На сцені Майдану ми вже фактично побачили старт президентської кампанії.
«Якщо Тимошенко (при всій моїй повазі) вирішила йти на президентські вибори, то Майдану розходитися не можна (хоча ніхто і не збирається) – щоб два рази не збиратися, – швидко відреагували у Facebook. – Бажаю Юлії Володимирівні здоров'я, але не влади».
* * *
Сьогодні Україна змінилася. Люди чудово розуміють: проста зміна прізвищ при владі навряд чи щось змінить. По всій державі падуть «ідоли». І мова йде не лише про пам’ятники Леніну… Та й не за тріумфальний прихід до влади опозиції українці майже сотню днів борються на Майданах. І помирають, на жаль, також…
Суспільство прагне системних змін, нових політиків, формування якісно інших правил гри. Умовний план «Тимошенко – президент, Порошенко – прем’єр, Яценюк – спікер, «Правий сектор» – у силові органи, вибори у ВРУ – лише у 2017», за великим рахунком, нічого не змінить.
Заклик Майдану розійтися, бо «війна вже закінчилася», а «Майдан досяг всіх поставлених цілей і люди зможуть спокійно вирушити додому» (слова Олександра Турчинова) – не аргумент. Усе найважливіше тільки починається. «Якщо мені не зраджує пам'ять, то Майдан зібрався не заради обрання Турчинова чи звільнення Тимошенко, – пише у Facebook Тараса Шамайда. – І не лише для усунення Януковича, хоч це дуже значна перемога. Майдан вимагав і вимагає також 1) покарання (а зараз – хоча б арешту) злочинців, які вбивали, били, катували людей, віддавали злочинні накази. 2) розформування "беркуту" і розслідування його діяльності. 3) нормального ефективного уряду (поки що керують азіровські міністри). 4) підписання угоди про асоціацію з ЄС і припинення здачі національних інтересів Москві. 5) перевиборів до ВР (не негайних, може, але ж і не в 2017 році). Не гнівіть Бога, людей і душі загиблих. Україна вже не та, і фокуси 2004 року не пройдуть»