Перейти до основного вмісту

Парламент повертається до теми перевірок

30 березня, 12:42

Майже рік в Україні діяв мораторій на проведення перевірок усіх суб’єктів господарювання контролюючими органами (крім Державної фіскальної служби та Держфінінспекції). У зв’язку з цим Мінекономрозвитку затверджено План комплексних перевірок на 2016 рік. У частковому вигляді мораторій діє до кінця 2016 року. Це стосується підприємств та фізичних осіб-підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік. Зараз здійснення перевірок можливе винятково за наявності дозволу Кабінету Міністрів, за заявкою суб’єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу.

31 березня парламент планує розглянути законопроект «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (№3153). Редакція до 2-го читання зазнала деяких суттєвих змін у порівнянні з текстом законопроекту, підготованим до 1-го читання. Які правила для бізнесу пропонують народні обранці? Усього їх п’ять.

Отже, по-перше, пропонується подовжити строк дії мораторію на проведення планових перевірок до кінця 2016 року на відміну від попередньої пропозиції – до кінця червня цього року.

По-друге, є пропозиція встановити заборону на планові перевірки  Державною ветеринарною та фітосанітарною службою в частині перевірки безпечності та якості харчових продуктів.

По-третє, до переліку органів державного нагляду (контролю), які не мають значного впливу на діяльність представників малого та середнього бізнесу та тих, що вже реформовані і мають право на проведення планових перевірок, додано ще три органи. Це - Державна архітектурно-будівельна інспекція (в частині перевірки дотримання державних будівельних норм, державних стандартів і правил щодо доступності для маломобільних груп населення), Державна екологічна інспекція та Національна Рада з питань телебачення і радіомовлення. Отже кількість державних органів влади, що матимуть право здійснювати перевірки, зростає з 10 до 13. Це, варто нагадати, – зараз поки що пропозиція.

По-четверте, є ідея запровадити позапланові перевірки за погодженням Державної регуляторної служби; за письмовою заявою суб’єкта господарювання до відповідного органу про здійснення перевірки за його бажанням; за рішенням суду; у разі настання аварії, смерті потерпілого внаслідок  нещасного випадку, що було пов'язано з діяльністю суб'єкта господарювання.

І, нарешті, по-п’яте, законопроект передбачає, що у 2015-2016 рр.  перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб – підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік Державною фіскальною службою, Держфінінспекцією здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів, за заявкою суб’єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або з вимогами Кримінального процесуального кодексу. Ця норма має внести ясність до правозастосування старої норми, адже її трактування органами фіскальної служби, Мінюстом та Державною регуляторною службою відрізнялися між собою.

Встановлення мораторію на перевірки, як ми пам’ятаємо, було вимушеним кроком, з одного боку – для захисту підприємців від інспекторів-хабарників, а з іншого – він мав би дати час для переформатування контролюючих органів. Заборона на перевірки для усіх суб’єктів господарювання діяла з другої половини 2014 року, але за цей час уряд не спромігся на реформування органів контролю. Тобто запропоноване продовження мораторію до кінця 2016 року – ще один шанс для здійснення комплексної реформи системи державного нагляду (контролю).

За час дії мораторію відбулися численні порушення конституційних норм, зокрема у сфері захисту прав споживачів, та виник ризик обмеження експорту української продукції на ринки ЄС. Суспільство не потребує постійного продовження мораторію на проведення перевірок, а зміни підходу та механізму їхнього здійснення. Тож варто сподіватися, що у разі ухвалення законопроекту №3153 ситуація зміниться на краще як для бізнесу, так і для споживачів. А уряд нарешті наважиться на повне перезавантаження системи контролю.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати