Ковельська влада домовилася про догляд за похованнями українців у Хелмі
Нині старе православне кладовище, яке розташоване в історичному центрі міста Хелм, належить до території римо-католицької парафії базиліки Різдва Пресвятої Діви Марії. Між тим зачиналося воно біля власне православного храму, бо й місто заснував князь Данило Галицький як Холм.
Крім українців тут поховані росіяни, поляки, представники інших національностей, поєднані спільною історією цього регіону. Деякі могили датуються навіть кінцем XIX століття. І саме тут знайшов свій останній спочинок прем'єр уряду Української Народної Республіки в еміграції (1921 – 1922 років), професор таємної Української Політехніки у Львові, український громадсько-політичний і державний діяч Пилип Пилипчук. З 1926 по 1939 рік він мешкав у Луцьку, а помер у Хелмі. Пам'ятник на його могилі є, проте він давно потребує заміни. І саме цим нині переймаються на Волині, бо голова Волинської облдержадміністрації Борис Клімчук підписав доручення «Про упорядкування, догляд та підтримування у належному стані місць української пам’яті і поховання жертв війни та політичних репресій на кладовищах Люблінського воєводства Республіки Польща».
Оскільки Хелм є містом-партнером Ковеля, тут з приводу спільного догляду поховань побувала делегація з Волині на чолі з заступником ковельського міського голови Ігоря Прокопіва.
– Православне кладовище у Хелмі – порівняно невелике, – каже він. – Наразі католицька громада гарно доглядає за похованнями, за що ми і подякували заступнику президента Хелма Станіславу Мостицькому. Утримувати місця поховань предків у належному порядку – це спільна справа, це необхідно заради історичної правди. Ми також сприяємо польській громаді Ковеля у догляді за похованнями тут, у нашому місті. Ми домовилися з владою Хелма про співпрацю у цій святій справі, а також обговорили питання щодо реконструкції пам'ятника на могилі Пилипа Пилипчука.
Наталія МАЛІМОН, “День”, Луцьк