Перейти до основного вмісту

Звідусіль чую розчарування результатами виборів...

А насправді, чи могли б результати бути іншими?
30 жовтня, 12:01
ФОТО З АРХІВУ «Дня»

Зауважимо, що в усіх Майданах разом узятих, у добровольчих, волонтерських, реформаторських рухах взяло участь щонайбільше 15% громадян. Решта залишилася нерухомими — події останніх 12 місяців зачепили їх, але не змінили їхньої свідомості. Ми недооцінюємо суспільної інерції. Картина світу в людей не змінилася — тож голоси знову віддаються за ті самі старі пожовклі партійні гасла.

Серед найбільших прикрих сюрпризів — голосування на мажоритарних округах великих міст сходу й півдня за депутатів від старої системи, яку останнім часом метафорично називають «Гідрою». Ці міста, які справедливо пишалися своєю стабільністю, імунітетом до ворожої пропаганди, досягненнями волонтерського руху, — як виявилося, в основній масі залишилися там, де були. Активна меншість зрушила країну, але пасивна більшість вкрай інертна. Це ще не привід зовсім розчаровуватися, але завдання для подальшої роботи.

Інші неприємні сюрпризи пов’язані з проходженням до парламенту кількох одіозних особистостей там, де демократичні сили не змогли домовитися. І це вже прямі помилки партійних штабів.

Доволі великою та несподіваною неприємністю виявилось непроходження «Громадянської позиції» та «Свободи». Навіть для тих, хто і не був прихильниками цих партій, зрозуміло: що більше проукраїнських сил пройде в парламент, то менше бонусів отримають колишні регіонали. Маючи на початку досить прихильників, партії втратили їх «по дорозі» внаслідок слабкості кампаній.

Натомість є й хороші новини. Найбільша з них — вражаючий результат «Самопомочі». Нові обличчя, відкритий список, послідовна й активна комунікація, відсутність амбіцій лідера партії, а також ефект новизни разом спрацювали на результат, який перевищив очікування.

Інша хороша новина — низький результат Радикальної партії, яка на початку перегонів налякала супротивників. Утім, виборець врешті оговтався і дав собі раду.

Якщо давати оцінку виборам у цілому, то вона буде радше позитивною. По-перше, вибори відбулися, попри війну, і загалом були набагато чистішими за всі попередні. По-друге, антиукраїнські сили зазнали поразки, а комуністи взагалі зникли з політичного поля. По-третє, значна мозаїчність парламенту запобігатиме надмірній концентрації влади. По-четверте, популісти набрали менше, аніж могли.

Отже, повернімося до основного запитання: чи могло бути інакше? Відповідь: так і ні. Так — тому, що партійні лідери і штаби припустилися численних помилок, яких можна було уникнути, зважаючи на більш високу політичну культуру постмайданівських виборців. Ні — тому, що антимайданівські виборці залишилися зі своїми уявленнями, вони затихли, але не змінили своєї думки. Політики недооцінили одних та переоцінили інших.

І це приводить нас до думки про подальше розшарування суспільства, попри зовнішню єдність. Отже, все ще попереду. І хоча в останні півроку формування нової політичної нації набрало фантастичних обертів, поза цим процесом також живуть люди, тож їх треба або перетворити на українців, або доведеться у розпачі віддавати їм шмат української землі під наступну «народну республіку». Це завдання на наступні півроку, до місцевих виборів.

Валерій ПЕКАР, громадянська мережа «Нова країна»

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати