Як політики домовлялися. Без Майдану

У країні – відносне затишшя. Вчорашнє засідання Ради було продуктивним: повернення до Конституції 2004-го року, відставка Захарченка, закон про звільнення Тимошенко вже проголосовані. На черзі - віза Президента чи спікера. Далі – формування нового уряду, зміна спікера…
Внутрішній війська, «Беркут» відійшли з вулиць столиці. План для врегулювання кризи між владою та опозицією підписаний. Під документом свої автографи залишили і європейські дипломати з Франції, Польщі та Німеччини. Присутній спеціальний представник Президента РФ Володимир Лукін свій підпис під документом так і не поставив та екстрено відбув до Росії «для проведення консультацій».
Останнє – поганий знак. Загроза ескалації залишається, кажуть експерти. Сьогодні парламент знову збирається на позачергове засідання.
Ранок вчорашнього дня парламент почав неспокійно. У приміщення намагались потрапити військові з автоматами. Депутати та журналісти побоювалися актуалізації нового витка протистояння. Не сталося. Спікер Рибак відкрив засідання. Депутатам оголосили перерву – фракції пішли радитися.
«УДАР» і «Свобода» далеко вирішили не ходити. Віталій Кличко й Олег Тягнибок прямо в залі засідань ВРУ спілкувалися з однопартійцями. Після кількох хвилин перемовин всі розійшлися. Фракції одноголосно вирішили підтримати план проекту для врегулювання кризи.
Натомість Партія регіонів і «Батьківщина» засідали за закритими дверима подалі від телекамер. ПР – у кінотеатрі Верховної Ради на нижньому поверсі сесійної зали, «Батьківщина» - на третьому поверсі ВРУ.
По дорозі до зали регіонали переконували: готові голосувати за будь-який законопроект, лиш би фракція дала добро. «Проголосували «за». Мало не одноголосно», - ділилися з «Днем» регіонали.
У «Батьківщині» не обійшлося без голосних суперечок. Позиція фракції розділилася: одні виступали за перемир’я, інші – навідріз відмовлялися «підписувати криваву угоду з тираном» (напередодні до цього закликала Юлія Тимошенко). Урешті вирішили підтримати «мирову» з Януковичем. Задля пристойності пішли шукати підтримки в Майдану.
«Зараз не опозиція керує Майданом, а Майдан – опозицією, - сказав «Дню» «ударівець» Сергій Каплін. - Без підтримки людей ми нічого не вирішуватимемо».
Роз’яснювати умови примирення мітингувальникам поїхала низка опозиціонерів. Зокрема, Петро Порошенко, Андрій Парубій, Віталій Кличко, Олександр Турчинов…
У результаті Рада Майдану таки схвалила підписання Угоди між владою й опозицією. Проте, за однієї умови – в новому уряді не буде нинішнього міністра внутрішніх справ Віталія Захарченка та генпрокурора Віктора Пшонки. Свої вимоги висунули і перебіжчики з ПР та комуністи – ніяких дострокових виборів до ВРУ. Опозиціонери, власне, теж не були проти.
Так у Раді з’явилася більшість голосів за ухвалення мирової. Але незгодні – не змирилися. Уранці з’явилася вимога звільнити Тимошенко з в’язниці. Багато депутатів були проти, хоча відправити за кордон Юлію Володимирівну більшість таки погоджувалася. Пакет законів пропонували проголосувати окремими документами.
Ближче до обіду територію Верховної Ради форсованими темпами покинули люди у формі. «Надійшов наказ. Їдемо додому», - коротко відповів на запитання «Дня» один із бійців внутрішніх військ і миттю зник в салоні автобуса. «Яка ковбаса? Тут хлопці не вмістяться», - різко гаркнув на військовика, що хотів протягнути у машину запас провіанту, командир взводу. Хто не вліз – побіг в сторону метро «Арсенальна». За чорною ротою людей у формі поїхали і БТРи.
Депутати і журналісти почали збирати трофеї-каски навколо Ради. Недовго. Народний обранець від «Батьківщини» Андрій Шевченко швидко вибіг із будівлі ВРУ, на ходу одягнув куртку і попрямував в бік Грушевського. «Є інформація, що сюди ідуть люди з Майдану. Можливо, озброєні. Треба пояснювати», - швидко прокоментував «Дню» депутат. З парламенту поспішно почали виїжджати депутати.
Народного депутата Сергія Тігіпка «День» зупинив, коли той прямував до свого автомобіля. «Чи будете голосувати за повернення Конституції 2004-го року?», - спитали. «А що засідання буде?», - здивовано відповів регіонал. Після цього Сергій Тігіпко покинув територію ВРУ.
Цю ж інформацію «Дню» підтвердив і інший представник «Батьківщини» Геннадій Зубко: «Засідання Ради під загрозою».
«Людям на Майдані ніхто нічого не пояснив, - розповів «Дню» у приватній розмові один із ударівців. – Турчинов відразу ж поїхав на розмову до «Правого сектору», і на тобі… Але голосування має відбутися. Більше чекати не можна. Нового пролиття крові ми не допустимо».
Близько 17 години депутати таки зібралися. Погоджене рішення – вироблено. Крім пакету законів мирової угоди з Януковичем у парламентів зареєстрували законопроект під умовною назвою «Юлі – волю!». Насправді, мало депутатів хотіли за нього голосувати, але, як кажуть, іншого вибору «меншої крові» вони тоді не бачили. Загроза штурму ВРУ зникла, комуністам дали гарантії не йти на перевибори Ради, а Тігіпку начебто пообіцяли посаду віце-прем’єра.
Учорашнє голосування парламенту більшості депутатам видалося мало не тріумфальним. Символічно, що паралельно команда українських біатлоністок виграла перше олімпійське золото у вітчизняній історії. Перемогу в жіночій естафеті наші спортсменки присвятили українському народу.
У той же час, люди на Майдані оплакували вбитих протестувальників. На фоні жалоби і молитов за загиблих, новину про перші перемоги опозиції ніхто з них навіть не чув. «Зека – геть!», - довго кричали мітингувальники у відповідь на промови лідерів опозиції. Віталія Кличка, Арсенія Яценюка, Олега Тягнибока майданів ці фактично засвистали. Єдине, що вгамовувало народний гнів – спільне прочитання молитви.
На сцену вимагали запросити лідера «Правого сектору» Яроша. «Опозиція повністю втратила контроль над Майданом, - писали у соціальних мережах. - Майданом керує Ярош».
Пізно ввечері Майдан поставив Януковичу ультиматум - у відставку сьогодні до 10.00. Інакше – людський суд та спалення Межигір’я. «Ми готові взяти на себе відповідальність за подальше розгортання української революції», - заявив лідер Правого сектору Дмитро Ярош. Більша частина Майдану сприйняла цю пропозицію оптимістично.
«Вони підставляють під вогонь «мирний протест», - парирували інші мітингувальники. – Тепер чекаємо реакції США, Європи, трьох лідерів опозиції. Чи знайдуться люди, які їх зупинять? Хто унеможливить реалізацію російського сценарію?».
«Вихід Тимошенко – теж російський сценарій, - сказала «Дню» позафракційний народний депутат Інна Богословська. – Про її зв’язок із Путіним і Медведчуком відомо давно».
Юлія ЛУЧИК, «День»