Сьогодні відзначається Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту

У середу, 27 січня, відзначається Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту, проголошений резолюцією Генеральної Асамблеї ООН від 1 листопада 2005 року. Співавторами цього документа виступили 100 держав світу. Він розроблений в пам'ять про жертв нацистського терору під час Другої світової війни. Україна на державному рівні приєдналася до відзначення цієї міжнародної дати у 2012 році, хоча й була однією з шести країн-ініціаторів прийняття оонівської резолюції.
Голокост з давньогрецької перекладається як «всеспалення» й означає систематичне переслідування і знищення (геноцид) євреїв нацистською Німеччиною і колабораціоністами протягом 1933-1945 років, внаслідок якого загинуло близько 6 мільйонів осіб. Жертвами Голокосту були також інші етнічні та соціальні спільноти, яких нацисти переслідували і знищували - цигани, гомосексуалісти, масони, безнадійно хворі тощо.
Дата 27 січня обрана невипадково: цього дня 1945 року війська 1-го Українського фронту звільнили в'язнів найбільшого гітлерівського концтабору смерті Аушвіц-Біркенау неподалік польського Освенціма. На час звільнення у таборі перебувало близько 7 тис. в'язнів. Люди були вкрай виснажені, багато хто з них перебував на межі смерті. В період з 1941-го по 1945 роки у концентраційному таборі Аушвіц було знищено близько 1,4 млн людей (з них понад мільйон - євреї).
В Одесі сьогодні вже відбулась церемонія пам'яті жертв Голокосту, як передає УНН. Крім традиційного покладання до пам'ятника "дорога смерті" - звідки починався трагічний шлях одеських євреїв, представники громади запалили шість свічок - в пам'ять про загиблих представниках свого народу. У церемонії взяли участь близько 200 осіб, у тому числі керівництво міста та області.
Про Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту читайте блог Дмитра Десятерика "Пам’ять і гідність".