Перейти до основного вмісту

Національно-культурні громадські організації Криму відзначили річницю Голодомору молебнем і панахидою

25 листопада, 12:56

Загальна традиція вшановуватипам'ять жертв Голодомору в Україні дедалібільше утверджується і в Криму. Зазвичай про цітрагічніподіїраніше кожного листопада згадували тільки національно-культурні українські, кримськотатарські, деякі інші організації, а широких заходів не було. Влада пояснювала це тим, що в 1932-33 роках Крим ще не входив до складу України, і тому в ці роки Голодомору в Криму, мовляв, не було.



При цьому замовчувався той факт, що і в Криму в ці роки люди також страждали від недоїдання, а багато людей з України намагалися проникнути в Крим, щоб врятуватися від голоду, але всі шляхи на півострів були закриті. Замовчувався також той факт, що ще раніше, в 1921-23 роках, найбільший голод уКриму був створений також штучно, і спрямований він був також проти незгодних з політикою більшовиків. За три роки,з 1920-го по 1923-й,у результаті білого і червоного терору, а також штучного голоду населення Криму зменшилося в чотири рази - від 800 тисяч до 200 тисяч осіб!



Точних даних втрат не зберегли навіть архіви, але вчені, які досліджували кримську трагедію початку 20-х років, вважають, що врангелівцями, а потім більшовиками під керівництвом їхніх лідерів Бели Куна та Землячки було розстріляно орієнтовно 200 тисяч людей, а в результаті штучного голоду, який безсумнівно, був репетицією, відпрацюванням на практиці більш пізнього Голодомору у всій Україні, загинуло понад110 тисяч жителів півострова, в тому числі понад 80 тисяч кримських татар. У цей період у Криму спалахнули цілий ряд антибільшовицьких повстань, учасники яких намагалися врятувати народ від голоду та репресій, але сили були нерівні, і більшовики багнетами червоної армії придушили опір населення, яке вони в пропагандистських цілях прозвали «бандами зелених».

 



Сьогодні історична правда повертається до Криму. Тому до участі в заходах, присвячених роковинам Голодомору в Україні, підключається і кримська влада, і все більш широкі верстви кримчан. Так, у нинішньому році в цей день на державних установах були приспущені прапори, на території Криму заборонені розважальні заходи. Напередодні, як повідомив прес-центр сімферопольської міськради, в рамках жалобних заходів, присвячених пам'яті жертв Голодомору в Україні та його наслідків, для учнів сімферопольських шкіл були організовані виховнігодини на тему: «Голодомор 1932-1933 рр. і доля українського народу», «Печаль душі моєї», конкурси малюнків та лекцій«Не згасне свічка нашої пам'яті». У бібліотеках кримської столиці відкриті виставки книг, присвячені трагічній даті.



Зокрема, в бібліотеці № 2 ім. Жуковського пройшов урок історії «Палай, свічка пам'яті і скорботи». Напередодні, уп'ятницю, учні української школи-гімназії та жителі кримської столиці запалили поминальні свічки в пам'ять про тих, хто загинув у роки Голодомору.



Центральною подією циклу заходів, присвячених пам'яті жертв Голодомору, став молебень і панахида біля Соборного храму Рівноапостольних князів Володимира і Ольги Української православної церкви Київського патріархату в Сімферополі. У ньому взяли участь депутат Верховної Ради Криму Леонід Пілунський, представники національно-культурних українських, кримськотатарських, інших організацій, вчителі і учні сімферопольських шкіл. Вони запалили пам'ятні свічки, принесли колоски, хліб, пам'ятні знаки, згадали душі несправедливо загиблих від більшовицького зла дітей і дорослих.




 

На фото: МОЛЕБЕНЬ І ПАНАХИДА БІЛЯ СОБОРНОГО ХРАМУ РІВНОАПОСТОЛЬНОГО КНЯЗЯ ВОЛОДИМИРА ТА ОЛЬГИ УКРАЇНСЬКОЇ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ КИЇВСЬКОГО ПАТРІАРХАТУ В СІМФЕРОПОЛІ

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати