Роман із Трампом
Вони мені кажуть: припиняй читати всяке сміття – псуєш собі зір, смак, характер і віру в людство. А я кажу: нізащо. Ніколи не знаєш, де знайдеш.
От ви в курсі, що колишня дружина нинішнього американського президента писала любовні романи? Так, посередні тривіальні сторі ala Джекі Колінз. Іванна Трамп є авторкою двох таких – «Заради любові» і «Відкриті коханню». Правда-правда. Я читала ті нетлінні фоліанти ще в середині 90-х, коли їх, свіженькі тоді, нашвидкуруч переклали російською мовою (оригіналу це не зашкодило). До речі, непогано ті книжки продавалися – що у них, що у нас. Нині я собі її бульварні романси добряче пригадала.
Ті, хто пишуть історію, переконують: є циклічність і взаємний зв'язок подій, на перший погляд не пов’язаних. Чому б ні? Літературна стратегія Іванни і/як політична кар’єра Дональда.
Отже, це про любов. І не просто про так-собі-любов – а про любов-по-багатому.
Чеська лижниця – красуня і… красуня – Катринка під час зимових Олімпійських ігор просить політичного притулку. Позаду залишився бурний роман із відомим кінорежисером і переданий на усиновлення байстрюк. В еміграції вона знаходить полюбовника, теж «перебіжчика», підробляє моделькою і купує свій перший готель в Мюнхені. І стрічає американця з довгими кучерями і асиметричною посмішкою.
«Він використовує свій харизматичний дар, щоб у таємничий спосіб підпорядковувати людей своїй волі» (даруйте за цитату, не стрималася). Не встояла і Катринка. Уже ціла готельна мережа. Круті ресторани, дизайнерський одяг, модні покази, медіа-скандали. Ви хочете знати щось про сексуальні уподобання Трампа за версією його розлюченої колишньої дружини? – От і я не хотіла. І вам не переказуватиму. Він часто літає в справах до Вашингтону, а вона побоюється, що їм доведеться туди переїхати з Нью-Йорку. А тут же щойно обставила меблями 16-кімнатну квартиру! (Я не заздрю, а акцентую: опис квартири займає більше двадцяти сторінок).
Від центральноєвропейської богеми – до американського бомонду: тернистий шлях попелюшки. «О так, подумала раптом вона, тільки так, тільки так і треба любити. Він воскресив її забуті було почуття» (не можу не цитувати). Це «Тільки любов».
А потім її міліонер їй зрадив. Вона його покинула. І знайшла собі міліардера – красивого-красивого, вірного-вірного. З яким щасливо прожила всі триста сторінок «Відкритих коханню». Все.
Між іншим, з цього всього у 90-х ще й кіно зробили.
Автобіографічність цієї історії – прозора. Аж до модельного стартапу і розвиненого готельного бізнесу – збіги Катринки з Іванною наголошені. Тут один курйоз є, до речі. Іванна так часто розказувала, що була серед чехословацьких лижниць на Олімпіаді 1972 року (як і її Катринка), що Генсекретарю олімпійської збірної від Чехословаччини довелось цю інформацію офіційно спростовувати. Катринку то не дуже зачепило. Іванну, схоже, теж: бо продовжила цю байку розповідати. Сила художнього слова – у переконливості, а не у правдоподібності.
Коротко про романи Іванни Трамп? – Це треш і угар. Інакше і м’яко кажучи: естетична надмірність.
Майк Мур (ще той тип), говорячи про електорат Трампа, відзначив: тут спрацювала ставка не на середній клас, бо від середнього класу залишився тільки каркас – зубожіння, депресія, нульова конкуренція. Адресувалися отож тим, хто у 80-х павичив у пайотках із золота, а нині – розробив систему життєзабезпечення на продуктових знижках. Надмірність у всьому – у блиску й у злиденності. Обрали собі за президента улюбленця світської хроніки 80-х – така собі психологічно зрозуміла спроба повернути жирні часи, бодай завдяки знайомим обличчям на екрані. А Катринка-Іванна, за яку так сердечно вболівала під час розлучення одноповерхова Америка? – Що ж, вона є так само необхідною складовою ностальгії: «перша леді, яку ми втратили». Всім – свої ролі у колективній фантазії.
Цікаво, а ті романи Іванни нині перевидадуть? Голі сукенки з люрексом і начоси на пергідролі ж повернулися – і швидко. Після цьогорічних виборів у США надмірність якось так стрімко, буквально на наступний ранок остаточно позбавилася ознак поганого смаку. Тепер вона є ознакою громадянської позиції і політичного вибору. А писанина Іванни між тим стала «документом епохи».
Іванна видала свої папербуки відразу після розлучення з Трампом. Той насправді загуляв із іншою, Іванна вклалася у підготовку судового позиву, щоб переглянути шлюбний договір. Точна сума, яка перейшла в результаті розлучення колишній дружині не озвучується. Говорять, то не менше, ніж 20 млн чистих відступних, ранчо вартістю 14 млн, ну, й офіційні сотні тисяч аліментів. Любовні романи, які теж принесли рогатій попелюшці такий-сякій дохід, здається, були більше моральним відшкодуванням і помстою. Вони красиво продавалися в наборі з трьох книжок пані Трамп – третьою був посібник із розлучення.
Значить так. Я собі міркую про таке. Коли цей чудернацький гіпертрофований вульгарний шлюб Америки з Дональдом Трампом закінчиться. Закінчиться гучним брудним розлученням із горою відступних. Тоді хтось просто таки змушений буде написати про те пару поганючих любовних романів. Вони будуть бестселерами, гарантую.