Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Запитайте Любу

08 червня, 20:51

У Росії немає політики, але є деякі політичні (або схожі на них) погляди. Вони теж особливі, їх можна втиснути в традиційні позиції консерваторів і лібералів, але вони тут же зажадають уточнення. Ліберал це, власне, хто? Кудрін (найвідданіший революціонер Кремля) чи Альбац, Ходорковський чи Навальний (якого вже і Шлосберг - і ти, Брут? - звинувачує в роботі на Путіна)? Не менш проблемна позиція консерватора: це той же Путін або Латиніна, Веллер або Сєчін, а може, Сурков чи Кадиров? Хоча я писав про умовність політичних позицій у Росії так давно, що просто ніяково, відчуйте, як це звучить: консерватор Кадиров, ліберал Чубайс, радикал Греф.

Але різні позиції при цьому відчутні, і не тільки біля веж Кремля. Візьмемося відразу за полюси (полюси того, не знаючи чого). Але полюси як такі точно є, бо вони є завжди і у всьому. І в нашому випадку теж. Навіть якщо точно визначити їх важко, але спробувати можна.

Позначимо один полюс як максималізм (радикалізм, непримиренність, мова ненависті), інший - конформізм, теорія малих справ, заперечення нелегітимного насильства. Полюси, звичайно, приблизні, але вони більш-менш зрозумілі. І не рівноцінні.

В тому сенсі, що тяжіють до радикалізму і максималізму (звичайно, на словах, так як політики немає, як і можливості втілити свої несміливі мрії в дії) набагато менше, ніж тяжіють до полюсу конформізму і теорії малих справ. Важко припустити, скільки саме прихильників максималізму в реальності (адже Левада-центр не може провести опитування: як би ви оцінили заклик мочити в сортирі корупціонерів, безчесних чиновників і ланцюгових псів режиму?); а прихильників конформізму і колабораціонізму завжди більшість, поки на їхньому боці сила.

Але ви відчуваєте, що таким чином проведена поляризація (при всій її умовності), як сорочка, ближче до тіла, ніж міфічний, з чужого плеча консерватизм і лібералізм? Повторимо, що прихильників мови ненависті і соціальної помсти порахувати проблематично, бо в Росії (і не тільки в ній) заборонені ідеї політичного насильства і революції (свій ліміт на революції ми нібито вже вичерпали).

Але це дійсно партія, частина суспільства, нехай і символічна: партія прихильників відплати і струсу основ. Хто вони, де вони, я не знаю, але вони, безумовно, є. І попіл Клааса (часто з пропущеною "а") стукає в їхні серця. Чистий вогонь, без будь-якої ідеології. Тобто ідеологія може бути різною, але важлива не вона, а саме непримиренність, тотальність, ненависть у чистому вигляді. Як у героя Солженіцина до совка.

Цьому полюсу протистоїть нормальний традиційний класичний конформізм. Плюс конформізм специфічний, путінський, гібридний. До нього тяжіє все, що допомагає зберегти або саму політичну систему, або соціальні позиції в ній. Зрозуміло, що це позиції, які іноді розрізняються, іноді збігаються. Деякому потрібна і система, і позиції в ній. Іншим вже зрозуміло, що систему зберегти надовго не вийде, та й обридла вона; завойовані ж у ній позиції до сліз шкода.

Хтось не має жодних особливих позицій (хоча завжди щось має), але вважає, що при радикальному зламі режиму втратить те, що втрачати не хочеться. Бо яким би не здавався путінський режим особливим, навіть у порівнянні з єльцинським, давно зрозуміло, що він продовження радянського ладу з радянськими ж привілеями та відзнаками.

Це не про те, що путінські олігархи - радянські чекісти, комсомольці, червоні директори тощо. Це ще й спадкоємці другого, третього ряду номенклатури, зокрема і радянської підгодованої інтелігенції. Взагалі людей годівниці і розподільника. Деякі з них конвертували свої соціальні переваги в матеріальні, деякі тільки зберегли відсоток від радянської ренти. Але і відсоток від приналежності до класу "коли начальство пішло" гріє душу.

Риторично позиції конформістів можуть разюче відрізнятися. Конформіст може бути путіністом і кримнашистом, але ніщо не заважає йому відчувати відразу і до Путіна, і до Бакуніна, і до Акуніна. Тобто ненавидіти і боятися насильства (особливо в Росії) - це куди природніше, ніж викликати вогонь на себе і чекати, коли ті, хто повільно запрягає, зі свистом помчати до прірви.

Хоча і ті, хто кажуть, мовляв, чума на обидві ваші домівки, - це теж найчастіше охоронці, тільки гібридні. Вони нібито проти насильства і мови ненависті, але насправді за збереження статус-кво в тих чи інших пропорціях.

Зрозуміло, що конформістові хочеться не тільки не потерпати від влади, тобто проявити обережність, але і зберегти репутацію. До речі, репутація сьогодні - це дуже своєрідний інститут. Якщо уважно придивитися, то репутація - це охоронна грамота на завтрашній день. Тобто сьогодні жодної репутації немає, і не треба. А ось завтра, коли прихильники першого полюса прийдуть питати: а що ти робив до ***го року? - інший коленкор.

Тут-то і знадобиться репутація, щоб заявити: та ви що там, очманіли, я завжди з кремлівськими мракобісами боровся як з білими і чорними плямами під пахвами, ось почитайте мій пост у фейсбуці або ЖЖ від такого-то і такого-то числа або статтю в такій-то і такий-то газеті, де я показував по дулі в кишені кожної другої фрази. І люди чесатимуть потилицю і думатимуть: а може, він і справді борець, тільки таємний і скромний, як Ленін?

Він сиріт підтримував, на хоспіси збирав, розсудливість намагався зберігати і примножувати, за реформу судів і правоохоронної системи ратував. Мало? А що треба було на танки Шойгу грудьми перти і з заточкою продажних суддів Басманного суду в підворіттях чатувати?

Зрозуміло, більшість, як завжди, перебуває між полюсами (ноги ж бо роз'їжджаються), вважаючи за краще не світитись однозначно: Крим підтримав (але не голосував, а сів на лікарняний), а на опозиційні сайти відстібав, на ліберальний общак теж, на Сахарова і Болотну півтора разу ходив (як спостерігач, не камікадзе, бодай), та й Дадіна підтримував, поки він з дружиною не розлучився. У міру сил. Теорія малих справ - велика річ. І сьогодні - сонечко з весною в сіни до нас летить, і завтра діти подякують. Коли матроси прийдуть і Шереметьєво закриють. Сімферополь не приймає, Пхеньян теж, у Каракасі все закрито на переоблік, квитки можна в порядку живої черги здати на Луб'янці. Запис з шостої ранку, запитайте Любу.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати