Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

В4: що важливо для трансформації України?

04 травня, 11:50

Об’єднання Вишеградська четвірка (В4) створилося з двох причин: країни Четвірки виходили з розуміння, що спільне лобі їхніх держав та діаспор у столицях ЄС та Вашингтоні (одночасно з ЄС Четвірка прагнула в НАТО) буде значно потужнішим, ніж дії поодинці. ЄС також був зацікавлений у такому форматі, бо з’являвся елемент змагальності, який підштовхував ледачих.

Підхід спрацював. В4 досягла мети. Тому ЄС спробував застосувати такий же підхід і до Східного партнерства. Російська Федерація мало не знищила проект, вибивши з нього спочатку Білорусь, далі Вірменію та Азербайджан і вже було вибила Україну. 

Що можна запозичити у В4? Практично все - медицину і соціалку, децентралізацію і судову реформу, освіту і податкову тощо. В4 зацікавлена ділитися досвідом, аби Україна хотіла і була здатна його переймати. 

Технологічно варто вивчати той досвід, який пропонує сама країна-партнер: якщо Польща вважає, що саме в децентралізації може нам надати допомогу, то слід  співпрацювати з ними за цією лінією. І так з кожною державою.

Звичайно, слід повторити їхній досвід і у групуванні. Грузія та Молдова мають бути нашими партнерами та суперниками під час виконання завдань.  У цій ситуації завдання віце-прем’єра з європейської інтеграції, окрім іншого, знайти спільну мову з колегами і сформувати трикутники співпраці в  трьох столицях, а також у Брюсселі та Вашингтоні.

Займатися культурною та інформаційною взаємодією. Проводити спільні протокольні заходи, планувати професійні контакти в різних галузях, звести між собою асоціації волонтерів, бійців. Все, що можна потроїти, - робити обов’язково втрьох. Відповідальність залишиться індивідуальною.

Крім В4, у цій довготерміновій і комплексній співпраці важливо залучити до взаємодії Румунію як особливого партнера Молдови, а також країни формату NB8 - північні та балтійські країни, серед яких та ж Польща. Цей формат дуже допоміг трьом балтійцям, які теж ішли в ЄС гуртом.

Один із пріоритетів у співпраці з обома форматами і з окремими країнами - насправді з усіма країнами, але з цими насамперед - це створення в України нормальної європейської митниці. Ми НІЧОГО не вирішимо в євроінтеграції, поки не вирішимо це. Це наш поріг, наше обличчя, і починати треба звідси.

Завершу звідки почала: маємо друзів. Багато країн-сусідів, чи по території чи по духу, які готові допомогти, захищаючи власні інтереси, бо не хочуть мати поруч непередбачувану безладну місцевість. Вони хочуть бачити опору та прогнозованого партнера. 

Маємо скористатися шансом.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати