Подарунок із Буенос-Айреса
Нова неприємність у Путіна напередодні виборівЩе не заспокоївся скандал щодо сирійського розгрому групи Вагнера, як виник і шириться новий. І ще важко сказати, який із них більш гучний і важчий за своїми наслідками.
У російському посольстві у столиці Аргентини Буенос-Айресі виявили кокаїн в особливо великих розмірах. І не хто-небудь зробив таке карколомне відкриття, а сам посол Росії в цій країні пан Віктор Коронеллі. Не менш скандально, що виявлені були мішки з наркотичним зіллям у школі при посольстві.
Далі, за московською версією, обурений посол зв'язався з аргентинською владою, кокаїн замінили на борошно, вклали в неї GPS-датчики і почали чекати. Чи довго, чи коротко, але за мішками прийшли, відправили в Москву, до речі, на літаку авіазагону «Росія», що обслуговує перших осіб держави, як дипломатичний вантаж, тобто без огляду, а в Першопрестольній відразу заарештували одержувача і за цим стали розкручувати весь ланцюжок. Просто сюжет для багатосерійного детективу про чесних дипломатів і настільки ж нечистих на руку технічних працівників, що працюють у посольствах за строковим договором.
Все було б нічого, але виклад спікера російського МЗС Марії Захарової істотно суперечить даним аргентинської поліції. Матеріали з наведеними записами переговорів фігурантів справи опубліковані, зокрема, газетою El Clarin.
По-перше. Школа розташована на території посольства і дуже суворо охороняється. Туди не пускають навіть батьків. Як писав на сайті радіостанції «Эхо Москвы» Максим Миронов, професор бізнес-школи Інституту Епреса, діти якого навчаються в цьому закладі: «Якщо мені потрібно поговорити з учителем, їй телефонують, вона спускається, і ми розмовляємо біля входу. Якщо потрібно зустрітися з директором, то мене проводжають до кабінету директора». Супроводжує не просто охоронець, а працівник ФСБ.
Цікаво, як в умовах настільки суворої охорони з численними камерами спостереження пронесли в школу 12 мішків із кокаїном. Це ж не пакет чіпсів. Значить, пильні охоронці з органів знали, хто проносить і навіщо.
Пильність посла теж викликає запитання. Не справа голови місії займатися мішками у шкільних підсобках. Дуже схоже, що аргентинська поліція вже вийшла на дипломатичний слід і посол просто зіграв на випередження.
І тут починається дуже цікаве. Щойно посол зв'язався з аргентинською владою, пішли розмови, що його скоро відкликають. Це випливає з опублікованих в аргентинській пресі переговорів фігурантів. Їм посол став сильно заважати, і вони через своїх московських кураторів почали вимагати його заміни. І свого домоглися. Рішення про відкликання Коронеллі вже було ухвалено, але в справу втрутилася аргентинська сторона. Не через посла, а просто набридли московські ігрища. Настільки, що у грудні минулого року секретарю Ради безпеки Росії Миколі Патрушеву довелося терміново летіти в Буенос-Айрес і намагатися якось згладити скандал, що назрівав. Схоже, що повною мірою не вдалося.
Інцидент настільки неприємний, що загрожує набагато важчими наслідками, ніж сирійські неприємності.
По-перше. У наявності нахабне зловживання дипломатичним імунітетом з метою контрабанди наркотиків. Той факт, що задіяні у злочинному ланцюжку технічні працівники, становище не змінює. У них теж дипломатичний паспорт. У цьому світлі дещо інакше представляються недавні вбивства російських дипломатів.
Зокрема, в грудні 2016 року в Москві знайшли з вогнепальним пораненням у голову начальника відділу латиноамериканського департаменту МЗС Росії Петра Польщикова. Безперечно, посол Віктор Коронеллі отримав у своїх начальників дозвіл на звернення у МВС Аргентини. І таким керівником, який дозволив таку дію, був саме Польщиков. Цілком імовірно, що це коштувало йому життя, бо перекреслювало плани наркоторговців.
По-друге. Контрабанда наркотиків через дипломатичні канали була дозволена спеціальним рішенням політбюро ЦК КПРС ще в 197 рр. Першою почала займатися цим військова розвідка ГРУ, оскільки мала найбільш широку мережу за кордоном. За нею в прибуткову справу увійшли її «сусіди» з КДБ. Дуже схоже, що настільки прибутковий бізнес із неврахованими коштами процвітає у російських дипломатичних представництвах не тільки в Аргентині, а й інших країнах.
По-третє. Тепер тінь підозри падає на всіх російських дипломатів, їхніх начальників, міністрів аж до президента. Адже абсолютно зрозуміло, що така, з дозволу сказати, діяльність має бути санкціонована на найвищому рівні.
По-четверте. Для Путіна особливо неприємно, враховуючи його крайню чутливість до репутації і престижу. Він нерукопотисний не тільки через свою ірраціональну агресивну зовнішню і жорстку внутрішню політику, а і як хресний батько мафіозних міжнародних організацій на кшталт ГРУ і ФСБ. І це клеймо практично незмивне, бо з мафіозними керівниками ніхто справи мати не захоче.
По-п'яте. Аргентинський скандал дає в руки американським слідчим і фінансистам додаткові аргументи для поглиблення і введення нових санкцій. Міністр фінансів США Стівен Мнучін, виступаючи у Каліфорнійському університеті в Лос-Анджелесі, чітко заявив: «Ви можете розраховувати, що санкції буде введено в найближчі 30 днів. Ми застосовуємо всі існуючі санкції і вводимо нові». Прямого зв'язку тут немає, але загальний тренд очевидний.
Порушення в дипломатичній сфері мають довготривалі наслідки, про них згадують через десятиліття. І президенту Росії ці рани доведеться заліковувати дуже довго. Якщо вийде.