Перейти до основного вмісту

Міжнародні розслідувачі розповіли, як оточення Януковича заробило на Євробаченні, - ЗМІ

07 лютого, 14:27
Фото з архіву "Дня"

Британська компанія допомогла оточенню екс-президента України Віктора Януковича отримати прибуток від минулорічного пісенного конкурсу "Євробачення", який відбувся у Києві. Про це йдеться у розслідуванні BBC.

Виставковий центр у Києві, якому платили за проведення деяких заходів "Євробачення", належить компанії, зареєстрованій в Хертфордширі (графство в Англії).

Через компанії, зареєстровані за тією ж самою адресою у місті Поттерс Бар, вивели щонайменше 1,2 мільярда фунтів стерлінгів (понад 45 млрд грн).

У британському Департаменті з питань стратегії розвитку бізнесу заявили, що інформація про компанії у Британії "під постійним контролем".

Конгресно-виставковий центр "Парковий" - стильна і сучасна будівля у центрі Києва - став місцем проведення офіційних вечірок Євробачення-2017.

Учасники та їхні команди з усієї Європи танцювали та пили до світанку на даху з мальовничим видом на Дніпро.

Українська фірма, яка володіє будівлею "Паркового", належить британській компанії Fineroad Business LLP, зареєстрованій у Поттерс Барі.

Ця компанія є партнером двох непрозорих фірм, зареєстрованих на острові Невіс у Карибському морі.

Згідно з документами, з якими ознайомилася програма File on 4 (BBC Radio 4), український державний мовник платив власникам "Паркового" за проведення деяких заходів.

Частина прибутку, імовірно, опинилася в кишенях людей, які тісно пов'язані з режимом колишнього президента Віктора Януковича, який чотири роки тому втік з України в Росію після протестів на Майдані.

У 2017 році український суд встановив, що сама будівля "Паркового" фінансувалася коштами, викраденими з бюджету держави.

Дослідження Transparency International довело, що один з офісів у Поттерс Барі був юридичною адресою для понад ста різних компаній, залучених у міжнародні схеми відмивання грошей. Здебільшого ці компанії мали справу з "брудними грошима" із Росії та інших колишніх радянських держав.

Працюючи з експертом з незаконних фінансів Річардом Смітом та використавши банківські дані, які опублікував "Проект з розслідування корупції та організованої злочинності", ми підрахували, що компаніями, зареєстрованими за цією адресою, було відмито 1,7 млрд доларів.

Ще більше грошей могло б бути відмито за схожою схемою, про яку поки що відомо мало.

"Компанії Великої Британії відіграють роль організатора глобальної корупції", - розповів Дункан Хеймс, директор з політичних питань британської Transparency International.

Переважна більшість із сотні компаній, які досліджувала BBC, вказують своїми власниками компанії, зареєстровані в офшорних зонах, таких як Сейшельські острови чи Беліз.

Але з червня 2016 року британські компанії зобов’язані вказувати "особу, яка здійснює контроль (ОЗК)". Це має розкривати реальних людей, які дійсно керують фірмами.

В ексклюзивному аналізі для програми File on 4 антикорупційна організація Global Witness підрахувала, що майже кожна десята британська компанія досі не назвала ОЗК з реєстрацією у Британії.

Мюррей Ворзей, керівник кампанії Global Witness, каже, що "шокований великою кількістю" відсутніх даних, а більшість з тих, що є, - "явно неточні".

Він наводить приклади ОЗК, яким за 300 років чи які народилися у майбутньому.

Також аналітик знайшов ще 7 000 організацій, які вказали, що вони контролюються компаніями, зареєстрованими в офшорних зонах.

У британській Реєстраційній палаті BBC відповіли, що систематично перевіряють інформацію, яку отримують, але досі нікого не притягли до відповідальності за невиконання вимог.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати